Kochasz sztukę, uwielbiasz malować, lepić z gliny czy rzeźbić i zauważasz, że w Twojej okolicy brakuje sklepu plastycznego z prawdziwego zdarzenia? Jeśli masz duszę przedsiębiorcy, możesz założyć własny! Od czego zacząć realizację takiego pomysłu na biznes? Jak zarejestrować działalność gospodarczą, gdzie otworzyć sklep i jak go wyposażyć?
Sklep dla plastyków – jak rozpocząć działalność gospodarczą?
W Polsce zakładanie własnej firmy jest proste i nie wymaga wielu skomplikowanych formalności. Na początek trzeba zastanowić się nad formą prawną działalności gospodarczej. Do wyboru mamy spółki (poza spółką partnerską) oraz jednoosobową działalność gospodarczą.
Trzeba też zapoznać się z kwestiami podatkowymi i preferencyjnymi warunkami opłacania składek ZUS (jeśli po raz pierwszy rejestrujemy jednoosobową działalność gospodarczą). Otwierając sklep, można wybrać rozliczenia podatku na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Nim dobijesz pierwszej transakcji, musisz też zaopatrzyć się w kasę fiskalną.
Sklep plastyczny – czy lepiej założyć sklep stacjonarny czy internetowy?
Klientami sklepów plastycznych są zarówno przedstawiciele zawodów artystycznych, amatorzy, zajmujący się tworzeniem hobbystycznie, jak i uczniowie, którzy zaopatrują się w przybory do malowania i innych prac wymagane w szkole.
Jeśli chcesz prowadzić swoją działalność wyłącznie w ramach sklepu stacjonarnego, to niezbędny będzie dobry research i realna ocena, czy w okolicy znajdziesz klientów. Jest na to duża szansa, kiedy w mieście działa liceum plastyczne czy ASP. W niewielkich miejscowościach możesz mieć trudności z trafieniem do grupy docelowej. Z drugiej strony, jeśli wiesz, że w pobliżu brakuje sklepu dla plastyków i wiele osób jeździ na zakupy do sąsiedniej miejscowości, masz sporą szansę wypełnić niszę.
Sklep online stwarza zdecydowanie większe możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Możesz przecież zaopatrywać artystów w całej Polsce, a nawet za granicą. Niemniej musisz liczyć się też z większą konkurencją. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się połączenie sprzedaży wysyłkowej ze stacjonarną.
Sklep dla plastyków – wyposażenie, lokal
Od wyboru lokalizacji sklepu (jeśli zdecydujesz się prowadzić sprzedaż w całości lub po części stacjonarną) w dużej mierze zależą koszty twojej inwestycji. Opłacalne może być wynajęcie lokalu po wcześniej istniejącym sklepie dla plastyków czy z artykułami papierniczymi. W takich przypadkach adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie – w regały, półki, ladę sklepową powinno zamknąć się w kilku tysiącach złotych.
Bardzo ważna jest też lokalizacja sklepu. Warto rozważyć okolice szkół, biurowców, centra miast, miejsca, w których codziennie pojawia się wielu potencjalnych klientów. Łatwy dojazd i miejsca parkingowe także ułatwią dotarcie do Twojego sklepu.
Sklep plastyczny – ile można zarobić?
Oszacowanie potencjalnego zysku firmy to dla początkującego przedsiębiorcy zwykle nie lada wyzwanie. Kiedy inwestycja się zwróci, a sklep zacznie na siebie zarabiać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, niezbędny jest dobry, szczegółowy biznesplan, w którym rozpisane zostaną wszelkie koszty, nie tylko początkowe, ale też te związane z zatrudnieniem pracowników, utrzymaniem lokalu, zatowarowaniem sklepu, promocją firmy w internecie.