Długie, krótkie, kolorowe, w naturalnej tonacji, syntetyczne i z prawdziwych włosów – na rynku znaleźć można naprawdę wiele rodzajów peruk o różnych zastosowaniach. Dobry perukarz to osoba, która potrafi dobrać taką perukę, która pasuje zarówno do typu urody klienta lub klientki, jak i okoliczności. Co powinien wiedzieć początkujący perukarz? Czytaj dalej i sprawdź, jak otworzyć własną działalność gospodarczą – zakład perukarski.
Sklep z perukami – wyposażenie
Na początek zastanów się, jaki charakter ma mieć Twój zakład. Sklepy z perukami często stawiają na specjalizację. Mogą to być miejsca, w których sprzedaje się peruki okolicznościowe, kabaretowe, karnawałowe. Takie peruki często wykonywane są z syntetycznych materiałów, wielokolorowe, mogą nawiązywać do postaci z popkultury itp. Razem z perukami okolicznościowymi sprzedawane bywają zazwyczaj inne akcesoria imprezowe, ślubne, karnawałowe (np. przebrania, śmieszne okulary, biżuteria).
Drugim typem są sklepy przeznaczone dla osób, które noszą peruki na co dzień, np. z powodów zdrowotnych (utraty własnych włosów) lub po prostu ze względów estetycznych, własnych preferencji. Wyroby mają imitować prawdziwe włosy, muszą więc być wygodne i trwałe. Są to często peruki z naturalnych włosów lub materiałów syntetycznych wysokiej jakości. Peruki muszą dać się rozczesywać, układać, dobrze przylegać do głowy.
Trzecią możliwością jest stworzenie dużego zakładu, łączącego oba profile. W tym wypadku warto oddzielić przestrzeń, w której sprzedawane są peruki okolicznościowe i codzienne. Perukarz musi mieć na uwadze, że część osób odwiedzających zakład może mieć obawy związane z ich noszeniem. Warto stworzyć więc przyjazną przestrzeń, w której profesjonalista rozwieje się wątpliwości klientów, odpowie wyczerpująco na wszystkie pytania dotyczące noszenia i pielęgnacji peruk.
Najczęściej poszukiwane są peruki damskie, niemniej klientami zakładów perukarskich bywają także panowie. W zaopatrzeniu warto uwzględnić również treski i tupeciki.
Sklep z perukami – koszty
W kosztach należy uwzględnić:
- peruki, treski, tupety – towar powinien być różnorodny,
- półki naścienne, regały – sklepowe, jak i do magazynu, miejsca przechowywania produktów,
- manekiny, modele głowy, stojaki – czyli to, na czym eksponowane będą peruki,
- lustra – najlepiej kilka ustawionych w taki sposób, by klient mógł podejrzeć także, jak prezentuje się tył głowy w peruce,
- lada sklepowa – z kasą, terminalem,
- siedzenia – warto zaopatrzyć sklep w pufy czy kanapę tak, by klient, poczuł się komfortowo w czasie wybierania peruki, mógł w przyjaznych warunkach porozmawiać z perukarzem,
- wystawa sklepowa – jest niezwykle istotna. Warto dbać o ładną ekspozycję towaru i co jakiś czas zmieniać aranżację. Przykuwająca wzrok wystawa to reklama, której nie można przecenić.
W kosztorysie działalności należy uwzględnić wydatki związane z nabyciem/wynajmem i użytkowaniem lokalu, a także promocją sklepu. Lokal powinien reklamować się w internecie – mieć profesjonalną stronę ze zdjęciami lub regularnie aktualizowany profil w mediach społecznościowych.
Sklep z perukami – zyski
Cena jednej peruki waha się od kilkudziesięciu (w przypadku wyrobów okolicznościowych, syntetycznych) do nawet kilku tysięcy złotych (gdy chodzi o peruki naturalne).
Profesjonalne zakłady perukarskie często podpisują umowy z placówkami NFZ (peruki dla osób chorych, np. pacjentów onkologicznych refundowane są do ceny 250 zł).
Sklep z perukami – jak założyć?
Działalność należy zarejestrować, wybierając prawną formę prowadzenia działalności gospodarczej i sposób opodatkowania. Nie jest to trudne, formalności możesz załatwić przez internet.
W czasie rejestracji należy wybrać jeden lub więcej kodów PKD. Powinny one odpowiadać profilowi działalności firmy. Możesz wskazać np.:
- PKD 47.74.Z – Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych, włączając ortopedyczne, prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
- PKD 47.99.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,
- PKD 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne,
- PKD 32.99.Z – Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana (która obejmuje wytwarzanie peruk, sztucznych bród, sztucznych rzęs).