Rok 2022 przyniesie wiele zmian podatkowych. Niektóre z nich zaczną obowiązywać już w rozliczeniu rocznych PIT-ów za 2021 r.
Zmiany w PIT za 2021:
W znowelizowanej Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdziemy rozszerzenie preferencyjnych rozwiązań dla małżonków, zmiany w uldze na dzieci oraz uldze rehabilitacyjnej. Na czym polegają te modyfikacje?
Wspólne opodatkowanie małżonków
W aktualnie obowiązującym stanie prawnym małżonkowie mogą rozliczać się razem, jeśli wyrażą taką wolę, a ich wspólnota majątkowa trwa przez cały rok podatkowy. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy jedno z małżonków nie uzyskało żadnych przychodów bądź były one niskie czy nie powodowały konieczności zapłaty podatku. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi jako jeden z punktów Polskiego Ładu możliwe będzie skorzystanie z preferencyjnego sposobu rozliczenia PIT już w pierwszym roku po ślubie, nawet jeśli małżeństwo liczy mniej niż 12 miesięcy. Warunkiem jest trwanie małżeństwa do ostatniego dnia roku podatkowego. Wspólne opodatkowanie dochodów będzie też możliwe dla osób owdowiałych w pierwszym roku małżeństwa.
Ulga na dziecko
Uregulowano również przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania dla rodziców. Doprecyzowano, jak korzystać z ulgi na dziecko w przypadku osób po rozwodzie, które sprawują opiekę naprzemienną. Ta sytuacja często budziła spory i wątpliwości.
Nowe brzmienie art. 27f ust. 4 Ustawy o PIT:
Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę podatnicy mogą odliczyć od podatku w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji (piecza naprzemienna), lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim – kwotę tę podatnicy odliczają w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Ulga rehabilitacyjna
W Polskim Ładzie rozszerzono katalog wydatków objętych ulgą rehabilitacyjną. Ulga dotyczy wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego
utrzymaniu jest osoba z niepełnosprawnością.
Katalog wydatków, które podlegają uldze, znajdziemy w art. 26 ust 7a Ustawy o PIT. Dodano m.in.: zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych, zakup środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Ulga obejmie również:
- wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł,
- odpłatność za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej i wiele innych wydatków.
Doprecyzowana została ponadto definicja leków, które obejmuje ulga rehabilitacyjna. Chodzi o leki w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne. Są one rozliczane w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami miesięcznymi a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnością powinna przyjmować te leki stale lub czasowo.