Urząd Statystyczny w Kielcach przygotował raport na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa świętokrzyskiego w lutym 2022 r. W sprawozdaniu znajdziemy statystyki dotyczące rynku pracy, skali bezrobocia, liczby osób zarejestrowanych w PUP przypadającej na jedną ofertę pracy, a także przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Oto skrót najważniejszych informacji ze sprawozdania.
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
Jak czytamy w raporcie: W lutym 2022 r. podobnie jak przed miesiącem odnotowano wzrost przeciętnego zatrudnienia w skali roku. Stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem (7,5%, wobec 8,9%).
Spadek wskaźnika jest zatem dość wyraźny. Warto jednak dodać, że stopa bezrobocia w województwie świętokrzyskim jest dość wysoka i utrzymuje się powyżej średniej dla kraju, która na koniec lutego 2022 r. wynosiła 5,5%.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w świętokrzyskich urzędach pracy w omawianym miesiącu to 39,5 tys. osób.
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2022 r.
Powiaty województwa świętokrzyskiego są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o poziom bezrobocia. Najlepsza sytuacja na rynku pracy jest w słynącym z działalności uzdrowiskowej powiecie buskim (stopa bezrobocia wynosi tu 3,6%), w Kielcach, czyli stolicy wojewódzkiej (5,5%), oraz w powiatach pińczowskim i włoszczowskim (po 6,3%). Najwyższy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego odnotowano z kolei w powiatach: skarżyskim (16,1%, opatowskim (12,9%) oraz koneckim (10,0%).
Liczba bezrobotnych na 1 ofertę pracy
Do świętokrzyskich urzędów pracy w lutym 2022 r. wpłynęło 3,7 tys. ofert od pracodawców. Na koniec omawianego miesiąca na jedną ofertę przypadało 15 bezrobotnych. Rok wcześniej było to natomiast 25 osób.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Na jakie zarobki można liczyć, wybierając pracę w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Jędrzejowie czy innym mieście w województwie świętokrzyskim? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na koniec lutego 2022 r. było równe 4998,92 zł. To o 8,5% więcej niż rok wcześniej. Dla porównania – w skali kraju przeciętna płaca wynosiła 6220,04 zł brutto i rok do roku wzrosła o 11,7%. Co ważne, w województwie wynagrodzenie było wyższe we wszystkich sekcjach sektora przedsiębiorstw, najbardziej w sekcji transport i gospodarka magazynowa (o 18,5%).
źródło: dane GUS