Województwo świętokrzyskie leży w południowo-wschodniej części Polski, niedaleko dużych aglomeracji. Poszukujący zatrudnienia znajdą tu różnorodne oferty pracy w Kielcach, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i innych miejscowościach w województwie. Na inwestorów czekają z kolei dogodne warunki prowadzenia biznesu i wsparcie np. Kieleckiego Parku Technologicznego. Główny Urząd Statystyczny opublikował Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa świętokrzyskiego – marzec 2022. Prezentujemy jego skrót. Jak zmienia się stopa bezrobocia? Czy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, a ofert pracy przybywa?
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
Jak czytamy w komunikacie GUS-u:
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ukształtowało się na poziomie 123,9 tys. osób, tj. o 1,0% wyższym niż przed rokiem, podczas gdy w analogicznym miesiącu poprzedniego roku odnotowano spadek o 2,1%. W kraju przeciętne
zatrudnienie zwiększyło się w skali roku o 2,4%, wobec spadku o 1,3% rok wcześniej.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie świętokrzyskim
Stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim utrzymuje się powyżej poziomu krajowego. Na koniec marca 2022 r. wskaźnik wynosił w Polsce 5,4% (w marcu 2021 r. było to 6,4%), a w województwie świętokrzyskim 7,3% (w marcu poprzedniego roku – 8,7%).
Poziom bezrobocia w woj. świętokrzyskim jest silnie zróżnicowany pod względem terytorialnym.
Do powiatów z najniższym wskaźnikiem bezrobocia zaliczają się:
- powiat buski (3,3%),
- miasto Kielce (5,4%),
- powiat staszowski (5,4%),
- powiat jędrzejowski (5,8%).
Powiaty z najwyższą stopą bezrobocia rejestrowanego to:
- powiat skarżyski (15,6%),
- powiat opatowski (12,3%),
- powiat konecki (9,7%),
- powiat ostrowiecki (8,9%).
Bezrobotni zarejestrowani na 1 ofertę pracy w województwie świętokrzyskim
W marcu do świętokrzyskich urzędów pracy zgłoszono 3,6 tys. ofert zatrudnienia. To o 0,2 tys. mniej niż przed miesiącem i o 0,9 tys. więcej niż przed rokiem. Na koniec marca 2022 r. na 1 ofertę proponowaną przez PUP przypadało 13 bezrobotnych zarejestrowanych. Miesiąc wcześniej było to 15, a rok wcześniej 27 osób.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rośnie w skali kraju. W marcu 2022 r. wyniosło 6665,64 zł. Było o 12,4% wyższe niż rok wcześniej. Podnosi się również przeciętna płaca w województwie świętokrzyskim. W marcu 2022 r. osiągnęła poziom 5354,42 zł. To o 11,0% więcej w porównaniu z analogicznym miesiącem roku 2021.
Największy wzrost płac w województwie – o 24,9% – odnotowano w sekcji PKD transport i gospodarka magazynowa.
Czytaj także: Wypadki przy pracy w województwie świętokrzyskim w 2020 r.
Źródło: dane GUS