Samozatrudnienie
Obecnie coraz częściej możemy spotkać ludzi, którzy decydują się na samozatrudnienie. Co to jest samozatrudnienie i czy jest to korzystny wybór? Samozatrudnienie to sytuacja, w której osoba fizyczna rozpoczyna własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Samozatrudnienie jest potoczną nazwą, która weszła już na stałe do ogólnego użytku.
Osoby, które zdecydują się na samozatrudnienie nie pracują już na czyjś rachunek. W takiej sytuacji podejmują czynności we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko. Warto jednak zaznaczyć, że można prowadzić własną działalność gospodarczą, ale podejmować czynności w cudzym imieniu, jako pełnomocnik. Najczęściej w takich sytuacjach takie osoby pracują w oparciu o umowę-zlecenie. Warto pamiętać, że jeżeli wykonujemy zlecenia dla innych osób, nie możemy działać na niekorzyść naszych mocodawców.
Wykonując zlecenia osoba prowadząca własną działalność gospodarczą może korzystać z usług osób trzecich. Musi jednak w takiej sytuacji pamiętać, że korzystając z usług podwykonawców, to nadal ona jest odpowiedzialna za wykonanie zlecenia. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć czy nieprzestrzegania terminów nie może tłumaczyć się błędami osób trzecich.
Samozatrudnienie - koszty
Jeżeli zastanawiamy się nad przejściem na samozatrudnienie, to warto zorientować się, jakie obciążenia finansowe nas czekają. Trzeba tutaj podkreślić, że przy własnej działalności gospodarczej sami ponosimy koszty samozatrudnienia. Oznacza to, że w takiej sytuacji sami musimy pamiętać o obowiązkach wobec odpowiednich urzędów, czyli sami opłacamy sobie składki na ubezpieczenia.
W przypadku zatrudniania na etacie pracodawca jest zobowiązany uiścić te opłaty, a w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, to właśnie on obciążony jest wszystkimi dodatkowymi kosztami.
Przy samozatrudnieniu opłaty spadają na nas. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaką kwotę oddamy ZUS-owi, to warto wpisać w wyszukiwarkę frazę: „samozatrudnienie kalkulator”. Dzięki temu będziemy w stanie się zorientować, jaki jest możliwy zarobek. Przy działalności gospodarczej trzeba opłacić przede wszystkim ZUS. Może to być kwota minimalna, czyli tak zwany mały ZUS. Potencjalne koszty samozatrudnienia to nie tylko składki ZUS, podatek dochodowy czy VAT, ale również koszty profesjonalnych usług księgowych, koszty za Internet oraz telefon. Kalkulator wynagrodzeń samozatrudnienia pomoże nam ocenić ryzyko, jakie podejmujemy, zwłaszcza na początku.
Etat czy działalność
Trudno jednoznacznie ocenić, co się bardziej opłaca, etat czy działalność. W przypadku samozatrudnienia będziemy prawdopodobnie pracować więcej niż na etacie, zwłaszcza na początku. Bardzo często będzie to związane z pracą w weekendy. Zlecenia mogą też być nierównomiernie rozłożone, to znaczy, że w jednym miesiącu możemy mieć bardzo dużo zleceń, a w innym znacznie mniej. Warto także podkreślić, że w przypadku własnej działalności gospodarczej, nie ma czegoś takiego, jak płatny urlop wypoczynkowy. W przypadku dni wolnych po prostu nie zarabiamy.
Powyższe informacje mogą zniechęcić do samozatrudnienia. Jednak ten rodzaj działalności daje większe możliwości wyboru zlecenia. Pracujemy też w czasie, który nam bardziej odpowiada. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje większą swobodę, co dla niektórych jest bardzo ważne. Nie każdy bowiem lubi codzienną pracę w biurze.
Natomiast praca na etacie daje stabilność, co dla niektórych jest kluczowym czynnikiem przy wyborze formy zatrudnienia. Wszystkie nasze prawa są określone w Kodeksie pracy, co pozwala nam walczyć o swoje prawa w przypadku naruszeń ze strony pracodawcy. Praca na etacie daje też duże możliwości rozwoju, ponieważ za część szkoleń może nam zapłacić firma, w której jesteśmy zatrudnieni.
Warto tutaj jednak podkreślić, że samozatrudnienie może przynosić o wiele więcej satysfakcji, ponieważ możemy rozwijać działalność w sektorze, który nam najbardziej odpowiada.
Trudno jednoznacznie określić, która forma zatrudnienia jest lepsza. Wszystko zależy od osobistych preferencji danej osoby. Dla niektórych stabilność zatrudnienia to podstawa, a inni w biurze będą czuli się, jak w klatce. Niezależnie od tego, co wybierzemy, warto zapoznać się potencjalnymi konsekwencjami prowadzenia własnej działalności gospodarczej.