Otwarcie własnej działalności gospodarczej to poważna decyzja i duże wyzwanie. Z czym wiąże się prowadzenie firmy na własną odpowiedzialność i na własny rachunek?
Jak skorzystać na samozatrudnieniu
Co można uznać, za lepszy wybór: etat czy samozatrudnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Choć etat wydaje się bezpieczną opcją, prowadzenie firmy może być szansą na całkowite spełnienie zawodowe i osiągnięcie finansowej wolności. Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej przebiega szybko i bez komplikacji, a wszystko można załatwić przez internet. Co więcej osoby, które stawiają pierwsze kroki w biznesie, są traktowane ulgowo. Płacą mniejsze składki ZUS, dzięki czemu mogą łatwiej ustabilizować swoją działalność.
Nie dla każdego jednak decyzja o własnej firmie będzie trafna. Aby samozatrudnienie (działalność gospodarcza w opozycji do etatu) - było korzystne, trzeba dokładnie przeanalizować wady i zalety tego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie finansowe, jak i te związane z prawami i obowiązkami pracownika oraz przedsiębiorcy. Decyzję, czy prowadzić firmę zawsze ułatwi biznesplan – dokument, który uporządkuje pomysły oraz informacje na temat biznesu i szans na jego powodzenie.
Samozatrudnienie – zalety
Zarówno działalność gospodarcza, jak i etat mają swoje plusy. Analizując je, skupimy się na kilku kwestiach, których nie sposób pominąć przed podjęciem decyzji o przejściu na samozatrudnienie.
Zacznijmy od pieniędzy. Samozatrudnienie = koszty. Jakie? Przede wszystkim, prowadząc działalność gospodarczą, opłaca się składki ZUS. Nowy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi i przez pierwsze 6 miesięcy regulować jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Może też zdecydować się na tak zwany mały ZUS i przez pierwsze 2 lata płacić obniżone składki. Trzeba się jednak liczyć z faktem, iż im niższe składki, tym mniejszy wymiar emerytury lub renty w przyszłości.
Niższe składki pozwalają sporo zaoszczędzić, a prowadzenie działalności staje się opłacalne nawet przy zarobkach ok. 2000 zł brutto. A jak wygląda kwestia podatkowa? W tym aspekcie przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą również może przynieść korzyści. Przedsiębiorca wybiera, jak chce się rozliczać. Ma do dyspozycji skalę podatkową (najpopularniejsza opcja), podatek liniowy, ryczałtowy albo kartę podatkową.
Wybierając skalę lub podatek liniowy można obniżyć podstawę do obliczania podatku dochodowego, wliczając koszty prowadzenia firmy. Są to wszelkie wydatki, związane z przedsiębiorstwem, od kosztów wynajmu lokalu, przez zakup artykułów biurowych, kawy, paliwa, czy biletów na transport publiczny, aż po opłaty za prowadzenie księgowości, sprzątanie i wiele więcej. To także spora oszczędność dla przedsiębiorcy.
A jakie możliwości zawodowe daje samozatrudnienie? Praca, którą codziennie będzie wykonywał przedsiębiorca zależy wyłącznie od jego potrzeb i chęci. W przeciwieństwie do etatu, nie ma odgórnie ustalonych godzin pracy, nie ma regulaminu zakładowego i rygorystycznych procedur. Można przyjmować zlecenia od kilu firm w tym samym czasie, a to daje większe możliwości zarobkowe. Wiąże się jednak z ryzykiem – nie ma gwarancji, że zawsze znajdzie się tylu klientów, ilu potrzeba aby firma mogła dobrze prosperować i przynosiła dochody.
Samozatrudnienie – wady
Wspomniana elastyczność jest dużą zaletą prowadzenia biznesu, ale niesie ze sobą także pewne zagrożenia. Etat oznacza comiesięczną wypłatę na koncie, w miarę stałą, ewentualnie powiększoną o premie i bonusy. Przy własnej firmie nikt nie da nam gwarancji, że co miesiąc uzyskamy satysfakcjonujące zyski.
Jakie obowiązki spoczną na osobie, która wybierze samozatrudnienie? Księgowość, dbanie o terminowe składki odprowadzane do ZUS-u, rozliczanie podatku dochodowego, wystawianie faktur – to wszystko wymaga zaangażowania i dużej dyscypliny. Za sporą wadę samozatrudnienia można też uznać fakt, że przedsiębiorcy nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy. Nie ma płatnego urlopu wypoczynkowego, okresu wypowiedzenia i wielu innych przywilejów, które na etacie są standardem.