Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

 
Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Zawody sfeminizowane. Stanowiska, na których dominują kobiety. Posady słabo płatne, o małych możliwościach awansu – tak w skrócie charakteryzuje się „różowe kołnierzyki”. – Długo uważano, że takie stanowiska są z założenia słabiej płatne i nie dają prestiżu. Jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat sytuacja uległa zmianie – twierdzi socjolog, trenerka i coach zawodowy Anna Daria Nowicka. Kogo zaliczamy do „różowych kołnierzyków”, jakie mają one znaczenie dla firm i czy rzeczywiście zmieniła się ich pozycja na rynku pracy?

 

Spis treści

Różowe kołnierzyki – co to?

 

W podstawowej klasyfikacji pracowników możemy podzielić z uwagi na charakter pracy, jaką wykonują. Wówczas mamy do czynienia z pracownikami umysłowymi i pracownikami fizycznymi. Za nimi stoją terminy, które w latach 50. ubiegłego wieku wprowadziło dwóch amerykańskich socjologów – „białe kołnierzyki” (ang. white collars) i „niebieskie kołnierzyki” (ang. blue collars). Te pierwsze charakteryzują pracowników umysłowych, drugie natomiast odnoszą się do tych, którzy wykonują pracę fizyczną. 

 

W ślad za nimi ukuto kolejne określenia symbolizujące inne kategorie pracowników, czyli tzw. „zielone kołnierzyki” (ang. green collars) opisujące pracowników branż powstałych w wyniku włączenia zasady zrównoważonego rozwoju w procesy modernizacyjne, a także „różowe kołnierzyki” (ang. pink collars), mianem których określa się pracowników zawodów, w których dominują kobiety. Określenie „różowe kołnierzyki” zostało spopularyzowane w latach 70. przez amerykańską pisarkę Louise Kapp Howe, badającą pozycję kobiet na całym rynku pracy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawody najbardziej sfeminizowane. 

 

Pamiętaj! 

 

Mianem różowych kołnierzyków określa się pracowników branż, w których najczęściej pracują kobiety. 

 

Różowe kołnierzyki – jakie zawody do nich zaliczamy?

 

W przestrzeni publicznej znajdziemy wiele definicji „różowych kołnierzyków”. Według niektórych źródeł do tej grupy zawodowej zaliczamy przede wszystkim osoby, których praca nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, polega głównie na pracy umysłowej (choć nie zawsze), a także jest to praca niższego lub średniego szczebla. Często wskazuje się także, że „różowe kołnierzyki” to profesje, w których praca opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem.

 

Wśród zawodów określanych mianem „różowych kołnierzyków” wymienić możemy chociażby takie zawody jak: opiekunka, kosmetyczka, sekretarka, pielęgniarka, stewardesa czy hostessa. Obecnie w gronie tym zdecydowanie przeważają głównie kobiety. Niekiedy mówi się, że są to typowe zawody damskie i kulturowo przypisuje się im kolor różowy.

 

Nieco szerzej na grupę „różowych kołnierzyków” patrzy jednak socjolog, trenerka i coach – Anna Daria Nowicka.

 

– Stereotypowo są to zawody wykonywane przede wszystkim przez kobiety, stąd wzięła się ta nazwa. Ja jednak patrzę na kategorię „różowych kołnierzyków” znacznie szerzej i w oderwaniu od stereotypów płciowych. Zaliczam bowiem do tej kategorii wszelkie zawody, w których pracujemy bezpośrednio z drugim człowiekiem, więc dużą rolę odgrywa tutaj inteligencja emocjonalna, komunikatywność, budowanie relacji. Według mnie w tej kategorii znajdują się więc również fizjoterapeuci, psychoterapeuci i coache, a także handlowcy, trenerzy sportowi, barmani, dietetycy i wiele innych zawodów – zwraca uwagą Anna Daria Nowicka. – Długo uważano, że takie stanowiska są z założenia słabiej płatne i nie dają prestiżu. Jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat sytuacja uległa zmianie. Nie tylko dlatego, że w tych zawodach pracuje również wielu mężczyzn. Chcę podkreślić, że najlepsi fryzjerzy, trenerzy czy kosmetolodzy osiągają wyższe zarobki niż większość „białych kołnierzyków”! Są również cenieni i postrzegani jako wykwalifikowani eksperci – dodaje socjolog. 

