Urząd Statystyczny w Białymstoku opublikował Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podlaskiego w lutym 2022 r. Jak wygląda tutejszy rynek pracy? Ile średnio zarabia się na Podlasiu i czy stopa bezrobocia rośnie, czy maleje?
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie podlaskim od lat utrzymuje się powyżej poziomu krajowego. Zgodnie z danymi GUS na koniec lutego 2022 r. wskaźnik dla Polski wynosił 5,5%, dla województwa podlaskiego było to z kolei 7,1%. W skali roku widać jednak pozytywne zmiany w Podlaskiem – stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2021 r. była bowiem równa 8,2%.
Na koniec lutego 2022 r. liczba bezrobotnych wynosiła 34 433, co oznacza spadek o 5228 osób (13,2%) rok do roku. Znaczna część – 85,1% osób znalazła się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Największą grupę stanowili bezrobotni borykający się z długotrwałym brakiem pracy.
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2022 r.
Powiaty województwa podlaskiego znacznie różnią się między sobą pod względem stopy bezrobocia. Najlepsza sytuacja na rynku pracy jest w powiatach: bielskim (stopa bezrobocia równa 3,6%), suwalskim (4,0%) i łomżyńskim (4,6%). Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano z kolei w powiecie kolneńskim – 14,0%. Wysoka wartość wskaźnika dotyczy też powiatów: grajewskiego (11,7%) i sejneńskiego (11,5%). Co bardzo ważne, w ciągu 12 miesięcy stopa bezrobocia spadła we wszystkich powiatach województwa, najwięcej w Łomży (o 1,8 p. proc.).
Liczba bezrobotnych na 1 ofertę pracy
Powiatowe Urzędy Pracy nie tylko prowadzą rejestr bezrobotnych, ale też świadczą usługi poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. W lutym 2022 r. do wszystkich PUP w województwie podlaskim zgłoszono 2805 ofert zatrudnienia. Na koniec miesiąca na jedną ofertę przypadało 19 bezrobotnych. Jeszcze rok wcześniej sytuacja była o wiele trudniejsza – na ofertę przypadało bowiem 50 osób.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Trudno nie zauważyć rosnących cen w sklepach. Czy wraz z nimi rosną także wynagrodzenia za pracę w Białymstoku, Suwałkach i innych miejscowościach województwa? Z danych statystycznych dla województwa podlaskiego wynika, że w skali roku (luty 2021 r. do lutego 2022 r.) nastąpił wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 12%.
W lutym 2022 r. przeciętne wynagrodzenie osiągnęło poziom 5275,08 zł brutto. Dla porównania w skali kraju wynosi ono 6220,04 zł brutto.