Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samozatrudnienie - wady i zalety

Samozatrudnienie - wady i zalety

 
Samozatrudnienie - wady i zalety

Otwarcie własnej działalności gospodarczej to poważna decyzja i duże wyzwanie. Z czym wiąże się prowadzenie firmy na własną odpowiedzialność i na własny rachunek?


Jak skorzystać na samozatrudnieniu


Co można uznać, za lepszy wybór: etat czy samozatrudnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Choć etat wydaje się bezpieczną opcją, prowadzenie firmy może być szansą na całkowite spełnienie zawodowe i osiągnięcie finansowej wolności. Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej przebiega szybko i bez komplikacji, a wszystko można załatwić przez internet. Co więcej osoby, które stawiają pierwsze kroki w biznesie, są traktowane ulgowo. Płacą mniejsze składki ZUS, dzięki czemu mogą łatwiej ustabilizować swoją działalność.

Nie dla każdego jednak decyzja o własnej firmie będzie trafna. Aby samozatrudnienie (działalność gospodarcza w opozycji do etatu) - było korzystne, trzeba dokładnie przeanalizować wady i zalety tego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie finansowe, jak i te związane z prawami i obowiązkami pracownika oraz przedsiębiorcy. Decyzję, czy prowadzić firmę zawsze ułatwi biznesplan – dokument, który uporządkuje pomysły oraz informacje na temat biznesu i szans na jego powodzenie.

 

Samozatrudnienie – zalety


Zarówno działalność gospodarcza, jak i etat mają swoje plusy. Analizując je, skupimy się na kilku kwestiach, których nie sposób pominąć przed podjęciem decyzji o przejściu na samozatrudnienie.

Zacznijmy od pieniędzy. Samozatrudnienie = koszty. Jakie? Przede wszystkim, prowadząc działalność gospodarczą, opłaca się składki ZUS. Nowy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi i przez pierwsze 6 miesięcy regulować jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Może też zdecydować się na tak zwany mały ZUS i przez pierwsze 2 lata płacić obniżone składki. Trzeba się jednak liczyć z faktem, iż im niższe składki, tym mniejszy wymiar emerytury lub renty w przyszłości.

Niższe składki pozwalają sporo zaoszczędzić, a prowadzenie działalności staje się opłacalne nawet przy zarobkach ok. 2000 zł brutto. A jak wygląda kwestia podatkowa? W tym aspekcie przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą również może przynieść korzyści. Przedsiębiorca wybiera, jak chce się rozliczać. Ma do dyspozycji skalę podatkową (najpopularniejsza opcja), podatek liniowy, ryczałtowy albo kartę podatkową.

Wybierając skalę lub podatek liniowy można obniżyć podstawę do obliczania podatku dochodowego, wliczając koszty prowadzenia firmy. Są to wszelkie wydatki, związane z przedsiębiorstwem, od kosztów wynajmu lokalu, przez zakup artykułów biurowych, kawy, paliwa, czy biletów na transport publiczny, aż po opłaty za prowadzenie księgowości, sprzątanie i wiele więcej. To także spora oszczędność dla przedsiębiorcy.

A jakie możliwości zawodowe daje samozatrudnienie? Praca, którą codziennie będzie wykonywał przedsiębiorca zależy wyłącznie od jego potrzeb i chęci. W przeciwieństwie do etatu, nie ma odgórnie ustalonych godzin pracy, nie ma regulaminu zakładowego i rygorystycznych procedur. Można przyjmować zlecenia od kilu firm w tym samym czasie, a to daje większe możliwości zarobkowe. Wiąże się jednak z ryzykiem – nie ma gwarancji, że zawsze znajdzie się tylu klientów, ilu potrzeba aby firma mogła dobrze prosperować i przynosiła dochody.


Samozatrudnienie – wady


Wspomniana elastyczność jest dużą zaletą prowadzenia biznesu, ale niesie ze sobą także pewne zagrożenia. Etat oznacza comiesięczną wypłatę na koncie, w miarę stałą, ewentualnie powiększoną o premie i bonusy. Przy własnej firmie nikt nie da nam gwarancji, że co miesiąc uzyskamy satysfakcjonujące zyski.

Jakie obowiązki spoczną na osobie, która wybierze samozatrudnienie? Księgowość, dbanie o terminowe składki odprowadzane do ZUS-u, rozliczanie podatku dochodowego, wystawianie faktur – to wszystko wymaga zaangażowania i dużej dyscypliny. Za sporą wadę samozatrudnienia można też uznać fakt, że przedsiębiorcy nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy. Nie ma płatnego urlopu wypoczynkowego, okresu wypowiedzenia i wielu innych przywilejów, które na etacie są standardem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.