Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samozatrudnienie - wady i zalety

Samozatrudnienie - wady i zalety

 
Samozatrudnienie - wady i zalety

Otwarcie własnej działalności gospodarczej to poważna decyzja i duże wyzwanie. Z czym wiąże się prowadzenie firmy na własną odpowiedzialność i na własny rachunek?


Jak skorzystać na samozatrudnieniu


Co można uznać, za lepszy wybór: etat czy samozatrudnienie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Choć etat wydaje się bezpieczną opcją, prowadzenie firmy może być szansą na całkowite spełnienie zawodowe i osiągnięcie finansowej wolności. Otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej przebiega szybko i bez komplikacji, a wszystko można załatwić przez internet. Co więcej osoby, które stawiają pierwsze kroki w biznesie, są traktowane ulgowo. Płacą mniejsze składki ZUS, dzięki czemu mogą łatwiej ustabilizować swoją działalność.

Nie dla każdego jednak decyzja o własnej firmie będzie trafna. Aby samozatrudnienie (działalność gospodarcza w opozycji do etatu) - było korzystne, trzeba dokładnie przeanalizować wady i zalety tego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie finansowe, jak i te związane z prawami i obowiązkami pracownika oraz przedsiębiorcy. Decyzję, czy prowadzić firmę zawsze ułatwi biznesplan – dokument, który uporządkuje pomysły oraz informacje na temat biznesu i szans na jego powodzenie.

 

Samozatrudnienie – zalety


Zarówno działalność gospodarcza, jak i etat mają swoje plusy. Analizując je, skupimy się na kilku kwestiach, których nie sposób pominąć przed podjęciem decyzji o przejściu na samozatrudnienie.

Zacznijmy od pieniędzy. Samozatrudnienie = koszty. Jakie? Przede wszystkim, prowadząc działalność gospodarczą, opłaca się składki ZUS. Nowy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi i przez pierwsze 6 miesięcy regulować jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Może też zdecydować się na tak zwany mały ZUS i przez pierwsze 2 lata płacić obniżone składki. Trzeba się jednak liczyć z faktem, iż im niższe składki, tym mniejszy wymiar emerytury lub renty w przyszłości.

Niższe składki pozwalają sporo zaoszczędzić, a prowadzenie działalności staje się opłacalne nawet przy zarobkach ok. 2000 zł brutto. A jak wygląda kwestia podatkowa? W tym aspekcie przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą również może przynieść korzyści. Przedsiębiorca wybiera, jak chce się rozliczać. Ma do dyspozycji skalę podatkową (najpopularniejsza opcja), podatek liniowy, ryczałtowy albo kartę podatkową.

Wybierając skalę lub podatek liniowy można obniżyć podstawę do obliczania podatku dochodowego, wliczając koszty prowadzenia firmy. Są to wszelkie wydatki, związane z przedsiębiorstwem, od kosztów wynajmu lokalu, przez zakup artykułów biurowych, kawy, paliwa, czy biletów na transport publiczny, aż po opłaty za prowadzenie księgowości, sprzątanie i wiele więcej. To także spora oszczędność dla przedsiębiorcy.

A jakie możliwości zawodowe daje samozatrudnienie? Praca, którą codziennie będzie wykonywał przedsiębiorca zależy wyłącznie od jego potrzeb i chęci. W przeciwieństwie do etatu, nie ma odgórnie ustalonych godzin pracy, nie ma regulaminu zakładowego i rygorystycznych procedur. Można przyjmować zlecenia od kilu firm w tym samym czasie, a to daje większe możliwości zarobkowe. Wiąże się jednak z ryzykiem – nie ma gwarancji, że zawsze znajdzie się tylu klientów, ilu potrzeba aby firma mogła dobrze prosperować i przynosiła dochody.


Samozatrudnienie – wady


Wspomniana elastyczność jest dużą zaletą prowadzenia biznesu, ale niesie ze sobą także pewne zagrożenia. Etat oznacza comiesięczną wypłatę na koncie, w miarę stałą, ewentualnie powiększoną o premie i bonusy. Przy własnej firmie nikt nie da nam gwarancji, że co miesiąc uzyskamy satysfakcjonujące zyski.

Jakie obowiązki spoczną na osobie, która wybierze samozatrudnienie? Księgowość, dbanie o terminowe składki odprowadzane do ZUS-u, rozliczanie podatku dochodowego, wystawianie faktur – to wszystko wymaga zaangażowania i dużej dyscypliny. Za sporą wadę samozatrudnienia można też uznać fakt, że przedsiębiorcy nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy. Nie ma płatnego urlopu wypoczynkowego, okresu wypowiedzenia i wielu innych przywilejów, które na etacie są standardem.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    rozpakowywanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie przygotowywanie kartonów; kontrolowanie jakości wyrobów;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!