Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samodyscyplina w pracy – dlaczego jest ważna? Jak ćwiczyć?

Samodyscyplina w pracy – dlaczego jest ważna? Jak ćwiczyć?

 
Samodyscyplina w pracy – dlaczego jest ważna? Jak ćwiczyć?

Zapisujesz się na nowy kurs i przez pierwszych kilka tygodni rzetelnie bierzesz udział w lekcjach, a potem… coś się zmienia. Zaczynasz opuszczać lekcje, nie masz czasu na powtarzanie materiału, aż w końcu niepostrzeżenie całkiem zarzucasz naukę. Jeśli taki scenariusz brzmi znajomo, masz problemy z wytrwaniem w postanowieniach. Czytaj dalej i dowiedz się:

 

  • czym jest samodyscyplina,
  • jak ją rozwijać,
  • co może Ci przeszkadzać w realizacji planów.

 

Samodyscyplina – co to?

 

Samodyscyplina to zdolność do realizowania założonych celów poprzez systematyczne działanie (lub powstrzymywanie się od działania, np. w przypadku diety – niejedzenie słodyczy). W dyscyplinowaniu samego siebie można zatem wyróżnić:

 

  • długofalowy cel – to on jest źródłem motywacji do podjęcia wysiłku,
  • motywację – to, co popycha Cię dalej w realizowaniu celu,
  • małe, codzienne kroki na drodze do celu,
  • przeszkadzacze – wszystko, co sprawia, że przestajesz realizować założony plan.

 

Zwykle najpierw pojawia się motywacja do działania – towarzyszy jej wyobrażenie sobie samego siebie już po osiągnięciu tego, czego chcesz. W pierwszych dniach, a nawet tygodniach, ta wizja jest dość żywa, budzi przyjemne emocje. Obietnica nagrody wpływa na Twoją motywację – działasz dalej.

 

Codzienność dostarcza Ci jednak nieustannie nowych bodźców i zadań do wykonania. Natłok różnego rodzaju spraw odciąga Twoją uwagę od wcześniej tak atrakcyjnego celu. Wyobrażenie sukcesu blednie. Co więcej, zaczynasz zauważać korzyści w rezygnowaniu z dążenia do osiągnięcia tego dalekosiężnego celu – np. więcej czasu na bieżące, pilne sprawy, mniejsze zmęczenie i stres.

 

Gdy chodzi o realizację długofalowego celu, kryzys jest praktycznie nieuchronny. Obroną przed porzuceniem planu działania jest właśnie samodyscyplina. To dzięki niej regularnie wykonujesz czynności/powstrzymujesz się od nich – mimo że doraźnie nie odczuwasz w związku z tym przyjemności.

 

Jak nauczyć się samodyscypliny? Jak ją trenować?

 

W dążeniu do celu najtrudniejsze jest wytrwanie w postanowieniu. Co możesz zrobić, żeby nie paść ofiarą słomianego zapału i nie porzucić tego, na czym tak Ci przecież zależało? Jest kilka sposobów, które mogą Ci pomóc.

Po pierwsze, przygotuj dobry plan. Dobry, czyli:

 

  • niezbyt przeładowany – na początku możesz mieć mnóstwo energii na zrobienie jak największej liczby czynności w krótkim czasie – więc pojawi się pokusa stworzenia intensywnego planu działania. Jeśli jednak bardzo szybko zaczniesz odczuwać znużenie w związku z realizacją zadań, prawdopodobnie równie szybko się zniechęcisz,
  • elastyczny – niespodziewana zmiana w codziennej rutynie nie powinna rujnować Twojego planu,
  • dzielący zadanie na małe kroki i uwzględniający terminy wykonania kolejnych czynności.

 

Po drugie, zadbaj o utrzymywanie motywacji na wysokim poziomie. Możesz wypisać swoje cele na kartce i powiesić ją w widocznym miejscu. Zadbaj o to, by o celu przypominało Ci jak najwięcej rzeczy. Zapisz się do związanych z nim newsletterów, regularnie przeglądaj strony czy fora związane z danym zagadnieniem. Dla wielu osób motywatorem jest także wstyd – np. z powodu braku konsekwencji w działaniu. Dlatego warto o swoich zamierzeniach poinformować bliskich i znajomych. Świadomość, że Ci kibicują, może dodać Ci skrzydeł, równie mocno jak lęk, by ich nie zawieść.

 

Po trzecie, świętuj małe sukcesy. Przejście do kolejnego etapu szkolenia, osiągnięcie zamierzonego wyniku. Drobne nagrody wesprą Cię w codziennej walce.

 

Po czwarte, rozpraw się z przeszkadzaczami, szczególnie tymi utrudniającymi koncentrację w pracy zdalnej. Zastanów się, co może odciągnąć Cię od realizacji projektu. Mogą to być na przykład:

 

  • nawyk przeglądania internetu, sięgania po telefon,
  • trudności z koncentracją,
  • obowiązki rodzinne, domowe,
  • nagłe wypadki.

 

Oczywiście nie masz wpływu na zdarzenia losowe, z tymi spodziewanymi możesz sobie jednak poradzić. Poinformuj bliskich, że jesteś niedostępny w określonym przedziale czasu i poproś, by Ci wówczas nie przeszkadzano. Jasno powiedz, że jest to dla Ciebie bardzo ważne. Oczyść swoje otoczenie z rozpraszaczy – jeśli nie są Ci potrzebne do wykonywania zadań, odłóż telefon, laptop czy tablet poza zasięgiem wzroku. Możesz też czasowo ustawić blokadę na określone strony internetowe, np. media społecznościowe.

 

Niech czynności wiodące do celu wejdą do Twojej codziennej rutyny. Choć słowo rutyna często kojarzy się z nudą, przyzwyczajenie się do wysiłku jest kluczowe w budowaniu samodyscypliny.

 

Znane powiedzenie głosi, że mistrzostwo jest kwestią 1% talentu i 99% ciężkiej pracy. Dzięki umiejętności dyscyplinowania samego siebie zrealizujesz cele, staniesz się taką osobą, jaką chcesz być, poprawisz samoocenę.

 

Pamiętaj, że sukcesy rzadko przychodzą w mgnieniu oka. Co więcej, każdy z nas zmaga się z podobnymi trudnościami, zniechęceniem, znużeniem, prokrastynacją czy utratą wiary we własne siły. Mimo to wielu osobom udaje się je przezwyciężyć – dlaczego więc nie miałoby się powieść także i Tobie? Powodzenia!

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.