Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy: Lublin – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

Rynek pracy: Lublin – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

 
Rynek pracy: Lublin – zawody deficytowe, nadwyżkowe, stopa bezrobocia

Lublin to stolica województwa lubelskiego, duży ośrodek gospodarczy, węzeł transportowy obejmujący infrastrukturę naziemną i lotniczą, brama do rynków zbytu Europy Wschodniej. Miasto ma status giganta branży BPO – działają w nim liczne specjalistyczne centra finansowe dla biznesu. Stawia się tu także na rozwój technologii – między innymi w ramach Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wspierającego powstawanie start-upów i organizującego różnego rodzaju wydarzenia np. Lubelskie Dni Informatyki.

 

Należy zauważyć, że Lubelszczyzna jest regionem Polski, w którym dominuje rolnictwo oraz przetwórstwo rolniczo-spożywcze. Te obszary gospodarki są silnie reprezentowane również w stolicy województwa.

 

Lublin jako swoją siedzibę wybrało wiele międzynarodowych korporacji, a także dużych polskich koncernów – ze wspomnianych branż finansowo-biznesowej, informatycznej, spożywczej, ale także chemicznej, farmaceutycznej, HR. W profilu gospodarczym miasta wyraźnie zaznacza się też budownictwo oraz handel.

 

Zgodnie z rejestrem REGON (luty 2022 r.) w Lublinie najwięcej jednostek gospodarczych zajmuje się:

 

  • handlem, naprawą pojazdów samochodowych – stanowią 18,8% ogółu podmiotów,
  • działalnością profesjonalną, naukową, techniczną – 13,7%,
  • budownictwem – 10,1%,
  • opieką zdrowotną, pomocą społeczną – 9,8%,
  • usługami (np. naprawą sprzętu domowego, komputerów) – 6,8%,
  • przetwórstwem przemysłowym – 6,1%,
  • informacją i komunikacją – 6,5%,
  • transportem i magazynowaniem – 5,9%.

 

W mieście działa łącznie blisko 50 tys. podmiotów gospodarki narodowej:

 

  • 15 bardzo dużych (o kadrze co najmniej 1000 osób),
  • 42 duże (250-999 pracowników),
  • 302 średnie (50-249 pracowników),
  • 1231 małe (10-49 pracowników)
  • 48 445 mikro (do 9 zatrudnionych osób).

 

W całym województwie lubelskim funkcjonuje niemal 200 tys. jednostek gospodarczych. Zatem firmy i instytucje z Lubina stanowią aż jedną czwartą wszystkich podmiotów na tym obszarze.

 

Zgodnie z Urzędem Statystycznym w Lublinie w lutym 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób) wyniosło:

 

  • w województwie lubelskim – 4999,72 zł brutto,
  • w Lublinie – 5408,95 zł brutto.

 

Warto pamiętać, że Lublin to nie tylko największy ośrodek gospodarczy w regionie, ale także miasto akademickie. Tysiące studentów pobierają naukę na 5 uczelniach publicznych oraz 4 uczelniach niepublicznych. Miasto stwarza dobre warunki do rozwoju kariery zawodowej. Na studentów czekają także oferty pracy w Lublinie od zaraz – w gastronomii, handlu i punktach usługowych związanych np. z obsługą turystów.

 

Bezrobocie – ile wynosi w 2021 roku w Lublinie?

 

Jak zatem wygląda tutejszy rynek pracy? Przede wszystkim bezrobocie w Lublinie należy do najniższych w województwie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w 2022 r. wyniosła:

 

  • w Polsce – 5,5%,
  • w woj. lubelskim – 7,4%,
  • w Lublinie – 5,3%.

 

Zawody nadwyżkowe i deficytowe w Lublinie

 

Jak znaleźć pracę w Lublinie? Na początek warto dowiedzieć się, jacy specjaliści poszukiwani są na tutejszym rynku pracy. Zapotrzebowanie oddaje Barometr zawodów, prognoza wykonywana co roku z inicjatywy resortu pracy. Zgodnie z nią w 2022 r. w Lublinie wskazano deficyt poszukujących posady przedstawicieli aż 51 grup zawodowych.

 

Na liście znajdują się między innymi budowlańcy z różnego rodzaju umiejętnościami i uprawnieniami, w tym także inżynierowie i technicy budownictwa, kierownicy budowy, cieśle i stolarze budowlani, betoniarze, murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych i konstrukcji stalowych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, osoby obsługujące sprzęt do robót ziemnych, pracownicy prac wykończeniowych. Brakuje zarazem robotników budowlanych bez żadnych szczególnych kwalifikacji.

