Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Segmentacja rynku - definicja, kryteria, procedura, etapy, cele, zasady

Segmentacja rynku - definicja, kryteria, procedura, etapy, cele, zasady

 
Segmentacja rynku - definicja, kryteria, procedura, etapy, cele, zasady

Segmentacja rynku - definicja

 

Segmentacja rynku jest procesem, w wyniku którego wyodrębniane są jednorodne grupy konsumentów. Dlaczego dokonuje się takiej kategoryzacji? To wszystko ze względu na to, by dla każdego wydzielonego segmentu obrać właściwe strategie marketingowe. Na różne grupy oddziałują inne czynniki, inna jest reakcja na dostarczane bodźce. Przedsiębiorcy mają świadomość tego, że nie wszyscy klienci chcą tego samego. Dlatego wyznaczają segmenty rynku - by precyzyjnie dotrzeć do konsumenta w momencie, kiedy on tego potrzebuje.

 

Kryteria segmentacji rynku

 

Na podstawie jakich zmiennych można wyznaczać segmenty rynku? Tak naprawdę nie ma jednego stałego wzoru. Wszystko zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jego zasięgu, wdrażanego produktu itd. Poniżej przedstawiamy te najczęściej stosowane, najbardziej popularne.

 

Kryterium demograficzne to klasyfikowanie konsumentów ze względu np. na narodowość, wiek, płeć, stan cywilny. Bardzo łatwo jest zauważyć, że istnieją produkty typowo dostosowane do mężczyzn, czy usługi, w których jako klienci dominują kobiety.

 

Kryteria segmentacji rynku są zależne także od lokalizacji geograficznej. Na przykład klimat (np. temperatura, ilość opadów) będzie miał znaczenie na popyt niektórych produktów. Tak samo przyzwyczajenia mieszkańców czy gęstość determinują decyzje zakupowe.

 

Co jeszcze może mieć wpływ na postępowanie klienta? To, ile czego kupujemy, jest w dużej mierze uwarunkowane sytuacją materialną. Stąd kolejne kryterium to kryterium ekonomiczne. Aktywność konsumenta na rynku będzie uzależniona od otrzymywanych dochodów, zgromadzonego majątku.

 

Duże znaczenie mają także uwarunkowania społeczne. Zainteresowania konsumenta, tryb życia, jaki prowadzi, jakie relacje wiążą go z rodziną i otoczeniem - wszystko to warunkuje segmentację rynku ze względu na kryterium społeczne.

 

To tylko cztery z wielu możliwości segmentacji rynku. Literatura na ten temat jest bardzo obszerna. Niejednokrotnie podkreśla się, że poszczególne warunki podziału można ze sobą mieszać, zmieniać - dopasowywać do aktualnych potrzeb.

 

Procedura segmentacji rynku

 

Wybór rynku docelowego jest złożoną procedurą. Składa się z etapów, które krok po kroku pozwalają wskazać najkorzystniejszy segment dla działalności przedsiębiorstwa. Każdy z tych elementów należy dokładnie przeanalizować, by podjąć właściwą decyzję. Ostatecznie bowiem chodzi o rozwój firmy i zdobycie przewagi na rynku. O to, by podążać za ustaloną wizją i osiągać wyznaczone cele.

 

Etapy segmentacji rynku

 

Jak to wygląda w praktyce? Segmentacja rynku pracy powinna rozpocząć się od rozpoznania problemów i potrzeb konsumentów. Kiedy otrzyma się już wstępne wyniki, należy przeanalizować grupy, które się wyklarowały. Na tej podstawie dobiera się kryterium segmentacji, a następnie najkorzystniejszą grupę docelową. Po scharakteryzowaniu konsumentów, o których uwagę będzie walczyć przedsiębiorstwo, należy opracować odpowiednią strategię marketingową. Etap wieńczący procedurę segmentacji rynku to wdrożenie ostatecznych działań sprzedażowych.

 

Cele segmentacji rynku

 

Dlaczego w ogóle podejmuje się trud wydzielenia segmentów rynku? Przede wszystkim dlatego, że znając grupę docelową, można obrać skuteczne metody marketingowe. Dzięki dopasowaniu, precyzji komunikatu istnieją większe szanse, że kontakt z konsumentem zakończy się korzystnie dla przedsiębiorstwa.

 

Skoro segmentacja rynkowa ma uczynić marketing bardziej skutecznym, to efektem tego będzie również obniżenie kosztów np. reklamy. Przedsiębiorstwo nie będzie skupiało się na aktywnościach mających dotrzeć do wszystkich konsumentów, ale przeznaczy nakłady finansowe na tych, którzy rzeczywiście mogą dokonać zakupu.

 

Zasady segmentacji rynku

 

Ważne jest, by strategię segmentacji rynku nieustannie aktualizować. Można powiedzieć, że stałą w biznesie jest to, że wszystko się w nim zmienia. Jeśli przedsiębiorstwo chce przetrwać, to powinno dostosowywać się do ewoluującego rynku. Raz obrana strategia po pewnym czasie może się zdezaktualizować i nie odpowiadać na potrzeby klientów. Dlatego trzeba reagować na wszelkie przesłanki, które mogą być sygnałem do zmiany.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.