Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - zasady, korzyści, prawo do zasiłku, wzór

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - zasady, korzyści, prawo do zasiłku, wzór

 
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - zasady, korzyści, prawo do zasiłku, wzór

Porozumienie stron to najbardziej bezkonfliktowa forma rozwiązania umowy o pracę. Czy jednak zawsze korzystna dla pracodawcy lub pracownika? O czym pamiętać, przygotowując porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę?

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - zasady

 

Jeśli pracodawca i pracownik są zgodni co do chęci rozwiązania umowy o pracę i warunków rozstania, mogą podpisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Porozumienie musi być wykonane na piśmie i podpisane przez obie strony.
Kodeks pracy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron określa w przepisach art. 30. § 1., gdzie jest określona, jako jedna z możliwości rozwiązania umowy o pracę. Kodeks pracy nie precyzuje pozostałych kwestii związanych z tym trybem rozwiązywania umowy.


Czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia jest możliwe? Jak najbardziej – o ile obie strony zgodzą się na takie rozwiązanie, można rozstać się dosłownie z dnia na dzień (rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym). Co więcej, jeśli rozwiązanie umowy za porozumieniem nie precyzuje w treści daty zakończenia współpracy, to rozumie się, że kontrakt rozwiązuje się w dniu porozumienia.

 

Wypowiedzenie za porozumieniem stron - korzyści dla stron

 

Największą korzyścią, jaką daje rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, jest możliwość dowolnego ustalenia okresu wypowiedzenia, który można zarówno skrócić, jak i wydłużyć.  Z reguły wymówienie za porozumieniem stron jest inicjowane przez pracownika i pracodawcę wtedy, kiedy jedna ze stron chce uniknąć długiego okresu wypowiedzenia (np. pracownik ma już nową pracę, którą chciałby zacząć jak najszybciej).


Kiedy rozwiązanie na mocy porozumienia stron jest niekorzystne dla pracownika?
• Wtedy, kiedy propozycja wychodzi od pracodawcy, a pracownik obawia się, że nie uda mu się szybko znaleźć pracy i będzie chciał pobierać zasiłek dla osób bezrobotnych (o wpływie porozumienia stron na zasiłek dla bezrobotnych piszemy niżej).
• Wtedy, kiedy pracodawca chciałby skrócić okres wypowiedzenia i pracownik pozostałby szybciej bez pracy, a nie jest to dla niego korzystne.
• Trzeba też pamiętać o tym, że przy umowie rozwiązywanej za wypowiedzeniem z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy (o ile o nie wystąpi). Jeśli następuje zwolnienie z pracy za porozumieniem stron, to te dni pracownikowi nie przysługują.

 

Porozumienie stron a świadectwo pracy

 

W wielu sytuacjach, kiedy pracodawca chce rozstać się z pracownikiem szybciej lub obawia się konieczności wpisania w wypowiedzenie przyczyn zwolnienia pracownika (do czego jest zobligowany przy umowie na czas nieokreślony), proponuje mu porozumienie, w którym nie musi podawać powodów zwolnienia i może ustalić dowolny okres wypowiedzenia. Pracownicy, nie chcąc mieć w świadectwie pracy informacji o tym, że zostali zwolnieni, niekiedy zgadzają się na niekorzystne dla siebie warunki. Pracownik powinien dobrze się zastanowić, co będzie dla niego korzystniejsze. Warto też pamiętać o tym, że choć informacja o trybie zwolnienia w świadectwie pracy musi się pojawić, to w praktyce pracodawcy bardzo rzadko decydują się na proszenie kandydata o załączenie świadectwa pracy w czasie procesu rekrutacji.

