Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) skierował wystąpienie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w którym postuluje rozszerzenie postępowania grupowego o sprawy pracownicze.
W grupie siła...
Przypomnijmy, że instytucja pozwu zbiorowego stworzyła możliwość rozstrzygania podobnych spraw różnych podmiotów w jednym postępowaniu. Co więcej zgodnie z założeniami projektodawców postępowanie grupowe miało ułatwić także dostęp do sądu w sytuacjach, w których grupowe dochodzenie roszczenia jest korzystniejsze niż indywidualny pozew.
...również dla pracowników
W ocenie RPO wyłączenie spraw z zakresu prawa pracy z postępowania grupowego nie jest uzasadnione. Jak podkreśla Rzecznik w sporach pracowniczych bardzo często występuje bariera ekonomiczna, uniemożliwiająca samodzielne dochodzenie przez pracowników swoich praw. Postępowanie grupowe dawałoby pracownikom możliwość dochodzenia roszczeń w takich sprawach, jak wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych czy zwolnienia grupowe. Bowiem w tych sprawach powództwa z reguły są oparte na takiej samej podstawie faktycznej. Zdaniem RPO postępowanie grupowe w sprawach z zakresu prawa pracy byłoby narzędziem procesowym umożliwiającym skuteczne dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia praw pracowników o niskiej jednostkowej wartości oraz w sprawach wymagających skomplikowanego postępowania dowodowego.
Kaucja jako ochrona przed nadużywaniem postępowania grupowego
RPO wskazał również, że istnieją mechanizmy pozwalające na ochronę przed nadużywaniem instytucji pozwów zbiorowych w sprawach pracowniczych. Pracodawcy mieliby możliwość pełnej oceny zasadności roszczeń, a także szansę zawarcia we wstępnej fazie ugody z pracownikami. Co więcej kaucja warunkująca złożenie pozwu zbiorowego, zabezpiecza interesy pozwanego, w tym wypadku zabezpieczałaby pracodawcę.
Źródło:
Wystąpienie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie umożliwienia składania pozwów zbiorowych w sprawach z zakresu prawa pracy z dnia 18.03.2016 r.