Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

 
Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa ewaluacyjna to jeden ze sposobów oceny pracy i zarządzania rozwojem pracownika. Ideałem jest, jeśli służy nie tylko ocenie i uzupełnieniu dokumentacji, ale również daje podwładnemu konkretne wskazówki odnośnie dalszej pracy, szkoleń, w jakich powinien wziąć udział, czy też projektów, które mogłyby służyć jego rozwojowi. Jednak aby tak się stało, potrzebne jest zaangażowanie obu stron, nie tylko przełożonego, ale również pracownika. Podpowiadamy, jak przeprowadzić rozwojową rozmowę okresową z pracownikiem, jak przygotować się do rozmowy rocznej, a także co zrobić, żeby stała się ona okazją do wprowadzenia pozytywnych zmian w organizacji.

 

Spis treści

Rozmowa oceniająca pracownika – jak jest jej rola?

 

Rozmowa ewaluacyjna jest stresująca dla większości pracowników. Niemniej stanowi również spore wyzwanie dla managerów, którzy powinni jak najlepiej wykorzystać okazję do podsumowania dotychczasowej pracy podwładnego. By była konstruktywna i umożliwiła wprowadzenie pozytywnych zmian, przeprowadzająca ją osoba powinna przede wszystkim zastanowić się, jaki cel chce osiągnąć.

 

Celem rozmowy ewaluacyjnej może być:

 

• wyeliminowanie niepożądanych zachowań u pracownika (np. notorycznego spóźniania się, przeszkadzania innym w pracy),
• otrzymania wyjaśnień dotyczących jakiejś kwestii służbowej,
• zmotywowanie pracownika do pracy,
• docenienie za dotychczasowe osiągnięcia i pokazanie, że są one zauważane przez zarząd,
• wzmocnienie poczucia więzi z firmą u pracownika,
• wysłuchanie opinii na temat pracy zespołu, zakresu obowiązków podwładnego, zagrożeń wynikających z pracy, możliwych ulepszeń w organizacji pracy, pomysłów,
• ocenienie, jakie są plany pracownika wobec pracy w firmie,
• zdiagnozowanie, czy podwładny chce rozwijać się na jakimś obszarze w ramach organizacji, myśli o poszerzeniu kompetencji czy nawet przekwalifikowaniu,
• danie do zrozumienia pracownikowi, jakie są oczekiwania wobec niego,
• podjęcie decyzji względem możliwych awansów, podwyżek, premii, nagród itd.

 

Czytaj także: Eksperci HR: Rekrutacja oparta na kompetencjach

 

Kiedy przeprowadzić rozmowę oceniającą pracownika?

 

Rozmowy związane z oceną pracownika zwykle mają charakter cykliczny. W wielu firmach stosuje się ocenę roczną pracowników, a to oznacza, że takie rozmowy przeprowadzane są na koniec roku lub na początku kolejnego roku. Nie ma tu reguły, niemniej planując spotkania związane z ewaluacją warto wziąć pod uwagę plany urlopowe zatrudnionych wynikające z okresu świąteczno-noworocznego. Dlatego rozmowa w celu oceny kompetencji w tygodniu między świętami a nowym rokiem może nie być najlepszym pomysłem. Podobnie, wyznaczenie jako terminu takiej rozmowy pierwszych dni w styczniu, gdyż bardzo wiele osób przedłuża urlop do święta Trzech Króli. Oczywiście pracodawca, planując system ocen okresowych, powinien kierować się dobrem organizacji, niemniej warto realnie oszacować, ile osób w danym okresie będzie obecnych w firmie, by stawić się na spotkaniu.

 

Kolejną ważną kwestią jest to, że w przypadku większych przedsiębiorstw, zatrudniających kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób rozmowy ewaluacyjne mogą trwać nawet kilka dni. Na każdą tego typu rozmowę manager przeznacza od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. By każde spotkanie było efektywne, oceniający powinien mieć także czas na odpoczynek i przygotowanie się do kolejnej rozmowy. Warto zatem przygotować solidny grafik spotkań, pozostawiający pewien margines na opóźnienia.

 

Rozmowa oceniająca pracownika – kto ją przeprowadza?

 

Najczęściej w rozmowie oceniającej biorą udział dwie osoby: pracownik poddawany ewaluacji oraz jego bezpośredni przełożony, manager. Czasami jednak grono zostaje poszerzone np. o specjalistę HR lub managera wyższego szczebla. Możliwe jest także przeprowadzanie spotkań ewaluacyjnych w asyście coacha zawodowego.

