Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

 
Rynek pracy w Polsce – w jakich zawodach obywatele Ukrainy mogą szukać pracy?

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 20 dni. Wielu Ukraińców i Ukrainek opuściło swój kraj z nadzieją, że po kilku dniach sytuacja się uspokoi i będzie można wrócić do domu. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Niepewność jutra, troska o bliskich, którzy zostali na miejscu, wywołuje duży stres związany z wojną, ale trzeba spróbować zebrać siły i iść do przodu. Namiastkę normalności może dać praca. Jak ją znaleźć w Polsce? Jakich pracowników poszukują firmy? Oto krótki przewodnik po rynku zatrudnienia w Polsce.

 

Zawody deficytowe w Polsce

 

Rynek pracy w Polsce można określić jako stabilny. W wielu branżach zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże. Z kolei problem bezrobocia pojawia się w poszczególnych częściach kraju z różnym nasileniem. Województwa z najmniejszym wskaźnikiem bezrobocia to: województwo wielkopolskie, województwo śląskie, województwo małopolskie i województwo mazowieckie. Największa stopa bezrobocia występuje z kolei w województwie warmińsko-mazurskim, województwie podkarpackim i województwie kujawsko-pomorskim.

Trzeba podkreślić, że mężczyźni i kobiety z Ukrainy już od wielu stanowią ważną grupę na polskim rynku zatrudnienia. Spotkać im można w wielu różnych zawodach, a pracodawcy cenią sobie pracowitość i uczciwość wschodnich sąsiadów. Dlatego teraz, kiedy uchodźcy z Ukrainy znaleźli w Polsce schronienie w obliczu wojny, zapewnienie im możliwości znalezienia pracy w wielu firmach przychodzi bardzo naturalnie.

Gdzie zatem czeka praca dla Ukraińca? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do badania Barometr zawodów, które jest prowadzone co roku na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy. W prognozie sytuacji na rynku zatrudnienia w 2022 r. wskazano duże braki kandydatów w branży budowlanej. Tu czeka przede wszystkim praca dla mężczyzn. Znajdą ją przede wszystkim budowlańcy z konkretnymi umiejętnościami i kwalifikacjami – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, cieśle i stolarze, monterzy instalacji budowlanych, dekarze i blacharze, murarze i tynkarze. Pracodawcy szukają też wszechstronnych pracowników robót wykończeniowych, robotników budowlanych, a także betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy. Budowlanka to w Polsce branża, która stale się rozwija. Pracodawcy oferują dobre warunki zatrudnienia, umowę o pracę, dla Ukraińca i innych cudzoziemców również pracę z zakwaterowaniem.

To opcja zarówno dla osób ze wcześniejszym doświadczeniem na budowie, jak i tych decydujących się na pracę fizyczną po raz pierwszy. Także znajomość języka polskiego nie jest bezwzględnym wymogiem, chociaż posługiwanie się podstawowymi zwrotami to ogromny atut kandydata, dlatego warto rozpocząć naukę języka polskiego.

Kolejnym obszarem zawodowym, któremu warto się przyjrzeć, szukając zatrudnienia w Polsce, jest sektor medyczno-opiekuńczy. W Polsce brakuje fizjoterapeutów, masażystów, ratowników medycznych, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. W przeciwieństwie do typowo męskiej budowlanki, w tej branży czeka wiele ofert pracy dla kobiet z Ukrainy. W deficycie są także pielęgniarki i położne oraz opiekunowie i opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych.

Uwaga! W Polsce uproszczono procedury uznawania kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne. Szczegóły znaleźć można w komunikacie Ministerstwa Zdrowia (także w języku ukraińskim). Praca w szpitalu, sanatorium czy domu spokojnej starości może być szansą na kontynuowanie wykonywanego w Ukrainie zawodu. Do komunikowania się z pacjentami potrzebna jest jednak znajomość języka polskiego.