 

Różowe kołnierzyki – znaczenie dla firmy

 

Mimo wielu znaczących zmian na rynku pracy, „różowe kołnierzyki” w dalszym ciągu często pozostają niedoceniani. W większości przypadków wciąż zarabiają mniej od przedstawicieli chociażby „białych kołnierzyków” i cieszą się znacznie mniejszym prestiżem. Tymczasem praca „różowych kołnierzyków” może mieć ogromny wpływ na pozycję firmy – szczególnie wtedy, gdy kluczową rolę odgrywa w niej obsługa klienta. Poziom świadczonych usług zależy w końcu od „różowych kołnierzyków”, ich zaangażowania, motywacji i lojalności. Z kolei jakość obsługi przekłada się na reputację firmy, jej pozycję na rynku i oczywiście finansowy sukces.

 

Niestety wśród wielu pracodawców wciąż pokutuje przeświadczenie, że zatrudnienie „różowych kołnierzyków” jest opłacalne przede wszystkim z punktu widzenia finansowego, bo ich płace są często znacznie niższe niż pracowników o bardziej wyspecjalizowanych umiejętnościach i zatrudnionych na wyższych stanowiskach. 

 

 

Różowe kołnierzyki – jaka będzie ich przyszłość na rynku pracy?

 

W dobie rozwijającej się technologii i coraz powszechniejszej automatyzacji jednym z podstawowych pytań nurtujących pracowników wielu branż, jest ich przyszłość na rynku pracy. W przypadku „różowych kołnierzyków”, przyszłość ta zależeć będzie od wielu czynników – nie tylko od wspomnianego postępu technologicznego, ale także zmian demograficznych czy polityki konkretnych firm.

 

Jak na przestrzeni lat zmieniała się pozycja różowych kołnierzyków na tle innych grup zawodowych i jakie są ich perspektywy na rynku pracy?

 

  • Sytuacja różowych kołnierzyków – od lockdownów po wzrost cen energii i inflację

 

– Do czasu lockdownów wydawało się, że profesje z sektora „różowych kołnierzyków” będą dynamicznie się rozwijać, gdyż zwiększająca się automatyzacja oraz masowe przenoszenie fabryk do biedniejszych krajów zlikwidowało miliony miejsc pracy w Europie i Stanach Zjednoczonych. „Niebieskim kołnierzykom” coraz trudniej więc znaleźć dobrze płatną pracę. Ponadto sztuczna inteligencja oraz zastosowanie na ogromną skalę narzędzi informatycznych zaczęło również uderzać w „białe kołnierzyki”, czyli w szeroko rozumianych pracowników biurowych. Przykładowo, dzięki technologiom sczytywania danych z dokumentów oraz wykorzystywaniu oprogramowania ERP mniej osób jest potrzebnych w działach księgowych czy administracyjnych. Niestety lockdowny uderzyły przede wszystkim w „różowe kołnierzyki”. W większości przypadków nie da się tej pracy wykonywać zdalnie, zaś bycie w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem spowodowało, że najbardziej drakońskie procedury ochronne uderzyły właśnie w te profesje – zauważa Anna Daria Nowicka.

 

– Nawet, gdy po wielu miesiącach całkowitego zakazu pozwolono wielu grupom zawodowym wrócić do pracy, to konieczność zakładania maseczek i inne obostrzenia spowodowały, że korzystanie z tych usług było problematyczne lub wręcz pozbawione naturalnego kontaktu z drugim człowiekiem, dla którego właśnie z tych usług chętnie korzystamy, np. z masaży. Warto również dodać, że różowe kołnierzyki pracują przede wszystkim w małych i średnich firmach, a to właśnie one zostały w największym stopniu zniszczone przez lockdowny oraz inflację i wzrost cen energii. Wiele firm upadło, zaś część pracowników zdecydowała się na przekwalifikowanie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że gdy wskutek inflacji realna wartość naszych zarobków i oszczędności drastycznie spadła i coraz więcej osób ma problemy z regulowaniem zobowiązań, to w pierwszym rzędzie takie osoby ucinają właśnie wydatki na różnego typu usługi – dodaje ekspertka. 

 

Czytaj takżeMoje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

 

  • Różowe kołnierzyki a sztuczna inteligencja

 

Sztuczna inteligencja coraz pewniej zadomawia się w wielu branżach. Już dziś jest w stanie przejąć obowiązki wielu pracowników. Czy jej dynamiczny rozwój zagraża w jakikolwiek sposób „różowym kołnierzykom”?