 

Jak przeprowadzić rozmowę oceniającą pracownika?

 

Rozmowa oceniająca pracownika powinna zostać przeprowadzona w taki sposób, by została zachowana proporcja pomiędzy wypowiedziami managera oraz podwładnego. Innymi słowy, nie może być to monolog żadnej ze stron. Przed rozpoczęciem spotkania należy określić ramy czasowe – przyjmuje się, że pojedyncza rozmowa z pracownikiem nie powinna trwać dłużej niż 1,5h. 

 

Czytaj także6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata

 

  • Struktura rozmowy oceniającej pracownika

 

Na początku manager może zadać kilka pytań otwierających dialog, które zachęcą pracownika do otwartego wyrażania opinii. Może być to pytanie o zdanie na temat ocen rocznych lub o inne sugestie związane z organizacją spotkań, a także mniej formalne pytanie, nieco rozluźniające atmosferę, jednak mieszczące się w granicach relacji służbowych. W każdym przypadku istotne jest, żeby to było pytanie otwarte, a więc takie, na które podwładny nie może odpowiedzieć krótkim: tak lub nie.

 

Istotnym elementem rozmowy jest konstruktywny feedback. Dobra rozmowa podsumowująca nie powinna polegać na wymienieniu wszystkich zastrzeżeń wobec podwładnego. Nawet jeśli manager ma sporo zastrzeżeń co do jego pracy, po rozmowie podwładny powinien mieć poczucie, że wciąż jest dla niego miejsce w organizacji i czuć motywację do wprowadzenia zmian. Dlatego rozmowę ewaluacyjną najlepiej jest rozpocząć oraz zakończyć pozytywnym komunikatem dotyczącym pracy podwładnego.

 

 

Manager powinien na bieżąco reagować na postawę prezentowaną przez podwładnego. Bywa, że pracownicy na krytykę reagują silnymi emocjami, a nawet agresją. Należy zachować profesjonalizm, w razie potrzeby studzić emocje bądź pozostawić pracownikowi czas na uspokojenie, opuszczając na kilka minut pomieszczenie. Najważniejsze jest jednak, by krytyka kierowana wobec zatrudnionego była konstruktywna, oparta na mierzalnych, obiektywnych i powszechnie znanych kryteriach. Pracownik powinien mieć szansę na wytłumaczenie czy sprostowanie. Manager musi wziąć również pod uwagę, że mógł się w jakiejś kwestii pomylić. 

 

Uzasadnienie wpadek to nie wszystko. Manager może też sporządzić listę celów i zadań dla pracownika, jakie ten powinien wprowadzić w życie, by poprawić jakość swojej pracy. Warto mieć pod ręką także wskazówki dotyczące szkoleń i kursów podnoszących kompetencje w jakimś obszarze lub wyznaczyć osobę, do której pracownik może zwracać się po pomoc. Oczywiście w czasie wielu rozmów ewaluacyjnych szef nie będzie miał większych zastrzeżeń wobec pracy podwładnego. W takim wypadku warto porozmawiać np. o dalszych planach rozwoju, dowiedzieć się, jakie są ambicje pracownika w ramach organizacji. Bez względu na okoliczności i wyniki pracy danej osoby kluczowym elementem rozmowy jest umożliwienie pracownikowi przedstawienia swojego punktu widzenia. Poznanie preferencji i perspektywy pracownika będzie pomocne i cenne np. w czasie zarządzania zasobami ludzkimi czy przy planowaniu jej zmian strukturalnych.

 

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się do niej przygotować?

 

Przed rozmową manager powinien przyjrzeć się wynikom pracy podwładnego, dokumentacji dotyczącej jego obecności i innym wskaźnikom świadczącym o jego zaangażowaniu w obowiązki służbowe. Jeśli podwładni wypełniali kwestionariusz, należy do niego zajrzeć. Chodzi o to, by przed rozmową roczną mieć w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące pracy podwładnego.

 

Warto zastanowić się, czy podwładny:

 

• wypełniał swoje obowiązki należycie,
• wypełniał obowiązki na czas,
• wybijał się na tle innych czy też pozostawał na wymaganym minimum,
• pozytywnie lub negatywnie wpływał na pracę lub motywację zespołu,
• wykazywał się samodzielnością, kreatywnością, umiejętnością współpracy bądź innymi cechami pożądanymi przy pracy,
• wykazywał niepokojące lub niedopuszczalne postawy lub zachowania,
• wykazywał się lojalnością wobec firmy, zespołu,
• potrafił zintegrować się z zespołem,
• doznał jakichś porażek na polu zawodowym i jak na nie reagował,
• osiągnął znaczący sukces i jaka była na niego reakcja,
• ma dobrą lub złą opinię wśród współpracowników.

