Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

 
Siedząca praca a ból pleców

Według WHO siedzący tryb życia znacznie przyczynia się do skrócenia długości życia. Negatywny wpływ na organizm ma także praca siedząca. – Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pozycja siedząca w pracy, zmniejszająca ryzyko pojawienia się dolegliwości? W jaki sposób radzić sobie z bólem pleców podczas pracy siedzącej i jakie ćwiczenia wykonywać w biurze, by przynieść sobie ulgę? 

 

Spis treści

Praca siedząca – zalety i wady

 

Siedzący tryb pracy wydaje się o wiele bardziej komfortowy niż ten wymagający zmian pozycji czy nawet wielogodzinnego stania. Bo czy siedzenie może męczyć? Czy praca biurowa i pozycja siedząca mogą nieść za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia? Mogą – i warto poznać zagrożenia związane z taką pracą. 

 

Zatem czym skutkuje praca przy biurku i z jakimi dolegliwościami może się wiązać?  Na początek rozważmy wady i zalety takiej pracy.

 

  • Zalety pracy siedzącej

    • wygoda i komfort fizyczny – praca w pozycji siedzącej przy odpowiednio dostosowanym biurku i ergonomicznym fotelu jest znacznie wygodniejsza niż praca chociażby w pozycji stojącej,

    • mniejszy wysiłek fizyczny – siedzenie pozwala na oszczędzenie energii, która jest zużywana w ciężkiej pracy fizycznej, 

    • zwiększenie produktywności i lepsza koncentracja – siedzący tryb pracy zapewnia lepsze warunki do zebrania myśli, umożliwia skupienie się,

    • mniejsze ryzyko urazów – prawidłowa pozycja siedząca minimalizuje ryzyko urazów takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, które często zdarzają się przy pracy fizycznej czy chociażby pracy wymagającej pozycji stojącej. 

 

  • Wady pracy siedzącej 

    • bóle pleców – wielogodzinne siedzenie bez ruchu może prowadzić do problemów z kręgosłupem i uporczywych bólów pleców, 

    • bóle karku – wiele godzin spędzonych w nienaturalnej pozycji przed komputerem powoduje napięcie w karku i przeciążenia w odcinku szyjnym, co w długofalowej perspektywie może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości,

    • zmęczenie oczu – godziny spędzane przed ekranem komputera prowadzą nie tylko do zmęczenia oczu i bólu głowy, ale mogą również powodować inne problemy związane z narządem wzroku, 

    • nadwaga i otyłość – siedzący tryb pracy, ograniczenie aktywności fizycznej w połączeniu z niezdrową dietą i brakiem aktywnego wypoczynku po pracy to prosta droga do nadwagi i otyłości,

    • zaburzenia krążenia – siedzący tryb życia prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, co obciąża serce i może skutkować chorobami układu krążenia, a także obrzękami kończyn dolnych i żylakami,

    • znużenie i stres – brak ruchu w połączeniu z długimi godzinami spędzonymi przed komputerem prowadzą do znużenia i uczucia niepokoju, co może potęgować stres,

    • wady postawy – osoby wykonujące prace biurowe i przyjmujące nieprawidłową postawę narażone są na rozwój zaburzeń postawy, takie jak powstanie nadmiernej lordozy szyjnej, kifozy piersiowej (tzw. okrągłe plecy). Do charakterystycznych wad postawy, nabywanych przez osoby siedzące długo w jednej pozycji, jest też przodopochylenie miednicy. W wyniku zmiany pozycji mięśni miednicy dochodzi do wygięcia się kręgosłupa, pogłębienia lordozy lędźwiowej. Typowymi objawami tej wady są lekkie wystawanie brzucha, wypięcie pośladków i przechylenie się tułowia do przodu.

 

 

Co jest zdrowsze – siedzenie czy stanie w pracy?

 

Świadomi konsekwencji siedzącego trybu pracy i negatywnych skutków spędzania wielu godzin za biurkiem, stajemy się coraz bardziej otwarci na nowoczesne rozwiązania, które pozwalają wykonywać pracę przy komputerze zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Jednym z takich rozwiązań są coraz popularniejsze biurka z regulowaną wysokością blatu. Te pozwalają na zachowanie równowagi między staniem w pracy, a wykonywaniem jej z pozycji siedzącej.