 

Wypowiedzenie za porozumieniem stron a zasiłek

 

Sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na to, kiedy osoba bezrobotna będzie mogła otrzymać zasiłek. Jeśli zawarto porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę, to osoba bezrobotna będzie miała prawo do tego świadczenia dopiero po 90 dniach od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. Jest tu jednak kilka wyjątków:
• pracodawca likwiduje firmę, wchodzi w stan upadłości bądź zmniejszenia zatrudnienie z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. (W takich sytuacjach pracodawca często dogaduje się z pracownikiem, by np. skrócić okres wypowiedzenia i choć formalnie jest to nadal rozwiązanie za porozumieniem, to tak naprawdę można potocznie powiedzieć, że jest to wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron),
• pracownik przeprowadza się do innego miasta i dlatego musi zaprzestać pracy. W takich sytuacjach często jest to tak naprawdę wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Za porozumieniem stron robi się to jednak po to, by móc manipulować okresem wypowiedzenia. Jeśli przeprowadzka jest powodem odejścia z pracy, to pracownik ma prawo do zasiłku od razu po zarejestrowaniu się.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór

 

Zwolnienie za porozumieniem stron wymaga zachowania formy pisemnej (tak samo, jak wypowiedzenie). Mimo tego iż jest to porozumienie stron, zawsze ktoś jest inicjatorem działania. Dlatego pismo o rozwiązanie umowy może zostać złożone albo przez pracodawcę, albo pracownika. Warto pamiętać, że ze względu na to, iż jest to porozumienie, nie ma potrzeby określania żadnych powodów rozwiązania umowy. A zatem nie istnieje takie pojęcie jak porozumienie stron z winy pracodawcy lub pracownika. 

 

Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, a w zasadzie oczywiście porozumienie? Słowo „wypowiedzenie” zostało tu użyte dla podkreślenia strony inicjującej cały proces). Jeśli chęć rozwiązania umowy o pracę wychodzi od pracownika, trzeba pamiętać o tym, że podanie o rozwiązanie umowy o pracę to jedynie propozycja dla pracodawcy, który może się na zaproponowane warunki nie zgodzić. Aby uniknąć nieprzyjemności, dobrze jest mieć ze sobą przygotowane również wypowiedzenie, które można wręczyć pracodawcy, jeśli odmówi podpisania porozumienia. Ewentualnie, innym rozwiązaniem jest porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę z klauzulą, która mówi, że w przypadku braku zgody pracodawcy, niniejszy dokument staje się wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Jeśli mamy zainicjowane porozumienie stron przez pracodawcę, to powinien on zadbać o to, aby również mieć przygotowane wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jeśli pracownik nie zgodzi się na warunki porozumienia. Takie wypowiedzenie warto wręczyć od razu, aby uniknąć tzw. „ucieczki na L4”.

 

Pismo o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron powinno zawierać następujące elementy:
• oznaczenia stron (nazwa pracodawcy i dane osobowe pracownika),
• dane na temat umowy, która jest rozwiązywana (np. jej tytuł i data zawarcia),
• oświadczenie o porozumieniu stron (czyli formuła na temat tego, że strony zgodnie ustalają określone warunki),
• opis warunków, na jakich nastąpi zwolnienie z pracy za porozumieniem stron (w szczególności dotyczy to daty rozwiązania umowy; strony mogą też ustalić dodatkowe warunki – np. wypłatę odprawy przez pracodawcę),
• opis przyczyn, jeśli może to mieć znaczenie dla dalszych losów pracownika (np. jeśli pracownik zamierza starać się o zasiłek dla bezrobotnych, porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę musi zawierać informację, że rozstanie się strony, jest wynikiem np. zmiany miejsca zamieszkania przez pracownika lub jest związane z likwidacją stanowiska (przyczyny nie leżące po stronie pracownika).

 

Gotowy wzór pisma o rozwiązanie umowy za porozumieniem można znaleźć w internecie. Wystarczy jedynie wypełnić określone pola. Nierzadko można spotkać też wzory dokumentów obejmujące wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór takiego dokumentu może być prawidłowo skonstruowany, ale pamiętajmy, że formalnie wypowiedzenie za porozumieniem stron nie istnieje (jest to rozwiązanie a nie wypowiedzenie).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?