Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

 
Siedząca praca a ból pleców

Według WHO siedzący tryb życia znacznie przyczynia się do skrócenia długości życia. Negatywny wpływ na organizm ma także praca siedząca. – Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pozycja siedząca w pracy, zmniejszająca ryzyko pojawienia się dolegliwości? W jaki sposób radzić sobie z bólem pleców podczas pracy siedzącej i jakie ćwiczenia wykonywać w biurze, by przynieść sobie ulgę? 

 

Spis treści

Praca siedząca – zalety i wady

 

Siedzący tryb pracy wydaje się o wiele bardziej komfortowy niż ten wymagający zmian pozycji czy nawet wielogodzinnego stania. Bo czy siedzenie może męczyć? Czy praca biurowa i pozycja siedząca mogą nieść za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia? Mogą – i warto poznać zagrożenia związane z taką pracą. 

 

Zatem czym skutkuje praca przy biurku i z jakimi dolegliwościami może się wiązać?  Na początek rozważmy wady i zalety takiej pracy.

 

  • Zalety pracy siedzącej

    • wygoda i komfort fizyczny – praca w pozycji siedzącej przy odpowiednio dostosowanym biurku i ergonomicznym fotelu jest znacznie wygodniejsza niż praca chociażby w pozycji stojącej,

    • mniejszy wysiłek fizyczny – siedzenie pozwala na oszczędzenie energii, która jest zużywana w ciężkiej pracy fizycznej, 

    • zwiększenie produktywności i lepsza koncentracja – siedzący tryb pracy zapewnia lepsze warunki do zebrania myśli, umożliwia skupienie się,

    • mniejsze ryzyko urazów – prawidłowa pozycja siedząca minimalizuje ryzyko urazów takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, które często zdarzają się przy pracy fizycznej czy chociażby pracy wymagającej pozycji stojącej. 

 

  • Wady pracy siedzącej 

    • bóle pleców – wielogodzinne siedzenie bez ruchu może prowadzić do problemów z kręgosłupem i uporczywych bólów pleców, 

    • bóle karku – wiele godzin spędzonych w nienaturalnej pozycji przed komputerem powoduje napięcie w karku i przeciążenia w odcinku szyjnym, co w długofalowej perspektywie może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości,

    • zmęczenie oczu – godziny spędzane przed ekranem komputera prowadzą nie tylko do zmęczenia oczu i bólu głowy, ale mogą również powodować inne problemy związane z narządem wzroku, 

    • nadwaga i otyłość – siedzący tryb pracy, ograniczenie aktywności fizycznej w połączeniu z niezdrową dietą i brakiem aktywnego wypoczynku po pracy to prosta droga do nadwagi i otyłości,

    • zaburzenia krążenia – siedzący tryb życia prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, co obciąża serce i może skutkować chorobami układu krążenia, a także obrzękami kończyn dolnych i żylakami,

    • znużenie i stres – brak ruchu w połączeniu z długimi godzinami spędzonymi przed komputerem prowadzą do znużenia i uczucia niepokoju, co może potęgować stres,

    • wady postawy – osoby wykonujące prace biurowe i przyjmujące nieprawidłową postawę narażone są na rozwój zaburzeń postawy, takie jak powstanie nadmiernej lordozy szyjnej, kifozy piersiowej (tzw. okrągłe plecy). Do charakterystycznych wad postawy, nabywanych przez osoby siedzące długo w jednej pozycji, jest też przodopochylenie miednicy. W wyniku zmiany pozycji mięśni miednicy dochodzi do wygięcia się kręgosłupa, pogłębienia lordozy lędźwiowej. Typowymi objawami tej wady są lekkie wystawanie brzucha, wypięcie pośladków i przechylenie się tułowia do przodu.

 

 

Co jest zdrowsze – siedzenie czy stanie w pracy?

 

Świadomi konsekwencji siedzącego trybu pracy i negatywnych skutków spędzania wielu godzin za biurkiem, stajemy się coraz bardziej otwarci na nowoczesne rozwiązania, które pozwalają wykonywać pracę przy komputerze zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Jednym z takich rozwiązań są coraz popularniejsze biurka z regulowaną wysokością blatu. Te pozwalają na zachowanie równowagi między staniem w pracy, a wykonywaniem jej z pozycji siedzącej.

