Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym domaga się przyznania części urlopu rodzicielskiego tylko ojcom.
W ocenie Rzecznika wprowadzenie urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców umożliwi godzenie ról rodzinnych i zawodowych bez względu na płeć, a także przyczyni się do poprawy sytuacji matek na rynku pracy oraz zwiększy zaangażowanie ojców w życie rodzinne. Rzecznik zwraca uwagę, że odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi i nieodpłatną pracę w domu są przede wszystkim kobiety, ojcowie zaś jedynie okazjonalnie angażują się w obowiązki domowe. Prowadzi to zarówno do dyskryminacji kobiet, które wykonują niskopłatne zawody, w niższym wymiarze czasu pracy, jak i mężczyzn, którym pracodawcy często uniemożliwiają korzystanie mężczyznom z uprawnień związanych z rodzicielstwem.
W związku z tym, Rzecznik proponuje przydzielenie pewnego okresu urlopu wyłącznie ojcom. Wskazuje również na pozytywne przykłady - Finlandię, gdzie poza 158 dniami urlopu rodzicielskiego, do wyłącznej dyspozycji matki jest dodatkowych 105 dni, a do wyłącznej dyspozycji ojca – 54 dni.
Rzecznik podkreśla, że obecnie w Polsce jedynymi uprawnieniami, które przysługują wyłącznie ojcu, bez możliwości przeniesienia na matkę, są:
- dwutygodniowy urlop ojcowski oraz
- jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, który jeśli nie zostanie wykorzystany przez drugiego z rodziców przepada.
Zdaniem RPO, warto rozważyć skonstruowanie urlopu rodzicielskiego, tak by jego część była zarezerwowana dla każdego z rodziców bez możliwości zrzeczenia się. Wyjątkiem byłaby jedynie sytuacja, gdy jeden z rodziców nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. Jak zaznacza RPO do przyjęcia takiego rozwiązania, w celu zwiększenia udziału mężczyzn w opiece nad dziećmi i poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy, zachęca Europejski Instytut ds. Równości Płci (EIGE) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Źródło:
Wystąpienie RPO do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie równego traktowania rodziców na rynku pracy z dnia 30.03.2016 r.