Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przeciwdziałać wzrastającemu bezrobociu wśród absolwentów wyższych uczelni. Dlatego proponuje, by jeszcze w trakcie studiów mogli oni dostać niskooprocentowany kredyt na założenie własnej działalności. Są to założenia wynikające z projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy. Obecnie proponowane zmiany poddawane są konsultacjom społecznym.
O państwową pomoc będą się mogli ubiegać studenci ostatniego roku studiów oraz absolwenci w okresie nie dłuższym niż 2 lata od uzyskania dyplomu ukończenia szkoły wyższej.
Środki pozyskane w ramach rządowego wsparcia mają w całości pokryć koszty studenckich i absolwenckich inicjatyw. Młody przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 74 tys. zł. Oprocentowanie kredytu wyniesie 1 proc. Niezbędne do rozpatrzenia wniosku o jego przyznanie będzie przedstawienie bankowi biznesplanu.
Na spłatę kredytu osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mają 7 lat. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania 12 – miesięcznej karencji oraz częściowego umorzenia zobowiązań.
O uzyskanie pieniędzy na założenie firmy zainteresowani studenci i absolwenci będą mogli wnioskować do 2014 roku. Środki na ten cel mają pochodzić z zasobów Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Funduszu Pracy.