Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności

Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności

 
Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności

Czy siedziba działalności gospodarczej jest tym samym co adres rejestrowy firmy? Jak mają się do tego miejsce wykonywania działalności i czy firma może nie mieć siedziby? Wyjaśniamy wszelkie niuanse związane z adresami i miejscami prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Siedziba firmy - definicja

 

Według art. 10 rozporządzenia Rady UE 282/2011 z 15 marca 2011 r. siedziba działalności gospodarczej podatnika to miejsce, w którym są wykonywane funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa.  W większości sytuacji będzie to zatem jednocześnie miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że przyszły przedsiębiorca, rejestrując działalność gospodarczą, nie podaje we wniosku zgłoszeniowym bezpośrednio danych, które zostałyby nazwane „siedziba firmy”.


W związku z nowelizacją z 2018 r. (tzw. Konstytucja Biznesu) przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, przyszły przedsiębiorca podaje:
    • własny adres zamieszania,
    • adres do doręczeń (który może być inny niż adres miejsca zamieszkania).

 

Stałe miejsce prowadzenia działalności jest dobrowolne – oznacza to, że przedsiębiorca może je podać, ale nie musi, jeśli jego działalność takiego stałego miejsca nie ma. Można tu wskazać wiele przykładów takich działalności – np. osoby pracujące w biurze u klienta, osoby, które swoją działalność realizują w terenie.


Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności gospodarczej 


Siedziba firmy to miejsce, w którym można znaleźć przedsiębiorcę oraz dokumenty firmy. To pod ten adres zgłasza się np. kontrola z Urzędu Skarbowego. Siedziba firmy wcale nie musi oznaczać, że jest w niej wykonywana działalność gospodarcza.

 

Jeśli chodzi o miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – definicja mówi, że jest to miejsce, w którym realizowane są działania firmy wynikające z prowadzonej przez nią działalności. Może to być zatem biuro, zakład produkcyjny w innym mieście, biura klientów w całym kraju lub mieszkanie podatnika, który wykonuje zlecenia zdalnie. Do czasu uchwalenia Konstytucji Biznesu, przedsiębiorca musiał wskazywać stałe miejsce prowadzenia działalności, ale od 2018 roku już tego robić nie musi.


Jeśli przedsiębiorca podał stałe miejsce wykonywania działalności, to najczęściej to miejsce będzie rozumiane jako siedziba firmy. Jeśli jednak tego nie zrobił i firma de facto nie ma siedziby, to do celów podatkowych służy adres miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Jest to ważne szczególnie w przypadku rozliczenia podatku VAT. Zgłoszenie miejsca prowadzenia działalności wykonuje się bezpłatnie za pomocą druku CEIDG-1. Firma może mieć kilka miejsc prowadzenia działalności. Jedno powinno być podstawowe, a pozostałe wskazuje się jako dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Te wskazuje się na druku CEIDG-MW.


Brak siedziby firmy – ograniczenia


Nowe przepisy nie zwolniły wszystkich z obowiązku posiadania siedziby. Nadal w związku z odrębnymi przepisami istnieją takie obszary działalności, które muszą posiadać oficjalną siedzibę. Przykładem może być obowiązkowa siedziba firmy transportowej. Bez tego nie można uzyskać zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

 

Siedziba firmy w domu


Czy możliwa jest rejestracja firmy w mieszkaniu prywatnym? Jak najbardziej tak. Przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych, bardzo często zdarza się prowadzenie firmy w domu. W mieszkaniu można uwzględnić jedynie adres rejestrowy firmy (firma bez siedziby) albo uznać je również za miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać o tym, że siedziba firmy w mieszkaniu niesie ze sobą konsekwencje ujawnienia (upublicznienia) adresu. Jeśli zatem zarejestrujemy firmę na własne nazwisko (przy działalności gospodarczej jednoosobowej nie można tego uniknąć) i podamy własny adres domowy, to będzie on widoczny w internecie w różnego rodzaju zestawieniach i bazach.


Dla wielu przedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem związanym z miejscem prowadzenia działalności w domu jest możliwość zaliczenia niektórych wydatków związanym z mieszkaniem jako koszy uzyskania przychodu. Trzeba tu jednak pamiętać, że stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej związane z siedzibą mogą dotyczyć jedynie tych pomieszczeń, które służą tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności. W takim pomieszczeniu nie może zatem znaleźć się nic, co nie jest związane bezpośrednio z prowadzeniem biznesu.

 

Miejsce zameldowania a działalność gospodarcza

 

Dość częstym pytaniem, jakie mają osoby planujące założenie działalności gospodarczej jest to, czy siedziba działalności gospodarczej osoby fizycznej może być w innym miejscu niż mieszka przedsiębiorca i czy w jakiś sposób adres zameldowania właściciela wpływa na firmę. Czy można założyć firmę, nie posiadając meldunku?

 

Warto pamiętać, że adres siedziby firmy nie ma związku z adresem zameldowania jej właściciela. Adres prowadzenia działalności gospodarczej może być w zupełnie innym miejscu, np. województwie niż adres zameldowania, czy zamieszkania przedsiębiorcy.

 

Jeśli firma nie posiada siedziby, przedsiębiorca wskazuje adres do doręczeń. Nie musi to być wcale adres zamieszkania ani zameldowania. Dość częstym wyborem jest wirtualne biuro, które wskazuje się jako adres do doręczeń, rozumiany jako adres siedziby firmy i tak podawany w dokumentach i na fakturach.

 

Siedziba firmy a miejsce zamieszkania

 

Trzeba jednak pamiętać, że dla rozliczenia podatku dochodowego stosuje się adres zamieszkania podatnika, a w przypadku rozliczania podatku VAT - miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Może zatem się okazać, że przy różnych adresach różne będą też Urzędy Skarbowe, do których należy dostarczyć deklaracje.

Aby uniknąć zamieszania, warto będąc osobą fizyczną przynajmniej część działań prowadzić w miejscu zamieszkania, gdyż jeżeli czynności podlegające VAT wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, to miejscem rozliczeń osób fizycznych jest miejsce zamieszkania (w przypadku osób prawnych - adres siedziby).
Za każdym razem, kiedy przedsiębiorca zmienia miejsce prowadzenia działalności, musi zgłosić to w CEIDG, bo zmianie może ulec urząd właściwy dla rozliczeń podatkowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.