Województwo lubelskie leży w południowo-wschodniej części Polski. Ważną rolę w tutejszej gospodarce odgrywa rolnictwo, a wraz z nim przetwórstwo rolno-spożywcze. Rynek pracy w Lublinie i innych miastach Lubelszczyzny jest jednak dość zróżnicowany. Urząd Statystyczny opublikował raport obrazujący sytuację społeczno-gospodarczą w województwie lubelskim. Co o tym regionie mówią statystyki?
Spis treści
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia
Stopa bezrobocia to jeden z najważniejszych wskaźników kondycji rynku pracy. Województwo lubelskie odnotowuje wyższy poziom bezrobocia niż ten wyliczany dla kraju. Niemniej w skali rocznej widać, że sytuacja się poprawia. Zgodnie z danymi GUS na koniec lutego 2022 r. w powiatowych urzędach pracy w województwie lubelskim było zarejestrowanych 68,4 tys. bezrobotnych. To o 13,6% mniej niż w lutym 2021 r.
Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lutego 2022 r. wynosiła w województwie lubelskim 7,4%, natomiast poziom krajowy był niższy – 5,5%.
Szukasz pracy w woj. lubelskim, chcesz mieszkać blisko stolicy województwa, ale niekoniecznie w samym jego centrum? Sprawdź oferty pracy Bychawa lub praca Bełżyce (aglomeracja lubelska).
Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2022 r.
Województwo lubelskie podzielone jest na 24 powiaty, z czego 4 to miasta na prawach powiatu (Lublin, Biała podlaska, Chełm i Zamość). Gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa, a gdzie przybiera najmniejsze wartości?
Powiaty z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia to:
- powiat włodawski (14,9%),
- powiat hrubieszowski (12,8%),
- powiat krasnostawski (11,4%).
Powiaty z najniższą stopą bezrobocia to:
- powiat łukowski (3,7%),
- powiat biłgorajski (4,8%),
- powiat lubelski (4,9%).
We wszystkich powiatach odnotowano spadek stopy bezrobocia w ujęciu rocznym.
Liczba bezrobotnych na 1 ofertę pracy
Bezrobocie w województwie spada, przybywa natomiast ofert pracy zgłaszanych do PUP. W lutym 2022 r. ich liczba wyniosła 4,3 tys. – o 0,1 tys. więcej niż w styczniu. Na jedną ofertę na koniec lutego 2022 r. przypadało 24 bezrobotnych. Rok wcześniej – 42.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w lutym 2022 r. wyniosło 6220,04 zł. Średnie płace w województwie lubelskim były nieco niższe. Przeciętna pensja była równa 4999,72 zł – o 8,9% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost płac odnotowano we wszystkich sekcjach PKD, największy – na poziomie 14,7% – w transporcie i gospodarce magazynowej.
Źródło: dane GUS