 

Wykonując prace biurowe w pozycji stojącej, odciążamy kręgosłup, zmuszając plecy do wyprostowania się i przyczyniając się tym samym do poprawy postawy ciała. Aktywizowanie mięśni kręgosłupa w pozycji stojącej może zminimalizować ryzyko wystąpienia bólów pleców czy dolegliwości ze strony odcinka szyjnego. Stojąc, nasze ciało naturalnie dąży do utrzymania równowagi i poprawnej pozycji, przez co jesteśmy w stanie uniknąć chociażby tendencji do garbienia się, oczywiście przy ustawieniu monitora na właściwej wysokości. Co więcej, wykonywanie zadań na stojąco może również przełożyć się na lepszą koncentrację na pracy. Siedząc – często rozleniwiamy się, stojąc – lepiej skupiamy się na tym, co robimy. 

 

Przyjmowanie pozycji stojącej w pracy jest także dobrze widziane w przypadku osób, które prowadzą szkolenia czy konferencje online. Wyprostowana pozycja sprawia, że automatycznie nabieramy więcej pewności siebie i wyglądamy po prostu bardziej profesjonalnie.

W tym wszystkim nie możemy jednak zapominać o wadach wielogodzinnego stania w pracy, które może przełożyć się chociażby na obrzęki kończyn dolnych. Warto więc zachować równowagę i w miarę możliwości zmieniać pozycję, w której oddajemy się wykonywaniu obowiązków biurowych.

 

Czytaj takżeRozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

 

Prawidłowa pozycja siedząca – jak powinna wyglądać?

 

Nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy biurowej wymusza na naszych mięśniach wykonanie znacznie większej pracy. Po długotrwałym utrzymywaniu złej postawy i tym samym napięcia mięśniowego, owe mięśnie zaczynają się buntować. Zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Może wystąpić dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, pogłębienie wad postawy czy tech-neck, który występuje jako efekt nienaturalnego pochylania szyi i ramion do przodu podczas siedzenia przy biurku.

 

W przypadku wad postawy niezbędna jest rehabilitacja obejmująca szereg ćwiczeń. Warto zdać sobie jednak sprawę, że dla zahamowania i profilaktyki zwyrodnień kręgosłupa ogromne znaczenie ma poprawna postawa przy biurku. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pozycja siedząca?

 

  • Ergonomia pracy – regulacja krzesła i biurka

 

Pierwszym punktem jest odpowiednie dostosowanie biurka oraz krzesła. W przypadku tego pierwszego świetnie sprawdzą się modele z regulowaną wysokością blatu, która umożliwi nam idealne dopasowanie miejsca pracy do naszej wysokości. Kluczowe jest natomiast krzesło – to również powinno posiadać regulację wysokości oraz kąta podparcia pleców. Musi być dopasowane do budowy ciała, a przede wszystkim – uwzględniać naturalne krzywizny kręgosłupa. Oparcie pod głowę oraz wygodne podłokietniki ułatwią nam utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej. 

 

Ergonomiczne stanowisko pracy:

 

  • fotel – powinien być wyposażony w zagłówek, podłokietniki, mieć regulowaną wysokość i opcję przechylenia oparcia do tyłu;
  • biurko – musi być dostatecznie głębokie i szerokie, tak, by umożliwiało podparcie przedramion, wysunięcie nóg, właściwe ustawienie monitora;
  • monitor komputera – jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości wzroku. Odległość od twarzy do monitora powinna wynosić około 40-75 cm.

 

 

  • Ból kręgosłupa w pracy a sposób siedzenia

 

Gdy byliśmy dziećmi, wielu z nas często słyszało od rodziców i pedagogów: „Nie garb się!”. W dorosłym życiu już nikt nie pilnuje, czy w pracy zachowujemy prawidłową postawę ciała – sami musimy zadbać o prawidłowe siedzenie przy komputerze.

 

Dlaczego to aż tak ważne? Ponieważ budowa ciała człowieka przystosowuje się w pewnym stopniu do zewnętrznych warunków, jakie mu narzucamy. W przypadku zaniedbania poprawnej postawy możemy doprowadzić do stanu, w którym naturalne krzywizny kręgosłupa – lordoza (łuk w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym) oraz kifoza (wygięcie w stronę grzbietową) zwiększają się lub zmniejszają. W efekcie dochodzi do wad, np.: spłycenia lordozy lędźwiowej, nadmiernej kifozy piersiowej (tzw. plecy okrągłe).