 

Wykonując prace biurowe w pozycji stojącej, odciążamy kręgosłup, zmuszając plecy do wyprostowania się i przyczyniając się tym samym do poprawy postawy ciała. Aktywizowanie mięśni kręgosłupa w pozycji stojącej może zminimalizować ryzyko wystąpienia bólów pleców czy dolegliwości ze strony odcinka szyjnego. Stojąc, nasze ciało naturalnie dąży do utrzymania równowagi i poprawnej pozycji, przez co jesteśmy w stanie uniknąć chociażby tendencji do garbienia się, oczywiście przy ustawieniu monitora na właściwej wysokości. Co więcej, wykonywanie zadań na stojąco może również przełożyć się na lepszą koncentrację na pracy. Siedząc – często rozleniwiamy się, stojąc – lepiej skupiamy się na tym, co robimy. 

 

Przyjmowanie pozycji stojącej w pracy jest także dobrze widziane w przypadku osób, które prowadzą szkolenia czy konferencje online. Wyprostowana pozycja sprawia, że automatycznie nabieramy więcej pewności siebie i wyglądamy po prostu bardziej profesjonalnie.

W tym wszystkim nie możemy jednak zapominać o wadach wielogodzinnego stania w pracy, które może przełożyć się chociażby na obrzęki kończyn dolnych. Warto więc zachować równowagę i w miarę możliwości zmieniać pozycję, w której oddajemy się wykonywaniu obowiązków biurowych.

 

Czytaj takżeRozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

 

Prawidłowa pozycja siedząca – jak powinna wyglądać?

 

Nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy biurowej wymusza na naszych mięśniach wykonanie znacznie większej pracy. Po długotrwałym utrzymywaniu złej postawy i tym samym napięcia mięśniowego, owe mięśnie zaczynają się buntować. Zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Może wystąpić dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, pogłębienie wad postawy czy tech-neck, który występuje jako efekt nienaturalnego pochylania szyi i ramion do przodu podczas siedzenia przy biurku.

 

W przypadku wad postawy niezbędna jest rehabilitacja obejmująca szereg ćwiczeń. Warto zdać sobie jednak sprawę, że dla zahamowania i profilaktyki zwyrodnień kręgosłupa ogromne znaczenie ma poprawna postawa przy biurku. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pozycja siedząca?

 

  • Ergonomia pracy – regulacja krzesła i biurka

 

Pierwszym punktem jest odpowiednie dostosowanie biurka oraz krzesła. W przypadku tego pierwszego świetnie sprawdzą się modele z regulowaną wysokością blatu, która umożliwi nam idealne dopasowanie miejsca pracy do naszej wysokości. Kluczowe jest natomiast krzesło – to również powinno posiadać regulację wysokości oraz kąta podparcia pleców. Musi być dopasowane do budowy ciała, a przede wszystkim – uwzględniać naturalne krzywizny kręgosłupa. Oparcie pod głowę oraz wygodne podłokietniki ułatwią nam utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej. 

 

Ergonomiczne stanowisko pracy:

 

  • fotel – powinien być wyposażony w zagłówek, podłokietniki, mieć regulowaną wysokość i opcję przechylenia oparcia do tyłu;
  • biurko – musi być dostatecznie głębokie i szerokie, tak, by umożliwiało podparcie przedramion, wysunięcie nóg, właściwe ustawienie monitora;
  • monitor komputera – jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku. Odległość od twarzy do monitora powinna wynosić około 40-75 cm.

 

 

  • Ból kręgosłupa w pracy a sposób siedzenia

 

Gdy byliśmy dziećmi, wielu z nas często słyszało od rodziców i pedagogów: „Nie garb się!”. W dorosłym życiu już nikt nie pilnuje, czy w pracy zachowujemy prawidłową postawę ciała – sami musimy zadbać o prawidłowe siedzenie przy komputerze.

 

Dlaczego to aż tak ważne? Ponieważ budowa ciała człowieka przystosowuje się w pewnym stopniu do zewnętrznych warunków, jakie mu narzucamy. W przypadku zaniedbania poprawnej postawy możemy doprowadzić do stanu, w którym naturalne krzywizny kręgosłupa – lordoza (łuk w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym) oraz kifoza (wygięcie w stronę grzbietową) zwiększają się lub zmniejszają. W efekcie dochodzi do wad, np.: spłycenia lordozy lędźwiowej, nadmiernej kifozy piersiowej (tzw. plecy okrągłe).

