Rynek zatrudnienia w województwie mazowieckim cechuje się silnym zróżnicowaniem. Praca w Warszawie dostępna jest w bardzo wielu branżach, podobnie jak w miejscowościach należących do aglomeracji i w większych miastach w Mazowieckiem. Są tu jednak również obszary z wysokim bezrobociem, także powiat z najwyższą stopą bezrobocia w Polsce. Szczegóły dotyczące mazowieckiego rynku zatrudnienia znajdziemy w opublikowanym przez Urząd Statystyczny w Warszawie Komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego w lutym 2022 r.
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
Jak czytamy w raporcie GUS: W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku oraz w porównaniu z poprzednim miesiącem. Stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się w skali roku, a w skali miesiąca nie zmieniła się.
Na koniec lutego 2022 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w mazowieckich urzędach pracy wynosiła 132,7 tys. osób. W skali roku zmniejszyła się o 13%, a w skali miesiąca o 0,8 tys.
Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim utrzymuje się poniżej średniej krajowej.
W lutym 2022 r. wskaźnik wynosił:
- dla województwa mazowieckiego – 4,7%,
- dla Polski – 5,5%.
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2022 r.
Jak wspomniano na wstępie, problem bezrobocia w różnym stopniu dotyka powiatów województwa mazowieckiego.
Na koniec lutego 2022 r. najwyższy wskaźnik odnotowano w:
- powiecie szydłowieckim – 22,5%,
- powiecie makowskim – 16,6%,
- powiecie radomskim – 15,6%.
Bezrobocie w najmniejszym stopniu dotyka z kolei:
- m.st. Warszawy – 1,8%,
- powiatu warszawskiego zachodniego – 2,0%,
- powiatu grójeckiego – 2,2%.
Liczba bezrobotnych na 1 ofertę pracy
W lutym 2022 r. do urzędów pracy w województwie mazowieckim wpłynęło 15,6 tys. ofert pracy. W porównaniu do lutego w roku poprzednim to wzrost o 10,4%. Spadła natomiast liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę zatrudnienia – z 21 w lutym 2021 r. do 17 osób w lutym 2022 r.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
W województwie mazowieckim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw przewyższa wskaźnik dla kraju. W lutym 2022 r. przeciętna płaca wynosiła 7275,06 w województwie mazowieckim i 6220,04 w Polsce. W ciągu 12 miesięcy zarobki w Mazowieckiem wzrosły o 11,6%.
Gdzie zarabia się najwięcej? Najwyższe przeciętne wynagrodzenie odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a także w sekcji informacja i komunikacja.