 

Plecy podczas siedzenia powinny być wyprostowane, a głowa naturalnie uniesiona. Monitor powinien znajdować się więc na wysokości naszych oczu. Siedząc, pośladki powinniśmy całkowicie wsunąć w krzesło tak, by kręgosłup lędźwiowy stykał się z oparciem. Kolana i łokcie muszą być zgięte pod kątem prostym, a stopy płasko ułożone na podłodze lub podnóżku.

 

Najlepsza pozycja przy biurku:

 

  • plecy oparte o siedzenie,
  • głowa trzymana prosto (nie brak przechylenia szyi ani do przodu, ani do tyłu – co jest częste np. w przypadku złego ustawienia monitora),
  • linia kręgosłupa i ud tworzy kąt prosty,
  • linia przedramion opartych o biurko i kręgosłupa tworzą kąt prosty,
  • stopy ułożone są na ziemi płasko lub leżą na podnóżku nachylonym pod kątem około 15 stopni w stosunku do podłoża,
  • odcinek lędźwiowy jest dobrze podparty, stabilizując kręgosłup.

 

Alternatywą dla klasycznego krzesła jest piłka do siedzenia przy biurku, która pobudzi mięśnie do działania, odciąży kręgosłup lędźwiowy i wzmocni go. 

 

Praca siedząca a ból pleców – jak sobie pomóc?

 

Prowadząc siedzący tryb życia, wykonując prace biurowe i spędzając długie godziny przed komputerem, niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pozwolą nam na zminimalizowanie obciążenia kręgosłupa. Uchronią nas od bólu czy pogłębiania wad postawy. Co jednak w przypadku, gdy siedząca praca da nam się we znaki i wystąpi ból pleców? W jaki sposób zmniejszyć dyskomfort? 

 

Podstawą jest robienie regularnych przerw od pracy. Prawo do 5-minutowych przerw na godzinę pracy przed monitorem gwarantuje Kodeks pracy. Nie zależy tego zaniedbywać. Postaraj się przynajmniej raz w ciągu godziny wstać od biurka, zrobić kilka kroków czy skłonów. Wykorzystaj ten czas chociażby na zrobienie sobie herbaty czy wykonanie telefonu. Krótki spacer po biurze usprawni funkcję układu krążenia i rozluźni mięśnie. Przeznacz dosłownie kilka minut na rozciąganie i jakąkolwiek aktywność fizyczną.

 

 Niezwykle pomocne mogą okazać się wskazówki fizjoterapeuty, który nauczy nas prawidłowej pozycji siedzącej i wskaże kilka ćwiczeń mobilizujących. Fizjoterapeuty pomoże nam również wzmocnić osłabione mięśnie odpowiedzialne za stabilność kręgosłupa.

 

– Praca siedząca jest szerzej znana jako „choroba cywilizacyjna” naszych czasów. Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych lub nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa  – podkreśla Piotr Seredziński, chiropraktyk, fizjoterapeuta.

 

– Chcąc przeciwdziałać zmianom kręgosłupa, należy robić częste przerwy w celu krótkiego rozruszania naszego zastanego ciała przez proste rotacje ramion, tułowia skłony czy też szybki marsz w miejscu. Oprócz usprawnienia naszego układu mięśniowo-szkieletowego usprawni to również nasz układ krwionośny. Kluczowym jest również dobranie dobrego i ergonomicznego siedziska do pracy, które zachowuje naturalne krzywizny naszego kręgosłupa. Droższym rozwiązaniem są stoły z opcją uniesienia blatu, dzięki którym możemy pracować w pozycji stojącej i siedzącej. Profilaktycznie warto odwiedzać też fizjoterapeutę w celu zmniejszenia ryzyka bólu kręgosłupa – radzi specjalista. 

 

Nawet znakomity fizjoterapeuta nie odrobi za nas pracy domowej, jaką jest aktywność fizyczna. Nawet pochłonięci zawodowymi obowiązkami możemy wykonywać proste ćwiczenia przy biurku w pracy, które rozluźnią kręgosłup i uchronią nas od bólu.