 

Plecy podczas siedzenia powinny być wyprostowane, a głowa naturalnie uniesiona. Monitor powinien znajdować się więc na wysokości naszych oczu. Siedząc, pośladki powinniśmy całkowicie wsunąć w krzesło tak, by kręgosłup lędźwiowy stykał się z oparciem. Kolana i łokcie muszą być zgięte pod kątem prostym, a stopy płasko ułożone na podłodze lub podnóżku.

 

Najlepsza pozycja przy biurku:

 

  • plecy oparte o siedzenie,
  • głowa trzymana prosto (nie brak przechylenia szyi ani do przodu, ani do tyłu – co jest częste np. w przypadku złego ustawienia monitora),
  • linia kręgosłupa i ud tworzy kąt prosty,
  • linia przedramion opartych o biurko i kręgosłupa tworzą kąt prosty,
  • stopy ułożone są na ziemi płasko lub leżą na podnóżku nachylonym pod kątem około 15 stopni w stosunku do podłoża,
  • odcinek lędźwiowy jest dobrze podparty, stabilizując kręgosłup.

 

Alternatywą dla klasycznego krzesła jest piłka do siedzenia przy biurku, która pobudzi mięśnie do działania, odciąży kręgosłup lędźwiowy i wzmocni go. 

 

Praca siedząca a ból pleców – jak sobie pomóc?

 

Prowadząc siedzący tryb życia, wykonując prace biurowe i spędzając długie godziny przed komputerem, niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwolą nam na zminimalizowanie obciążenia kręgosłupa. Uchronią nas od bólu czy pogłębiania wad postawy. Co jednak w przypadku, gdy siedząca praca da nam się we znaki i wystąpi ból pleców? W jaki sposób zmniejszyć dyskomfort? 

 

Podstawą jest robienie regularnych przerw od pracy. Prawo do 5-minutowych przerw na godzinę pracy przed monitorem gwarantuje Kodeks pracy. Nie zależy tego zaniedbywać. Postaraj się przynajmniej raz w ciągu godziny wstać od biurka, zrobić kilka kroków czy skłonów. Wykorzystaj ten czas chociażby na zrobienie sobie herbaty czy wykonanie telefonu. Krótki spacer po biurze usprawni funkcję układu krążenia i rozluźni mięśnie. Przeznacz dosłownie kilka minut na rozciąganie i jakąkolwiek aktywność fizyczną.

 

 Niezwykle pomocne mogą okazać się wskazówki fizjoterapeuty, który nauczy nas prawidłowej pozycji siedzącej i wskaże kilka ćwiczeń mobilizujących. Fizjoterapeuty pomoże nam również wzmocnić osłabione mięśnie odpowiedzialne za stabilność kręgosłupa.

 

– Praca siedząca jest szerzej znana jako „choroba cywilizacyjna” naszych czasów. Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych lub nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa  – podkreśla Piotr Seredziński, chiropraktyk, fizjoterapeuta.

 

– Chcąc przeciwdziałać zmianom kręgosłupa, należy robić częste przerwy w celu krótkiego rozruszania naszego zastanego ciała przez proste rotacje ramion, tułowia skłony czy też szybki marsz w miejscu. Oprócz usprawnienia naszego układu mięśniowo-szkieletowego usprawni to również nasz układ krwionośny. Kluczowym jest również dobranie dobrego i ergonomicznego siedziska do pracy, które zachowuje naturalne krzywizny naszego kręgosłupa. Droższym rozwiązaniem są stoły z opcją uniesienia blatu, dzięki którym możemy pracować w pozycji stojącej i siedzącej. Profilaktycznie warto odwiedzać też fizjoterapeutę w celu zmniejszenia ryzyka bólu kręgosłupa – radzi specjalista. 

 

Nawet znakomity fizjoterapeuta nie odrobi za nas pracy domowej, jaką jest aktywność fizyczna. Nawet pochłonięci zawodowymi obowiązkami możemy wykonywać proste ćwiczenia przy biurku w pracy, które rozluźnią kręgosłup i uchronią nas od bólu.