 

Praca „różowych kołnierzyków” w dużej mierze opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem i budowaniu z nim relacji. Kluczowa jest więc tutaj umiejętność komunikacji, budowania więzi i ich długofalowego podtrzymywania. Do tego niezbędny jest czynnik ludzki, a tego sztuczna inteligencja nie zagwarantuje. Żaden robotnie zastąpi kompetencji miękkich, nie przejmie ludzkiej empatii czy komunikacji interpersonalnej. Niemniej nie da się ukryć, że AI odczuwalnie uderza w sektor „różowych kołnierzyków”.

 

– Choć przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI stanowiska „różowych kołnierzyków” dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy. Zwłaszcza, że sztuczna inteligencja oraz chatboty wykorzystywane są na coraz większą skalę nie tylko w obsłudze klienta, ale nawet niektórzy zwracają się z problemami osobistymi po radę do chata GPT, zamiast do psychoterapeuty, dietetyka lub coacha… – zauważa Anna Daria Nowicka.

 

Różowe kołnierzyki – dlaczego te zawody są częściej wybierane przez kobiety?

 

W szeregach „różowych kołnierzyków” statystycznie pracuje więcej kobiet. Według niektórych przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kontynuacji pełnionej przez kobietę tradycyjnej roli w społeczeństwie. Odpowiadać mogą za to między innymi społeczne oczekiwania i przekonanie, że zawody związane z opieką nad innymi osobami i chociażby z obsługą klienta często kojarzone są z cechami przypisywanymi właśnie kobietom. Potrzeba zaopiekowania, ogromna empatia i wysokie zdolności komunikacji interpersonalnej – to wszystko ma skłaniać płeć żeńską do wyboru zawodów z tej grupy.

 

Należy zauważyć, że duża reprezentacja kobiet w niektórych profesjach, szczególnie asystenckich i pomocniczych, związanych z usługami pielęgnacji bądź opieki, może być związana z wciąż funkcjonującymi w społeczeństwie stereotypami płciowymi. Ich efektem jest presja nakładana na dziewczynki i młode kobiety, by wybierały zawody z grupy „różowych kołnierzyków”, a unikały profesji tradycyjnie przypisywanych mężczyznom, np. inżynierskich, z dziedziny budownictwa czy tych, w których istotna jest siła fizyczna lub taktyczne planowanie. 

 

Warto wspierać inicjatywy, których celem jest wskazywanie i przeciwdziałanie uprzedzeniom na rynku pracy, wynikającym m.in. ze stereotypowego przypisywania kobietom określonych ról – i zachęcać kobiety do wybierania ścieżek rozwoju i kariery po prostu zgodnie z własnymi zainteresowaniami, talentami, czy to w obrębie „różowych kołnierzyków”, czy z jakiejkolwiek innej dziedziny.

 

Czytaj takżeToksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

 

Różowe kołnierzyki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Różowe kołnierzyki – historia pojęcia

 

Definiowanie poszczególnych grup zawodowych poprzez przypisywanie im kolorów kołnierzyków ma swój początek w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy dwóch amerykańskich socjologów wprowadziło pojęcia „białe kołnierzyki” i „niebieskie kołnierzyki”. Określenie „różowe kołnierzyki” zostało natomiast spopularyzowane w latach 70. przez amerykańską pisarkę Louise Kapp Howe, która badała pozycję kobiet na rynku pracy. Od tej pory, termin „różowe kołnierzyki” określa zawody związane przede wszystkim z opieką, komunikacją i pracą w usługach, czyli takie, w których najczęściej pracują kobiety.

 

  • Praca jako różowy kołnierzyk – wady i zalety 

 

„Różowe kołnierzyki” często utożsamiane są z pracą w bezpiecznych i niewymagających warunkach. Tymczasem zawody postrzegane jako typowo kobiece mają zarówno swoje zalety, jak i wady oraz wyzwania. Jedną z największych zalet może okazać się dostępność zatrudnienia i różnorodność stanowisk. Istnieje wiele zawodów definiowanych jako „różowe kołnierzyki”, co daje duże możliwości znalezienia posady odpowiadającej umiejętnościom kandydata. Z drugiej strony nadal są to zawody, które często wiążą się z niższymi zarobkami niż w przypadku pracy wymagającej specjalistycznych umiejętności czy wykształcenia, a także zawody oferujące znacznie mniejsze możliwości rozwoju zawodowego czy awansu. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?