Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

 
Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT-ów przestało być skomplikowane. Od 2019 roku, podatnik wykonując rozliczenie podatku PIT, może skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli deklaracji wypełnianej przez Urząd Skarbowy. Rozliczenia podatkowe za 2018 rok są dzięki temu znacznie szybsze i prostsze. Na czym polega rozliczenie PIT przez US i czy konieczne są w związku z tym dodatkowe kroki?

 

Rozliczanie PIT przez Urząd Skarbowy – na czym polega?


Od 15 lutego 2019 roku każdy podatnik PIT ma dostęp do usługi Twój e-PIT. Na swoim profilu na Portalu Podatkowym otrzyma podstawową deklarację rozliczoną przez urząd skarbowy. Taki PIT urząd skarbowy automatycznie uzna za deklarację roczną, jeśli podatnik nie zgłosi co do niej zastrzeżeń oraz nie zdecyduje się na samodzielne rozliczenie podatku dochodowego.

 

Dzięki tej zmianie, doroczne rozliczanie PIT-ów będzie dla podatników znacznie łatwiejsze i szybsze. Da też w efekcie szybszy zwrot należnego podatku. Tak naprawdę podatnicy nie muszą się zastanawiać, który PIT wybrać, wiedzieć jak wypełnić PIT ani szukać wzorów do wypełnienia, bo w systemie znajdą swój własny dokument. Oczywiście trzeba pamiętać, że Urząd Skarbowy, by przeprowadzić rozliczenie PIT-ów korzysta z danych, które posiada. Jeśli zatem podatnik uzyskał niezadeklarowany dochód lub nabył nowe prawo do ulgi, to będzie musiał takie informacje sam uzupełnić.

 

Urząd Skarbowy PIT-y – dla kogo?

 

Kto może skorzystać z bezpłatnego rozliczenia przez Urząd Skarbowy? W 2019 roku przy rozliczeniu za 2018 rok zeznania były dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), którzy składali zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od 2020 roku, przy deklaracji za 2019, rozliczanie PIT-ów przez US będzie dostępne również dla osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

 

Złożenie zeznania podatkowego przez internet – jak to zrobić?

 

Dzięki temu, że Ministerstwo Finansów wprowadziło Twój e-PIT, w zasadzie można by zapomnieć o rocznym rozliczeniu. Jeśli bowiem podatnik nawet nie zaloguje się na swój profil w usłudze Twój e-PIT, nie zaakceptuje rozliczenia przygotowanego przez US, ani nie złoży deklaracji drogą tradycyjną, to system i tak automatycznie zaakceptuje wypełnienie PIT-u przez US i tę deklarację uzna za wiążącą. W praktyce jednak, warto zalogować się do serwisu i sprawdzić dokument, bo rozliczanie PIT-u przez US może okazać się błędne (np. nie zostaną uwzględnione wszystkie dane lub ulgi).


Aby się zalogować, trzeba posiadać profil zaufany lub znać swój dochód z deklaracji z poprzedniego roku. Po zalogowaniu można sprawdzić w zakładce bieżące dokumenty przygotowane przez US zeznanie podatkowe. PIT trzeba sprawdzić (warto zwrócić uwagę, czy wszystkie dane finansowe się zgadzają), a jeśli wszystko jest w porządku, to wystarczy zaakceptować rozliczenie z US.

 

Rozliczenie roczne PIT – kiedy trzeba uzupełnić deklarację twój e-PIT?

 

• Kiedy chcemy skorzystać z konkretnej ulgi, której wysokość zależy od kwoty faktycznie wydanej na określony cel – np. darowizn na cele pożytku publicznego, ulgi na internet, na badania i rozwój lub odliczeń na emeryturę.
• Kiedy chcemy zmienić OPP, na którą ma zostać przekazana darowizna. Rozliczenie PIT-u dokonywane przez urząd skarbowy uwzględnia bowiem tę samą organizację pożytku publicznego, na którą przekazaliśmy 1% rok temu.
• Kiedy mieliśmy przychód, o którym Urząd Skarbowy nie wie, a który podlega opodatkowaniu – na przykład, otrzymaliśmy darowiznę, która podlega opodatkowaniu,
• Kiedy chcemy zmienić numer rachunku, na który oczekujemy zwrotu z nadpłaty,
• Kiedy chcemy zmienić sposób rozliczenia (np. na wspólny z małżonkiem).

 

Jak samemu rozliczyć PIT, skoro teraz rozlicza nas US

 

Każdy płatnik może przeprowadzić rozliczenie podatkowe PIT samodzielnie, dokładnie tak, jak robił to do tej pory. Skorzystać może w tym celu z programów online typu „oblicz PIT” lub wypełnić deklarację ręcznie i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym – osobiście bądź również za pomocą internetu. Program do rozliczenia PIT-u można pobrać z wielu stron internetowych.

 

Nierozliczenie PIT-u – czy możliwe?


Do 2019 roku to podatnik musiał pamiętać o tym, by czas rozliczeń PIT-ów nie został przez niego przegapiony. Jeśli do końca kwietnia nie złożył deklaracji, to mógł spodziewać się konsekwencji – nawet grzywny. Od momentu kiedy to urząd skarbowy rozlicza PIT online niezłożenie deklaracji w terminie jest w zasadzie prawie niemożliwe. Jeśli bowiem podatnik nie zrobi nic, to wypełniona przez US deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana.

 

Jedyną możliwością, by nie złożyć deklaracji PIT jest odrzucenie deklaracji, którą wypełnił za nas US (co można zrobić, jeśli podatnik chce samodzielnie rozliczyć PIT), a następnie niezłożenie tej deklaracji. Wydaje się zatem, że kary za niedotrzymanie terminu na rozliczenie podatku odeszły w zapomnienie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.