Województwo warmińsko-mazurskie to region z dominującą funkcją turystyczną i rolniczą. Nie rozwija się tu z kolei duży przemysł, co ma znaczący wpływ na rynek pracy i poziom bezrobocia. Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego w lutym 2022 r. Dowiemy się z niego m.in. ile wynosi stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych, jak wieloma ofertami dysponowały powiatowe urzędy pracy oraz jakie jest przeciętne wynagrodzenie w województwie warmińsko-mazurskim. Oto skrót najważniejszych informacji zawartych w raporcie.
Spis treści
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
W lutym 2022 r. w województwie warmińsko-mazurskim w porównaniu do lutego 2021 r. spadły zarówno liczba bezrobotnych, jak i stopa bezrobocia rejestrowanego. Zwiększyło się natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
Na koniec lutego 2022 r. liczba bezrobotnych wyniosła 44,9 tys. Przed rokiem było to o 9,9 tys. więcej. Województwo warmińsko-mazurskie odnotowuje najwyższy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego spośród wszystkich województw w Polsce. W lutym 2022 r. było to 9,0% (o 1,8 p. proc. mniej niż przed rokiem). Stopa bezrobocia dla Polski wyniosła dla porównania 5,5%.
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2022 r.
Warmia i Mazury to obszar bardzo silnie zróżnicowany, jeśli chodzi o stopę bezrobocia. Najniższą wartość tego wskaźnika na koniec lutego 2022 r. odnotowano w Olsztynie (2,4%). Do powiatów z najwyższą stopą bezrobocia należą z kolei:
- powiat kętrzyński (18,5%),
- powiat braniewski (17,1%),
- powiat bartoszycki (16,6%).
Jeśli szukasz zatrudnienia w regionalnej, malowniczej części województwa, sprawdź ogłoszenia typu praca Pasym czy praca Korsze.
Liczba bezrobotnych na 1 ofertę pracy
Na koniec lutego 2022 r. na jedną ofertę pracy przypadało 14 bezrobotnych. Rok wcześniej było to 19 osób.
Rok do roku zwiększyła się liczba ofert dostępnych w powiatowych urzędach pracy w województwie warmińsko-mazurskim. W lutym 2022 r. zgłoszono 3,8 tys. propozycji zatrudnienia, w lutym 2021 r. – o 113 mniej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Jakie stawki oferuje pracownikom rynek pracy w Olsztynie i innych miejscowościach województwa? W lutym 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wynosiło 6220,04 zł. Przeciętne zarobki w województwie warmińsko-mazurskim były niższe – równe 4953,80 zł brutto. Rok do roku odnotowano jednak wzrost wynagrodzenia o 10,7%. Najbardziej wzrosły płace w zakwaterowaniu i gastronomii (o 25,9%), budownictwie (o 17%) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (o 15,1%).
Źródło: dane GUS