Wiele ofert pracy czeka też w zakładach produkcyjnych, w transporcie i  logistyce. W przemyśle poszukiwani są przede wszystkim elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze oraz ślusarze. W Polsce brakuje też kierowców autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych. Praca czeka również na wiele innych osób. Część firm produkcyjnych, a także duże centra logistyczne uruchomiły procesy rekrutacyjne skierowane właśnie do Ukraińców. Podobne działania podjęły też sieci handlowe.

Gdzie jeszcze warto szukać pracy dla Ukraińca? Sporą szansę na znalezienie czegoś od zaraz daje branża spożywcza, gastronomia oraz hotelarstwo i turystyka. W tych sektorach znaleźć można pracę dorywczą, sezonową, ze znajomością języka i bez niej. Osoby, które w Ukrainie przed wybuchem konfliktu zbrojnego prowadziły własną firmę, np. cateringową czy restaurację, mogą rozważyć założenie działalności gospodarczej w Polsce. Także tutaj wymagany jest legalny pobyt i nr PESEL.

Praca dla Ukrainek, ale też Ukraińców, czeka również w usługach. Dobra fryzjerka czy manikiurzystka, zawsze znajdą zatrudnienie, o ile znają w stopniu komunikatywnym język polski. Z kolei osoby, które nie mówią po polsku, nie boją się fizycznej pracy, mogą pracować sezonowo w gospodarstwach rolnych. Warto rozglądać się za zatrudnieniem nie tylko w największych miastach. Praca w Polsce dla Ukraińców jest dostępna również w wielu miasteczkach i na wsiach.

Posiadając dyplom wyższej uczelni albo konkretne rzemiosło w rękach, z pewnością warto zacząć poszukiwanie zatrudnienia od przejrzenia ofert pracy w swoim zawodzie. Na wielu specjalistycznych stanowiskach bardzo przydatny jest język angielski. Część firm w Polsce prowadzi cały proces rekrutacyjny po angielsku. To szansa na znalezienie dobrej pracy dla wykwalifikowanych osób, które nie znają polskiego.

 

Praca w Polsce dla Ukraińców – gdzie szukać ogłoszeń?

 

Przed zatrudnieniem się, warto poznać podstawy dotyczące umów, warunków pracy, praw pracowniczych. Legalna praca daje wiele korzyści. Podjąć ją mogą osoby legalnie przebywające w Polsce i posiadające nr PESEL. Pracodawca zgłasza fakt przyjęcia imigrantów z Ukrainy w powiatowym urzędzie pracy. Dostępne są różne  formy umów o pracę w Polsce. Dobrze jest wcześniej je poznać.

Jak szukać pracy? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce się szukać pracy na własną rękę, czy skorzystać z usług agencji pracy. Znalezienie pracy dla Ukraińców bez pośredników może wydawać się trudniejsze, ale jest możliwe. Z kolei agencje pracy same szukają zatrudnienia dla kandydatów, oferują też często na przykład tłumaczenie CV. Warto wiedzieć, że za pośrednictwo pracy – znalezienie oferty czy skontaktowanie z pracodawcą – agencje nie mogą pobierać od kandydatów opłat.

Liczne ogłoszenia o pracę znaleźć można w internecie. W mediach społecznościowych powstały grupy dedykowane pracy dla imigrantów z Ukrainy w Polsce. Ogromną bazę ofert udostępniają też portale rekrutacyjne. To strony poświęcone wyłącznie tematyce zatrudnienia. Na praca.pl są publikowane poradniki dotyczące kwestii prawnych, umów, rekrutacji czy przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Co bardzo ułatwia szukanie – w wyszukiwarce można wpisywać hasła w języku ukraińskim i w wynikach pojawią się oferty od pracodawców w Polsce po ukraińsku.

Ukraińcy i Ukrainki w Polsce mogą też korzystać z bezpłatnej pomocy powiatowych urzędów pracy. Urzędy udostępniają nie tylko dużą bazę ofert, ale też oferują wsparcie w doszkalaniu się, dofinansowują szkolenia i staże zawodowe. W PUP można również wnioskować o pieniądze na otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Ukraińska wersja językowa: Ринок праці в Польщі – за якими професіями українські громадяни можуть шукати роботу?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 06.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.