Rozmowa kwalifikacyjna
Praktycznie każdy z nas miał już za sobą niejedną rozmowę o pracę. Podczas takiego spotkania pracodawca chce sprawdzić, czy kompetencje i umiejętności opisane przez kandydata w CV sprawdzą się w jego firmie. Osoba ubiegająca się o daną posadę musi natomiast podjąć decyzję, czy przedstawiona oferta odpowiada jej oczekiwaniom.
Odczuwanie lekkiego stresu i zdenerwowania przed takim spotkaniem jest normalne. Jeżeli jest to nasza pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, to tym bardziej warto się do niej przygotować, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy. Warto tutaj zaznaczyć, że każda rekrutacja, nawet ta, której nie przeszliśmy pozytywnie, to dodatkowe doświadczenie, pozwalające wyciągnąć wnioski i poprawić błędy.
Rozmowa o pracę – jak się przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna coraz częściej przebiega w formie luźnego spotkania, które jednak ma jeden cel: wyselekcjonować kandydatów i znaleźć idealnego pracownika. Warto zatem przygotować się do niej. Przede wszystkim dokładnie przeczytajmy ogłoszenie, sprawdźmy, czy nasze wykształcenie jest odpowiednie.
Jeżeli chcemy zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, to trzeba dowiedzieć się czegoś o firmie: od kiedy istnieje na rynku, jaki jest zakres świadczonych przez nią usług, jakie daje szanse rozwoju swoim pracownikom. Zainteresowanie firmą pokaże potencjalnemu pracodawcy, że dokonaliśmy wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o strukturze działania przedsiębiorstwa.
Idąc na rozmowę, warto mieć ze sobą kopie istotnych dokumentów. Lepiej być na miejscu 15 minut wcześniej. Spóźnienia nie są najlepiej odbierane. Punktualność to podstawa, ponieważ pokażemy, że szanujemy czas rekruterów.
W Internecie możemy znaleźć wiele informacji o możliwych pytaniach rekrutacyjnych, które często pojawiają się w trakcie takich rozmów. Warto prześledzić takie witryny i zastanowić się, co odpowiedzieć. Nie bójmy się też zastanowić nad pytaniami, jakie my zadamy podczas spotkania rekrutacyjnego. Zaangażowanie i zainteresowanie będą mile widziane.
Ważnym czynnikiem jest także mowa ciała. Przede wszystkim postarajmy się nie stresować i nie panikować. Taka postawa od razu jest widoczna i nie pomaga osobie rekrutującej w prowadzeniu rozmowy. Na początku nie zapomnijmy się przywitać oraz mówić naturalnie. Bardzo ważny jest także kontakt wzrokowy z naszymi rozmówcami. W przypadku pytań o oczekiwania finansowe musimy konkretnie odpowiedzieć. Pracodawca powinien wiedzieć, czy stać go na zatrudnienie danej osoby. I kolejna bardzo ważna rzecz to wyciszenie (bądź nawet wyłączenie) telefonu komórkowego.
Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, to ubiór. Przede wszystkim musimy się ubrać schludnie, natomiast wszystko zależy też od tego, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Na niektóre stanowiska zawsze będzie wymagany elegancki i formalny ubiór (np. w banku). Nawet jeżeli zdecydujemy się na bardziej nieformalny strój, to warto zadbać o każdy szczegół (np. czyste buty).
Rozmowa rekrutacyjna – jak wygląda
Po przesłaniu CV na dane ogłoszenie rekrutacyjne powinniśmy spodziewać się telefonu. Wtedy zostanie z nami ustalona data i czas spotkania. Często na tym etapie przeprowadza się wstępną weryfikację, np. kilka pytań w obcym języku. Możemy tutaj także dopytać, czy rozmowa będzie składa się z jakichś dodatkowych elementów np. testu matematycznego.
Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na rozmowę do siedziby firmy, to przede wszystkim możemy spodziewać się pytań o nasze wykształcenie oraz poprzednie stanowiska. Tutaj warto przygotować sobie odpowiedzi i podsumowanie tego, co robiliśmy. Często przyszli pracodawcy mogą wymagać wypełnienia testu np. predyspozycji zawodowych lub technicznych.
Pamiętajmy także o tym, że możemy odmówić odpowiedzi na niektóre pytania, np. o stan cywilny, plany macierzyńskie, przekonania polityczne czy religijne.
Spotkanie rekrutacyjne powinien zakończyć pracodawca, mówiąc, że na ten moment to wszystko. Teraz pozostaje nam tylko czekać na wiadomość, czy dostaliśmy pracę. Jeżeli otrzymaliśmy odpowiedź negatywną, możemy poprosić o informację, dlaczego nasza kandydatura została odrzucona, co może nam pomóc podczas kolejnych rozmów o pracę.