Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozwój osobisty w pracy

Rozwój osobisty w pracy

 
Rozwój osobisty w pracy

Rozwój osobisty

 

Rozwój osobisty to często klucz do sukcesu. Wielu ludzi chce doskonalić swoje umiejętności w konkretnej dziedzinie. Dlatego podejmują szereg działań, dzięki którym będą lepszą wersją samych siebie. Dotyczy to również kwestii zawodowych. Możliwość podnoszenia kwalifikacji jest zatem ważną kwestią przy podejmowaniu pracy.

Czasami pracownicy narzekają, że przełożony nie jest chętny do oferowania różnych szkoleń i kursów, które mogą poszerzyć ich wiedzę. Z drugiej strony przedsiębiorcy twierdzą, że nie widzą dużego zaangażowania ze strony podwładnych w rozwój firmy, dlatego nie podejmują decyzji o dofinansowaniu szkoleń. Obecnie dostęp do kursów stacjonarnych lub internetowych jest tak powszechny, że zrzucanie winy tylko na pracodawcę o brak perspektyw, można potraktować jak wymówkę.


Rozwój osobisty w pracy


Rozwój osobisty to inaczej udoskonalanie samego siebie. Jest to nieustanny proces, który zależy w głównej mierze od nas. Opiera się on głównie na poszerzaniu wiedzy, zdobywaniu nowych doświadczeń, podnoszeniu kwalifikacji, doskonaleniu umiejętności. Bardzo ważny jest zatem udział w różnorodnych szkoleniach, warsztatach oraz konferencjach. Nie są to jednorazowe działania, ale długotrwały proces, który powinien być dokładnie przemyślany.


Warto zatem zastanowić się, w jakiej dziedzinie chcemy się rozwijać. Dzięki temu będziemy mogli skupić całą swoją energię i dążenia do doskonalenia zdolności właśnie w danym kierunku. Można zatem przygotować plan, dzięki czemu zdamy sobie sprawę, co jest jeszcze do zrobienia. Wszystkie, nawet małe kroczki, powoli przybliżają nas do osiągnięcia sukcesu.

Jak zatem pokierować rozwojem osobistym w pracy? Przede wszystkim warto zorientować się, czy nie są otwierane nowe projekty, do których moglibyśmy się zgłosić. Dzięki temu sprawdzimy swoje zdolności, a także wyjdziemy poza wyznaczone obowiązki. Być może zaangażowanie w dodatkowe projekty dostrzeże nasz przełożony, który zdecyduje, że inwestycja w takiego pracownika opłaca się firmie. Dzięki temu mogą otworzyć się przed nami kolejne drzwi do samorozwoju. Jeżeli przełożony zdecyduje się dofinansować nam szkolenie (albo pokryć część kosztów), warto skorzystać z szansy. Na warsztatach i konferencjach zalecane jest także zbieranie kontaktów. Każda nowa znajomość może okazać się szansą na nowe możliwości.

Musimy także zrozumieć, że wszystko, co robimy, robimy dla siebie. Firma będzie miała korzyści z naszego doszkalania się i rozwoju, jednak największymi beneficjentami jesteśmy my. Skuteczne doszkalanie się może zaowocować awansem i polepszeniem sytuacji finansowej. Dzięki temu możemy dostać posadę w bardziej prestiżowej firmie, w której zarobki są znacznie wyższe.

Najważniejsze jest jednak określenie kierunku, w jakim chcemy się rozwijać. Wtedy nasz rozwój osobisty będzie przemyślany i przyniesie oczekiwane efekty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?