 

Bardzo ważne, by zwrócić uwagę na swoją podstawę ciała w czasie pracy zdalnej. Wiele osób, pracując przed komputerem w domu, na tendencję do wykonywania obowiązków w na pierwszy rzut oka bardzo rozluźnionej, a w dłuższej perspektywie obciążającej i potęgującej napięcie mięśniowe pozycji półleżącej np. na kanapie czy na łóżku. Leżąc oparci o poduszki, doprowadzamy do napięcia mięśni grzbietu, nadmiernego zaokrąglenia odcinka piersiowego, nadmiernego wysunięcia głowy do przodu, ściągnięcia barków, odrętwienia mięśni itp. Praca w domu z kanapy czy łóżka, bez właściwego podparcia dla kręgosłupa i łokci, bez ustawienia monitora na dobrej wysokości i w nie obciążającej wzroku odległości, to nie jest dobry pomysł!

 

 

Ćwiczenia w biurze na ból pleców – przykłady 

 

Łatwe ćwiczenia w pracy biurowej mogą przynieść nam odczuwalną ulgę. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozluźnienie i wzmocnienie mięśni kręgosłupa i grzbietu. Świetnie sprawdzi się prosta gimnastyka czy nawet ćwiczenia na siedząco. 

 

  • Ćwiczenie 1  

 

Usiądź wygodnie na krześle. Połóż prawą rękę na biurku, a lewą chwyć oparcie krzesła z prawej strony pleców i chwilę przytrzymaj. Postaraj się wyprostować kręgosłup, rozciągając go. Powtórz czynność, zmieniając strony. 

 

  • Ćwiczenie 2 

 

Usiądź na brzegu krzesła, a dłonie oprzyj na kolanach. Wciągnij brzuch, jednocześnie zaokrąglając plecy. Przyjmij pozycję tzw. kociego grzbietu. Po chwili wygnij plecy w łuk ku dołowi. Powtórz ćwiczenie kilka razy. 

 

  • Ćwiczenie 3

 

Usiądź wygodnie na krześle, a stopy postaw płasko na podłodze. Skręć tułów w jedną stronę, trzymając ręką przeciwne oparcie krzesła. Wytrzymaj kilkanaście sekund, po czym powtórz ćwiczenie na drugą stronę. 

 

  • Ćwiczenie 4

 

Do tego ćwiczenia konieczne będzie odejście od biurka. Usiądź na podłodze tak, by pośladki oparte były o pięty. Następnie rozciągnij tułów i wyciągnij ręce, przesuwając je po podłodze jak najdalej przed siebie. 

 

  • Ćwiczenie 5

 

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować nieco przestrzeni i specjalnego wałka, który pomoże rozluźnić mięśnie pleców. Możesz wykonywać je po godzinach pracy, w ramach wieczornej gimnastyki. Połóż roller na podłodze i połóż się na nim, następnie powoli poruszając się w górę i w dół. Alternatywą może być również automasaż piłeczką tenisową – wówczas stań naprzeciwko ściany, włóż piłeczkę między plecy a ścianę i delikatnie poruszaj się, masując w ten sposób plecy. 

 

Czytaj takżeTemperatura w miejscu pracy a BHP

 

Siedząca praca a ból pleców – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak odciążyć kręgosłup podczas pracy biurowej?

 

Celem odciążenia kręgosłupa podczas pracy biurowej, zadbaj przede wszystkim o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Unikaj bezruchu, który osłabia mięśnie i pamiętaj o robieniu systematycznych przerw w pracy. Po każdej godzinie siedzenia, zrób sobie kilka minut przerwy, by wykonać parę kroków, skłonów i rozluźnić mięśnie. 

 

  • Kiedy ból pleców powinien niepokoić?

 

Ból pleców może być wynikiem siedzącego trybu życia, wielu schorzeń zwyrodnieniowych czy nawet neurologicznych i kardiologicznych. W przypadku, gdy ból pleców nie ustępuje w ciągu kilku dni, jest intensywny nawet w stanie spoczynku, a dodatkowo nasila się podczas aktywności czy powoduje drętwienie nóg i rąk, warto zasięgnąć rady specjalisty, skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Estella Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?