Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

 
Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 20 dni. Wielu Ukraińców i Ukrainek opuściło swój kraj z nadzieją, że po kilku dniach sytuacja się uspokoi i będzie można wrócić do domu. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Niepewność jutra, troska o bliskich, którzy zostali na miejscu, wywołuje duży stres związany z wojną, ale trzeba spróbować zebrać siły i iść do przodu. Namiastkę normalności może dać praca. Jak ją znaleźć w Polsce? Jakich pracowników poszukują firmy? Oto krótki przewodnik po rynku zatrudnienia w Polsce.

 

Zawody deficytowe w Polsce

 

Rynek pracy w Polsce można określić jako stabilny. W wielu branżach zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże. Z kolei problem bezrobocia pojawia się w poszczególnych częściach kraju z różnym nasileniem. Województwa z najmniejszym wskaźnikiem bezrobocia to: województwo wielkopolskie, województwo śląskie, województwo małopolskie i województwo mazowieckie. Największa stopa bezrobocia występuje z kolei w województwie warmińsko-mazurskim, województwie podkarpackim i województwie kujawsko-pomorskim.

Trzeba podkreślić, że mężczyźni i kobiety z Ukrainy już od wielu stanowią ważną grupę na polskim rynku zatrudnienia. Spotkać im można w wielu różnych zawodach, a pracodawcy cenią sobie pracowitość i uczciwość wschodnich sąsiadów. Dlatego teraz, kiedy uchodźcy z Ukrainy znaleźli w Polsce schronienie w obliczu wojny, zapewnienie im możliwości znalezienia pracy w wielu firmach przychodzi bardzo naturalnie.

Gdzie zatem czeka praca dla Ukraińca? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do badania Barometr zawodów, które jest prowadzone co roku na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy. W prognozie sytuacji na rynku zatrudnienia w 2022 r. wskazano duże braki kandydatów w branży budowlanej. Tu czeka przede wszystkim praca dla mężczyzn. Znajdą ją przede wszystkim budowlańcy z konkretnymi umiejętnościami i kwalifikacjami – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, cieśle i stolarze, monterzy instalacji budowlanych, dekarze i blacharze, murarze i tynkarze. Pracodawcy szukają też wszechstronnych pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych, a także betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy. Budowlanka to w Polsce branża, która stale się rozwija. Pracodawcy oferują dobre warunki zatrudnienia, umowę o pracę, dla Ukraińca i innych cudzoziemców również pracę z zakwaterowaniem.

To opcja zarówno dla osób ze wcześniejszym doświadczeniem na budowie, jak i tych decydujących się na pracę fizyczną po raz pierwszy. Także znajomość języka polskiego nie jest bezwzględnym wymogiem, chociaż posługiwanie się podstawowymi zwrotami to ogromny atut kandydata, dlatego warto rozpocząć naukę języka polskiego.

Kolejnym obszarem zawodowym, któremu warto się przyjrzeć, szukając zatrudnienia w Polsce, jest sektor medyczno-opiekuńczy. W Polsce brakuje fizjoterapeutów, masażystów, ratowników medycznych, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. W przeciwieństwie do typowo męskiej budowlanki, w tej branży czeka wiele ofert pracy dla kobiet z Ukrainy. W deficycie są także pielęgniarki i położne oraz opiekunowie i opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych.

Uwaga! W Polsce uproszczono procedury uznawania kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne. Szczegóły znaleźć można w komunikacie Ministerstwa Zdrowia (także w języku ukraińskim). Praca w szpitalu, sanatorium czy domu spokojnej starości może być szansą na kontynuowanie wykonywanego w Ukrainie zawodu. Do komunikowania się z pacjentami potrzebna jest jednak znajomość języka polskiego.

Wiele ofert pracy czeka też w zakładach produkcyjnych, w transporcie i  logistyce. W przemyśle poszukiwani są przede wszystkim elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze oraz ślusarze. W Polsce brakuje też kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych. Praca czeka również na wiele innych osób. Część firm produkcyjnych, a także duże centra logistyczne uruchomiły procesy rekrutacyjne skierowane właśnie do Ukraińców. Podobne działania podjęły też sieci handlowe.

