Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Savoir-vivre w biurze

Savoir-vivre w biurze

 
Savoir-vivre w biurze

Savoir-vivre to właściwie etykieta zachowania. Wiedza, co wypada, a czego nie wypada robić lub mówić w towarzystwie oraz dobre maniery przydają się i w życiu prywatnym, i w pracy. Jakie są podstawy savoir-vivre’u w biurze? Jak zachowywać się w pracy?

 

Czym jest savoir-vivre?

 

Savoir z francuskiego oznacza wiedzieć, vivre – żyć. Zasady savoir-vivre’u dotyczą różnych obszarów naszej aktywności. To wiedza jak żyć, sztuka życia, której znajomość pozwala radzić sobie w różnych sytuacjach. Jest uwarunkowana kulturowo i silnie osadzona w tradycji. W pracy dobre wychowanie ma szczególne znaczenie. Bez znajomości etykiety grzecznościowej trudno nawiązywać relacje i odnaleźć się w biurowej rzeczywistości.

 

Najważniejsze zasady savoir-vivre w pracy

 

Savoir-vivre w pracy obejmuje m.in.:

 

Dress code – stosowny ubiór do pracy w biurze czy na spotkanie biznesowe wzmacnia nasz profesjonalny wizerunek. Niewłaściwy – może go zaburzyć. To, że w firmie nie ma obowiązku zakładania garnituru czy garsonki, a na co dzień pracownik nie widuje klientów, nie oznacza, że może przychodzić do biura ubrany niedbale, zbyt skąpo czy w nieświeżą odzież. Jak nas widzą, tak nas piszą i warto o tym pamiętać.

 

Komunikację – savoir-vivre reguluje nie tylko takie kwestie, jak ta, kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej (rekruter) czy zasady przedstawiania się (w pracy pracownik przedstawia się przełożonemu, pracownik – klientowi, osoba niższa rangą osobie rangą wyższej).

 

Poza komunikacją twarzą w twarz kodeks dobrego zachowania obejmuje rozmowy telefoniczne. Te, zwłaszcza w open spasie, mogą być dla osób trzecich bardzo kłopotliwe. Ważne więc, aby nie mówić zbyt głośno. Prywatne komórki powinny być w biurze wyciszone, a niezawodowe rozmowy prowadzone poza biurem. Praca nie jest bowiem miejscem na kłótnie z mężem, analizowanie niekompetencji mechanika czy pogawędki z przyjaciółką. Dobre obyczaje są ważne także w kontaktach za pośrednictwem internetu.

 

Zasady dotyczące komunikacji wirtualnej zawiera netykieta. W sieci nikt nie jest anonimowy, o czym często zapominają np. użytkownicy forów internetowych. Przestrzeganie zasad poprawnej polszczyzny, niespamowanie, nieudostępnianie adresów mailowych współpracowników i klientów czy wpisywanie tematu w wiadomości e-mail to podstawy, których należy bezwzględnie przestrzegać.


Zachowanie w biurze – powinno być takie, aby nie przeszkadzało współpracownikom. Głośne słuchanie muzyki, jedzenie przy komputerze, bałagan na biurku, czy ciągłe rozmowy o życiu prywatnym nie są mile widziane. Bardzo często też w firmowych pomieszczeniach wspólnych wiszą zasady korzystania z kuchni w pracy czy kartki przypominające o tym, by wyłączać światło w toalecie. Pozornie każdy powinien wiedzieć, że po skończonym posiłku wypada posprzątać i pozmywać, ale w praktyce okazuje się, że nie wszyscy przestrzegają tak podstawowych reguł.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.