 

Rozmowa oceniająca pracownika a informacja zwrotna

 

Po przeprowadzeniu rozmów ewaluacyjnych warto poprosić pracowników o feedback. Można np. e-mailem rozesłać formularz do wypełnienia, z pytaniami zamkniętymi i otwartymi do wypełnienia. Warto zadbać o to, by ankieta miała charakter anonimowy. Informacja zwrotna pozwoli lepiej przygotować rozmowy oceniające po kolejnym okresie rozliczeniowym.

 

Jak się przygotować do rozmowy oceniającej z szefem?

 

Kiedy zacząć przygotowania do rozmowy rocznej z szefem? Na pewno nie dzień lub dwa przed samą ewaluacją – to za późno. Nad przebiegiem rozmowy warto zacząć się zastanawiać już kilka tygodni przed samym zdarzeniem. To pozwoli nam zastanowić się nad poszczególnymi etapami własnej pracy i ocenić je w dłuższej perspektywie czasowej. Osoby zapobiegliwe mogą dokonywać takiej samooceny w pracy nawet systematycznie – np. co tydzień lub dwa, na bieżąco korygując i oceniając pewne kroki zawodowe.

 

Jak ocenić własną pracę i przygotować się na ewentualne uwagi krytyczne? Na początek skupmy się na mocnych stronach, czyli na tym, co firma zyskuje na naszej pracy. W tym celu zbierzmy (np. spisując na kartce) wszystkie pozytywne zdarzenia, które miały miejsce podczas ostatniego okresu ocenowego (zwykle jest to rok, czasem pół roku). Warto wziąć pod uwagę takie kompetencje jak organizacja pracy, stopień powierzonych zadań, zdolność do analitycznego myślenia. Czy zalegaliśmy z projektami, a może udało nam się zrobić więcej, niż od nas wymagano? Przejmowaliśmy inicjatywę i zgłaszaliśmy pomysły, czy ściśle trzymaliśmy się wytycznych?

 

W tym miejscu przypomnijmy sobie również kluczowe rozmowy z naszym przełożonym, a także zastanówmy się nad relacjami z podwładnymi i/lub współpracownikami. Czy potrafiliśmy działać w grupie? Byliśmy jej liderem? Działaliśmy na innych mobilizująco czy przeciwnie, to my potrzebowaliśmy wsparcia i bodźca do działania? Analiza mocnych stron i osiągnięć musi być ściśle powiązana z kompetencjami przypisanymi do zajmowanego stanowiska. Warto skupić się na przykładach konkretnych zachowań i działań, a nie na domysłach, chęciach i oczekiwaniach. To pozwoli nam jasno i rzetelnie mówić o swojej pracy podczas rozmowy podsumowującej.

 

 

  • Co powiedzieć na rozmowie z szefem?

 

Zawsze bezpieczniej wychodzić z założenia, że przełożony jest przygotowany do rocznej oceny pracownika. Ponadto z efektów pracy, liczby nieobecności, relacji ze współpracownikami i własnych obserwacji zazwyczaj doskonale wie, czy ma do czynienia z liderem zespołu, z osobą, która nie wykracza poza szereg albo z kimś, kto zaniedbuje obowiązki. Dlatego podczas rozmowy oceniającej pracownika nie warto kłamać.

 

Nie mówmy, że wykazywaliśmy się inicjatywą, jeśli cały czas ograniczaliśmy się do wykonywania poleceń przełożonego. Zamiast tego poszukajmy innych cech, które podpadają pod kategorię „silne strony pracownika”. Może zawsze byliśmy punktualni w projektach, zwracaliśmy uwagę na szczegóły, które umknęły komuś innemu, ratując tym samym przedsięwzięcie? A może przejmowaliśmy inicjatywę podczas spotkań, tworzyliśmy optymalne harmonogramy pracy dla siebie i innych, wykazywaliśmy się samodzielnością, informowaliśmy przełożonego o czynnikach mogących zagrozić efektywnej/ terminowej realizacji zadania?