Gdzie jeszcze warto szukać pracy dla Ukraińca? Sporą szansę na znalezienie czegoś od zaraz daje branża spożywcza, gastronomia oraz hotelarstwo i turystyka. W tych sektorach znaleźć można pracę dorywczą, sezonową, ze znajomością języka i bez niej. Osoby, które w Ukrainie przed wybuchem konfliktu zbrojnego prowadziły własną firmę, np. cateringową czy restaurację, mogą rozważyć założenie działalności gospodarczej w Polsce. Także tutaj wymagany jest legalny pobyt i nr PESEL.

Praca dla Ukrainek, ale też Ukraińców, czeka również w usługach. Dobra fryzjerka czy manikiurzystka, zawsze znajdą zatrudnienie, o ile znają w stopniu komunikatywnym język polski. Z kolei osoby, które nie mówią po polsku, nie boją się fizycznej pracy, mogą pracować sezonowo w gospodarstwach rolnych. Warto rozglądać się za zatrudnieniem nie tylko w największych miastach. Praca w Polsce dla Ukraińców jest dostępna również w wielu miasteczkach i na wsiach.

Posiadając dyplom wyższej uczelni albo konkretne rzemiosło w rękach, z pewnością warto zacząć poszukiwanie zatrudnienia od przejrzenia ofert pracy w swoim zawodzie. Na wielu specjalistycznych stanowiskach bardzo przydatny jest język angielski. Część firm w Polsce prowadzi cały proces rekrutacyjny po angielsku. To szansa na znalezienie dobrej pracy dla wykwalifikowanych osób, które nie znają polskiego.

 

Praca w Polsce dla Ukraińców – gdzie szukać ogłoszeń?

 

Przed zatrudnieniem się, warto poznać podstawy dotyczące umów, warunków pracy, praw pracowniczych. Legalna praca daje wiele korzyści. Podjąć ją mogą osoby legalnie przebywające w Polsce i posiadające nr PESEL. Pracodawca zgłasza fakt przyjęcia imigrantów z Ukrainy w powiatowym urzędzie pracy. Dostępne są różne  formy umów o pracę w Polsce. Dobrze jest wcześniej je poznać.

Jak szukać pracy? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce się szukać pracy na własną rękę, czy skorzystać z usług agencji pracy. Znalezienie pracy dla Ukraińców bez pośredników może wydawać się trudniejsze, ale jest możliwe. Z kolei agencje pracy same szukają zatrudnienia dla kandydatów, oferują też często na przykład tłumaczenie CV. Warto wiedzieć, że za pośrednictwo pracy – znalezienie oferty czy skontaktowanie z pracodawcą – agencje nie mogą pobierać od kandydatów opłat.

Liczne ogłoszenia o pracę znaleźć można w internecie. W mediach społecznościowych powstały grupy dedykowane pracy dla imigrantów z Ukrainy w Polsce. Ogromną bazę ofert udostępniają też portale rekrutacyjne. To strony poświęcone wyłącznie tematyce zatrudnienia. Na praca.pl są publikowane poradniki dotyczące kwestii prawnych, umów, rekrutacji czy przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Co bardzo ułatwia szukanie – w wyszukiwarce można wpisywać hasła w języku ukraińskim i w wynikach pojawią się oferty od pracodawców w Polsce po ukraińsku.

Ukraińcy i Ukrainki w Polsce mogą też korzystać z bezpłatnej pomocy powiatowych urzędów pracy. Urzędy udostępniają nie tylko dużą bazę ofert, ale też oferują wsparcie w doszkalaniu się, dofinansowują szkolenia i staże zawodowe. W PUP można również wnioskować o pieniądze na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Ukraińska wersja językowa: Ринок праці в Польщі – за якими професіями українські громадяни можуть шукати роботу?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.