 

Duże braki kadrowe widać zarazem w produkcji przemysłowej związanej z różnymi branżami, np. motoryzacyjną, elektromaszynową, maszynową, przetwórstwa spożywczego, cukierniczą, obuwniczą, papierniczą, chemiczną, tworzyw sztucznych, metalurgiczną, poligraficzną, włókienniczą, odzieżową i meblową. W zakładach produkcyjnych brakuje osób z doświadczeniem, umiejętnościami w obsłudze różnego rodzaju maszyn. Zbyt mało jest także pracowników fizycznych wykonujących prace proste, których można szybko przyuczyć do zawodu. Na liście profesji deficytowych figurują także kierownicy produkcji.

 

Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane jest również w branży TSL (transport – spedycja – logistyka). Oferty pracy w Lublinie czekają na zaopatrzeniowców, dostawców, listonoszy, kurierów, magazynierów, kierowców ciężarówek, kierowców autobusów, spedytorów i logistyków.

 

Wakaty dostępne są w branży finansowej – dla samodzielnych księgowych i pracowników księgowości niższego szczebla.

 

W Lublinie pracę powinni szybko znaleźć także specjaliści IT: programiści, projektanci i administratorzy baz danych, pracownicy sprzedaży internetowej. Warto pamiętać, że zgodnie z nowymi trendami taka praca możliwa jest często w trybie zdalnym – w IT i usługach internetowych warto szukać zatrudnienia w Lublinie nawet wówczas, gdy mieszkasz w innej części kraju.

 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się ponadto między innymi pracownicy różnego rodzaju usług i gastronomii: szefowie kuchni, piekarze, fryzjerzy, kosmetyczki sprzątaczki i pokojowe.

W mieście wskazano jednocześnie wiele zawodów nadwyżkowych. Osoby, które je wykonują, mogą mieć trudności ze znalezieniem posady – wynikające z dużej konkurencji podczas rekrutacji lub z braku adresowanych do siebie ogłoszeń o pracę.

W tej grupie znaleźli się między innymi różnego rodzaju specjaliści wykonujący pracę biurową, administracyjną, badawczą, związaną z finansami itp. W nadwyżce są na przykład: agenci ubezpieczeniowi, archiwiści i muzealnicy, bibliotekoznawcy, bibliotekarze, dziennikarze, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, recepcjoniści, sekretarki, socjolodzy, pracownicy administracji publicznej.

 

Z problemami w czasie szukania zatrudnienia powinni liczyć się w 2022 r. także pracownicy kultury, sportu i rekreacji oraz obsługi turystycznej: animatorzy kultury i organizatorzy imprez, instruktorzy sportowi, pracownicy biur podróży, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Najwięcej ofert pracy w Polsce umieszczana jest w internecie. Możesz je znaleźć przede wszystkim:

 

  • na portalu rekrutacyjnym praca.pl. Wpisz w pasku wyszukiwania nazwę stanowiska, branży, podaj miasto. Wszystkie publikowane tu ogłoszenia są aktualne i bezpieczne,
  • na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy – znajdziesz tu ogłoszenia z urzędu pracy. Te oferty także są zawsze aktualne i bezpieczne https://oferty.praca.gov.pl/portal/index.cbop#/listaOfert?
  • na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie – jeśli jesteś nauczycielem szukającym zatrudnienia w szkole np. w charakterze asystenta z językiem polskim i ukraińskim,
  • w mediach społecznościowych, na forach branżowych i w innych miejscach – przed odpowiedzią na takie ogłoszenia upewnij się, że masz do czynienia z legalnie działającym pracodawcą. Ogłoszenia powinny zawierać dane firmy, wymagania dla kandydatów, informować, co jest przedmiotem pracy. Pracodawca ma też obowiązek dostarczyć Ci umowę na piśmie w zrozumiałym dla Ciebie języku. Nie podpisuj niczego w ciemno, zachowaj ostrożność!

 

Jeśli szukasz pracy w Lublinie, możesz też udać się osobiście do Miejskiego Urzędu Pracy (adres: ul. Niecała 14, 20-080 Lublin, telefon: 81 466 52 00).

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Szansę na pracę w Polsce mają także Ukraińcy, którzy nie znają języka polskiego. Sprawdź:

 

 

Możesz także uzyskać informacje na temat zatrudnienia, spraw dotyczących legalizacji pobytu i innych pod numerem infolinii uruchomionej przez Urząd Miasta w Lublinie: 533 39 15 69. Różnego rodzaju wsparcie, także w kwestiach dotyczących zatrudnienia, uzyskasz w Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 i w Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej 11.

 

Miasto uruchomiło także platformę, na której mogą zgłaszać się Ukraińcy szukający pracy w Lublinie. 

 

Działa również ogólnopolska infolinia dla Ukraińców – numer 19524.

 

Ukraińska wersja językowa: Ринок праці Люблін - дефіцитні та надлишкові професії, рівень безробіття

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.