Czas na kolejne sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące zarobków i zatrudnienia. Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy w Polsce w październiku ? Czy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie?
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 roku: ile wyniosło?
Zgodnie z raportem GUS przeciętne zatrudnienie w październiku 2021 r. wyniosło 6351,1 tys. i wzrosło rok do roku o 0,5%.
Zmiany w statystyce przeciętnego zatrudnienia dobrze oddają sytuację na rynku pracy i wpływ, jaki miała na niego pandemia. Od marca do maja 2020 r., a więc w okresie bardzo ścisłych obostrzeń gospodarczych, następowało sukcesywne zmniejszanie etatów w sektorze przedsiębiorstw.
Od czerwca do końca 2020 r., a więc począwszy od miesięcy letnich, w których liczba chorujących zmniejszyła się i można było zaobserwować pewne poluzowanie ograniczeń, zaczął być zarazem widoczny wzrost zatrudnienia.
GUS podaje: W 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom, jednak nadal nie powrócił do wartości odnotowywanych na początku 2020 r.
Czytaj także: przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2021 roku.
Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 roku: ile wyniosło?
W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło ogółem 5917,15 zł brutto (w tym bez wypłat z zysku – 5916,83 zł). Oznacza to wzrost zarobków o 8,4% w skali roku.
Wynagrodzenia były wyższe we wszystkich branych pod uwagę sekcjach PKD. Najmniejszy wzrost płac zanotowano w sekcji Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją ( o 5,4%), a największy w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 12,3%).
Pracownicy której branży zarabiali w październiku najwięcej? Najwyższe wynagrodzenie brutto zanotowano w sekcji Informacja i komunikacja (10014,60 zł), najniższe zaś w Zakwaterowaniu i gastronomii (4163,37 zł).
Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw: wrzesień vs. październik 2021 roku
W październiku bieżącego zanotowano o 3,9 tys. etatów więcej niż we wrześniu. Jak czytamy w opracowaniu GUS:
W październiku 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zwiększyło się względem września br. (o 0,1%), kiedy to we wrześniu br. względem sierpnia br. odnotowano jego niewielki spadek (o 0,1%).
Zwiększenie zatrudnienia w skali miesięcznej miało kilka przyczyn. Wynikało między innymi ze zwiększenia liczby etatów w przedsiębiorstwach do poziomu sprzed pandemii, a także z tworzenia nowych stanowisk. Mniej osób przebywało również na urlopach bezpłatnych, co także wpłynęło na ogólną statystykę zatrudnienia.
Natomiast jeśli chodzi o płace, te w październiku 2021 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,3%. Warto zauważyć, że porównywalny wzrost zarobków notowano także przed rokiem – wynagrodzenie w październiku 2020 r. wzrosło o 1,6% w porównaniu z wrześniem 2019 r.
Na koniec należy przypomnieć, że statystyki GUS obejmują wyłącznie przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 osób oraz funkcjonujące w ramach wybranych sekcji PKD.
Źródło danych: GUS