Dążąc do uzyskania pewnego etapu wykształcenia, musimy pamiętać, że w późniejszych latach cały czas trzeba rozwijać swoje umiejętności. Rozwój zawodowy to podstawa, jeżeli chcemy zostać atrakcyjnymi dla potencjalnych pracodawców. Dlatego warto udokumentować ścieżkę swojego zawodowego rozwoju.
Rozwój zawodowy – czym jest
Rozwój zawodowy to poszerzanie swoich umiejętności, które są niezbędne do wykonywania zadań na aktualnym stanowisku. Jest to także dbanie o rozwój dodatkowych kompetencji, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą ścieżkę awansów. Jeżeli chcemy zmienić pracę na renomowaną firmę, do której aplikuje bardzo duża ilość kandydatów, także musimy wykazać się chęcią do rozwoju.
Rozwój zawodowy powinien być zaplanowany i przemyślany. W przypadku niektórych kursów bądź studiów trzeba czasu na ich ukończenie i zdanie możliwych egzaminów. Dlatego, planując swoją karierę, warto dowiedzieć się, ile czasu mogą nam zająć poszczególne założone przez nas etapy.
Jak widać, jest to zatem długotrwały proces doskonalenia swoich umiejętności, pozyskiwania wiedzy, rozszerzania swoich zawodowych zainteresowań. Wszystko to wpływa na wygląd naszego CV, które wraz z rozwojem kariery, będzie coraz bardziej interesujące i bogate w nowe elementy.
Rozwój zawodowy a kariera zawodowa
Kariera zawodowa w większości przypadków zależy tylko i wyłącznie od naszych chęci do rozwijania się, szkolenia, pozyskiwania nowych informacji oraz wiedzy. Nie szkoląc się nie będziemy atrakcyjnym pracownikiem, a już na pewno nie możemy liczyć na awans oraz podwyżkę. Dlatego nasza kariera w dużej mierze zależy od rozwoju zawodowego. Warto się także zastanowić, co może blokować nasz rozwój zawodowy, a tym samym źle wpływać na postępy naszej kariery. Przede wszystkim problemem może być niskie poczucie własnej wartości oraz strach przed krytyką. Często wydaje się nam, że zdobywanie kolejnego etapu wykształcenia (np. w formie studiów podyplomowych) jest nie dla nas i ciągle powtarzamy, że jesteśmy na to za starzy. Nic bardziej mylnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę w każdym wieku możemy zmienić branżę. Będzie to od nas wymagało pewnego wysiłku, jednak cały rozwój zawodowy opiera się na tym, że w coś wkładamy swoje zaangażowanie. Dodatkowo często zdarza się, że wpadliśmy w tak zwaną „strefę komfortu”. Jeżeli czujemy, że do naszych codziennych obowiązków wkradła się rutyna, to warto zastanowić się, czy nie można tego zmienić, a przede wszystkim, jak to zrobić. Doskonalenie zawodowe może otworzyć nam drzwi do nowego stanowiska, co pozwoli nam na nowo zaangażować się, zainteresować tym, co robimy w pracy i zwyczajnie poczuć sens wykonywanych obowiązków. Jednak wyjście ze „strefy komfortu” bywa bardzo trudne. Czasem nie możemy się przełamać, dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.
Często powtarzamy sobie, że praca nie musi być przyjemna i tak już od paru lat chodzimy do pracy, której szczerze nie lubimy, cały czas mówiąc sobie, że takie jest dorosłe życie. Rzeczywistość jednak nie musi tak wyglądać i jeżeli bardzo chcemy zacząć pracę na innym stanowisku lub zupełnie się przebranżowić, to tylko od nas zależy, czy to się uda.
Nie możemy także zapominać, że każda branża się rozwija. Jeżeli nie idziemy do przodu, to tak naprawdę zostajemy daleko w tyle za innymi pracownikami lub kandydatami na wymarzone stanowisko, którzy zapracowali na swój awans. Dlatego, aby pozostać na bieżąco z nowinkami dotyczącymi danej branży, musimy się cały czas doszkalać. Jeżeli pracujemy w firmie, która nie daje nam perspektyw rozwoju, to warto poszukać innego miejsca pracy.
Formy doskonalenia zawodowego
Obecnie na rynku jest wiele form podnoszenia swoich kompetencji. Wszystko jednak zależy od branży, w jakiej chcemy się rozwijać. Przede wszystkim możemy zapisać się na studia podyplomowe, które z reguły kształcą w trybie zaocznym.
W branży IT ważne są kursy i szkolenia z nowych technologii. Tutaj warto zaznaczyć, że jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin.
W przypadku niektórych zawodów formy rozwoju zawodowego są ściśle określone przez prawo. Tak jest w przypadku awansu zawodowego nauczycieli, który jest opisany przez Ministra Edukacji Narodowej. Tutaj rozwój zawodowy wiąże się z pozyskiwaniem kolejnych stopni zawodowych: od nauczyciela stażysty, po nauczyciela dyplomowanego.
Kolejną profesją, w której poszerzanie swojej wiedzy jest koniecznością, są lekarze, stomatolodzy oraz pielęgniarki. We wszystkich zawodach służby zdrowia (także w przypadku ratowników medycznych) istnieje obowiązek doszkalania się.
Dobrze na każdego pracownika działa wsparcie ze strony pracodawcy, któremu powinno zależeć na pozyskiwaniu przez podwładnych dodatkowych umiejętności i wiedzy. Dlatego w niektórych firmach przygotowywane są ścieżki kariery dla pracowników, które określają, jakie szkolenia powinien dany pracownik odbyć. Czasami także pracodawca godzi się na pokrycie części kosztów, jeżeli widzi chęć rozwoju. Wszystko zależy od tego, czy pracodawca umie zarządzać talentami. Przełożony, który sam namawia do odbycia kursów, szkoleń, studiów, a dodatkowo pomaga w ich zrealizowaniu, dobrze wie, że inwestycja w pracowników, to także inwestycja w rozwój firmy. Formy rozwoju pracowników zależą od branży, w jakiej się specjalizujemy. Ważne jednak, aby konkretnie określić cele zawodowe każdego pracownika.
Kierunek rozwoju pracownika
To, jaki kierunek obierze nasza kariera, zależy od nas samych. Często już po studiach dowiadujemy się, co tak naprawdę chcemy robić. Dlatego cały czas trzeba szukać swojej drogi zawodowej, która nie tylko da nam źródło utrzymania, ale też będzie nam sprawiała satysfakcję. Dodatkowe wyzwania mogą być bardzo stymulujące, dlatego warto podjąć decyzję o rozwoju zawodowym w zgodzie z własnymi odczuciami oraz oczekiwaniami.