 

Możemy pochwalić się osiągnięciami, jednak z umiarem i nie umniejszajmy przy tym wkładu innych. Podkreślajmy raczej cechy, które świadczą o umiejętności współdziałania. Dzięki temu damy do zrozumienia, że zależy nam na wspólnym dobru zespołu i firmy. Jeśli mówimy o sukcesie, do którego się przyczyniliśmy, przedstawmy go raczej jako korzyść dla całego przedsiębiorstwa (a nie dowód własnej wyjątkowości – tę ocenę pozostawmy przełożonemu).

 

O czym jeszcze powinniśmy wspomnieć podczas rozmowy rocznej z szefem? Warto określić obszary, w których chcemy się rozwijać w najbliższej przyszłości, a także sposoby podnoszenia kwalifikacji. Mogą to oczywiście być kursy, szkolenia, studia, ale drogą rozwoju zawodowego może być również udział w różnych projektach bądź wolontariat. Również tutaj nie przesadzajmy – kursy i projekty nie powinny kolidować z właściwym wypełnianiem obowiązków służbowych. Jeśli chcemy poszerzać kompetencje, szef musi wiedzieć, że jest tak z uwagi na dobro organizacji, a nie wyłącznie osobiste pobudki.

 

Czego nie mówić w trakcie rozmowy oceniającej z szefem?

 

Podczas rozmowy ewaluacyjnej nie warto chwalić się propozycjami pracy, które otrzymaliśmy od konkurencyjnych firm, nawet jeśli odrzuciliśmy oferty. Błędem jest też poprowadzenie rozmowy w kierunku wymieniania wszystkich swoich sukcesów, nawet tych mało znaczących. Skupmy się maksymalnie na 3 obszarach, które postrzegamy za pozytywny aspekt swojej pracy.

 

Postarajmy się, by rozmowa nie zaczynała się i nie kończyła na tym, co robimy źle – wówczas wrażenie, jakie pozostanie po niej w pamięci przełożonego również zazwyczaj będzie negatywne. W miarę możliwości o błędach mówmy mniej więcej w połowie spotkania – psychologowie zwracają uwagę na to, że wiadomości z środka rozmowy zwykle zapamiętujemy gorzej.

 

Nie przyjmujmy postawy defensywnej, kiedy przełożony nas krytykuje. Agresja, pyskowanie, podnoszenie głosu są niedopuszczalne. Zamiast tego pytajmy, dlaczego szef ma o nas podobne zdanie bądź skąd wywnioskował, że popełniliśmy jakiś błąd. Krytykę należy przyjąć, niemniej w przypadku nieprawdziwych informacji mamy prawo wyprowadzić szefa z błędu.

 

Sprawdź także, czym jest assessment centre i jak może pomóc w znalezieniu najlepszych pracowników.

 

Rozmowa oceniająca pracownika – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego przeprowadza się rozmowy oceniające?

 

Rozmowy oceniające przeprowadza się w celu oceny postępów pracowników, ich osiągnięć i umiejętności, a także ustalenia obszarów wymagających poprawy i rozwoju. Takie rozmowy stanowią również narzędzie motywacyjne, umożliwiając ustalenie celów zawodowych podwładnych, co w szerszej perspektywie przyczynia się do wzrostu efektywności i satysfakcji z pracy.

 

  • Jakie tematy poruszyć w rozmowie oceniającej?

 

Podczas rozmowy oceniającej warto poruszyć tematy związane z osiągnięciami pracowników, ich mocnymi stronami, ale także obszarami do poprawy oraz celami zawodowymi pracowników na nadchodzący okres. Ważne jest także omówienie wszelkich potrzeb szkoleniowych, możliwości rozwoju w ramach organizacji oraz omówienie ewentualnych wyzwań i problemów, jakie podwładni napotykają w swojej pracy. Warto poznać opinie samych pracowników i sprawdzić, jakie mają pomysły na poprawienie własnej pracy czy swojego zespołu w obszarach wymagających korekty. Pomocne może okazać się przygotowanie listy pytań, a także stworzyć atmosferę przyjaznej komunikacji i mentoringu.

 

  • O czym warto wspomnieć podczas rozmowy oceniającej z szefem?

 

Jeśli jesteś pracownikiem poddawanym ewaluacji okresowej, podczas rozmowy z szefem postaraj się klarownie wyrazić swoje opinie i odczucia dotyczące pracy, włączając w to zarówno osiągnięcia, jak i wyzwania i zauważając swoje mocne i słabe strony. Rozmowa oceniająca z szefem to odpowiedni moment, by przedstawić własne pomysły na rozwój zawodowy, wyrazić oczekiwania dotyczące kariery oraz omówić możliwości szkoleniowe i edukacyjne w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?