Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Savoir-vivre w biurze

Savoir-vivre w biurze

 
Savoir-vivre w biurze

Savoir-vivre to właściwie etykieta zachowania. Wiedza, co wypada, a czego nie wypada robić lub mówić w towarzystwie oraz dobre maniery przydają się i w życiu prywatnym, i w pracy. Jakie są podstawy savoir-vivre’u w biurze? Jak zachowywać się w pracy?

 

Czym jest savoir-vivre?

 

Savoir z francuskiego oznacza wiedzieć, vivre – żyć. Zasady savoir-vivre’u dotyczą różnych obszarów naszej aktywności. To wiedza jak żyć, sztuka życia, której znajomość pozwala radzić sobie w różnych sytuacjach. Jest uwarunkowana kulturowo i silnie osadzona w tradycji. W pracy dobre wychowanie ma szczególne znaczenie. Bez znajomości etykiety grzecznościowej trudno nawiązywać relacje i odnaleźć się w biurowej rzeczywistości.

 

Najważniejsze zasady savoir-vivre w pracy

 

Savoir-vivre w pracy obejmuje m.in.:

 

Dress code – stosowny ubiór do pracy w biurze czy na spotkanie biznesowe wzmacnia nasz profesjonalny wizerunek. Niewłaściwy – może go zaburzyć. To, że w firmie nie ma obowiązku zakładania garnituru czy garsonki, a na co dzień pracownik nie widuje klientów, nie oznacza, że może przychodzić do biura ubrany niedbale, zbyt skąpo czy w nieświeżą odzież. Jak nas widzą, tak nas piszą i warto o tym pamiętać.

 

Komunikację – savoir-vivre reguluje nie tylko takie kwestie, jak ta, kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej (rekruter) czy zasady przedstawiania się (w pracy pracownik przedstawia się przełożonemu, pracownik – klientowi, osoba niższa rangą osobie rangą wyższej).

 

Poza komunikacją twarzą w twarz kodeks dobrego zachowania obejmuje rozmowy telefoniczne. Te, zwłaszcza w open spasie, mogą być dla osób trzecich bardzo kłopotliwe. Ważne więc, aby nie mówić zbyt głośno. Prywatne komórki powinny być w biurze wyciszone, a niezawodowe rozmowy prowadzone poza biurem. Praca nie jest bowiem miejscem na kłótnie z mężem, analizowanie niekompetencji mechanika czy pogawędki z przyjaciółką. Dobre obyczaje są ważne także w kontaktach za pośrednictwem internetu.

 

Zasady dotyczące komunikacji wirtualnej zawiera netykieta. W sieci nikt nie jest anonimowy, o czym często zapominają np. użytkownicy forów internetowych. Przestrzeganie zasad poprawnej polszczyzny, niespamowanie, nieudostępnianie adresów mailowych współpracowników i klientów czy wpisywanie tematu w wiadomości e-mail to podstawy, których należy bezwzględnie przestrzegać.


Zachowanie w biurze – powinno być takie, aby nie przeszkadzało współpracownikom. Głośne słuchanie muzyki, jedzenie przy komputerze, bałagan na biurku, czy ciągłe rozmowy o życiu prywatnym nie są mile widziane. Bardzo często też w firmowych pomieszczeniach wspólnych wiszą zasady korzystania z kuchni w pracy czy kartki przypominające o tym, by wyłączać światło w toalecie. Pozornie każdy powinien wiedzieć, że po skończonym posiłku wypada posprzątać i pozmywać, ale w praktyce okazuje się, że nie wszyscy przestrzegają tak podstawowych reguł.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.