 

Bardzo ważne, by zwrócić uwagę na swoją podstawę ciała w czasie pracy zdalnej. Wiele osób, pracując przed komputerem w domu, na tendencję do wykonywania obowiązków w na pierwszy rzut oka bardzo rozluźnionej, a w dłuższej perspektywie obciążającej i potęgującej napięcie mięśniowe pozycji półleżącej np. na kanapie czy na łóżku. Leżąc oparci o poduszki, doprowadzamy do napięcia mięśni grzbietu, nadmiernego zaokrąglenia odcinka piersiowego, nadmiernego wysunięcia głowy do przodu, ściągnięcia barków, odrętwienia mięśni itp. Praca w domu z kanapy czy łóżka, bez właściwego podparcia dla kręgosłupa i łokci, bez ustawienia monitora na dobrej wysokości i w nie obciążającej wzroku odległości, to nie jest dobry pomysł!

 

 

Ćwiczenia w biurze na ból pleców – przykłady 

 

Łatwe ćwiczenia w pracy biurowej mogą przynieść nam odczuwalną ulgę. Ich zadaniem jest przede wszystkim rozluźnienie i wzmocnienie mięśni kręgosłupa i grzbietu. Świetnie sprawdzi się prosta gimnastyka czy nawet ćwiczenia na siedząco. 

 

  • Ćwiczenie 1  

 

Usiądź wygodnie na krześle. Połóż prawą rękę na biurku, a lewą chwyć oparcie krzesła z prawej strony pleców i chwilę przytrzymaj. Postaraj się wyprostować kręgosłup, rozciągając go. Powtórz czynność, zmieniając strony. 

 

  • Ćwiczenie 2 

 

Usiądź na brzegu krzesła, a dłonie oprzyj na kolanach. Wciągnij brzuch, jednocześnie zaokrąglając plecy. Przyjmij pozycję tzw. kociego grzbietu. Po chwili wygnij plecy w łuk ku dołowi. Powtórz ćwiczenie kilka razy. 

 

  • Ćwiczenie 3

 

Usiądź wygodnie na krześle, a stopy postaw płasko na podłodze. Skręć tułów w jedną stronę, trzymając ręką przeciwne oparcie krzesła. Wytrzymaj kilkanaście sekund, po czym powtórz ćwiczenie na drugą stronę. 

 

  • Ćwiczenie 4

 

Do tego ćwiczenia konieczne będzie odejście od biurka. Usiądź na podłodze tak, by pośladki oparte były o pięty. Następnie rozciągnij tułów i wyciągnij ręce, przesuwając je po podłodze jak najdalej przed siebie. 

 

  • Ćwiczenie 5

 

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować nieco przestrzeni i specjalnego wałka, który pomoże rozluźnić mięśnie pleców. Możesz wykonywać je po godzinach pracy, w ramach wieczornej gimnastyki. Połóż roller na podłodze i połóż się na nim, następnie powoli poruszając się w górę i w dół. Alternatywą może być również automasaż piłeczką tenisową – wówczas stań naprzeciwko ściany, włóż piłeczkę między plecy a ścianę i delikatnie poruszaj się, masując w ten sposób plecy. 

 

Czytaj takżeTemperatura w miejscu pracy a BHP

 

Siedząca praca a ból pleców – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak odciążyć kręgosłup podczas pracy biurowej?

 

Celem odciążenia kręgosłupa podczas pracy biurowej, zadbaj przede wszystkim o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Unikaj bezruchu, który osłabia mięśnie i pamiętaj o robieniu systematycznych przerw w pracy. Po każdej godzinie siedzenia, zrób sobie kilka minut przerwy, by wykonać parę kroków, skłonów i rozluźnić mięśnie. 

 

  • Kiedy ból pleców powinien niepokoić?

 

Ból pleców może być wynikiem siedzącego trybu życia, wielu schorzeń zwyrodnieniowych czy nawet neurologicznych i kardiologicznych. W przypadku, gdy ból pleców nie ustępuje w ciągu kilku dni, jest intensywny nawet w stanie spoczynku, a dodatkowo nasila się podczas aktywności czy powoduje drętwienie nóg i rąk, warto zasięgnąć rady specjalisty, skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.