Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

 
Rozliczenie PIT - od 2019 rozliczy Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT-ów przestało być skomplikowane. Od 2019 roku, podatnik wykonując rozliczenie podatku PIT, może skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli deklaracji wypełnianej przez Urząd Skarbowy. Rozliczenia podatkowe za 2018 rok są dzięki temu znacznie szybsze i prostsze. Na czym polega rozliczenie PIT przez US i czy konieczne są w związku z tym dodatkowe kroki?

 

Rozliczanie PIT przez Urząd Skarbowy – na czym polega?


Od 15 lutego 2019 roku każdy podatnik PIT ma dostęp do usługi Twój e-PIT. Na swoim profilu na Portalu Podatkowym otrzyma podstawową deklarację rozliczoną przez urząd skarbowy. Taki PIT urząd skarbowy automatycznie uzna za deklarację roczną, jeśli podatnik nie zgłosi co do niej zastrzeżeń oraz nie zdecyduje się na samodzielne rozliczenie podatku dochodowego.

 

Dzięki tej zmianie, doroczne rozliczanie PIT-ów będzie dla podatników znacznie łatwiejsze i szybsze. Da też w efekcie szybszy zwrot należnego podatku. Tak naprawdę podatnicy nie muszą się zastanawiać, który PIT wybrać, wiedzieć jak wypełnić PIT ani szukać wzorów do wypełnienia, bo w systemie znajdą swój własny dokument. Oczywiście trzeba pamiętać, że Urząd Skarbowy, by przeprowadzić rozliczenie PIT-ów korzysta z danych, które posiada. Jeśli zatem podatnik uzyskał niezadeklarowany dochód lub nabył nowe prawo do ulgi, to będzie musiał takie informacje sam uzupełnić.

 

Urząd Skarbowy PIT-y – dla kogo?

 

Kto może skorzystać z bezpłatnego rozliczenia przez Urząd Skarbowy? W 2019 roku przy rozliczeniu za 2018 rok zeznania były dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), którzy składali zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od 2020 roku, przy deklaracji za 2019, rozliczanie PIT-ów przez US będzie dostępne również dla osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

 

Złożenie zeznania podatkowego przez internet – jak to zrobić?

 

Dzięki temu, że Ministerstwo Finansów wprowadziło Twój e-PIT, w zasadzie można by zapomnieć o rocznym rozliczeniu. Jeśli bowiem podatnik nawet nie zaloguje się na swój profil w usłudze Twój e-PIT, nie zaakceptuje rozliczenia przygotowanego przez US, ani nie złoży deklaracji drogą tradycyjną, to system i tak automatycznie zaakceptuje wypełnienie PIT-u przez US i tę deklarację uzna za wiążącą. W praktyce jednak, warto zalogować się do serwisu i sprawdzić dokument, bo rozliczanie PIT-u przez US może okazać się błędne (np. nie zostaną uwzględnione wszystkie dane lub ulgi).


Aby się zalogować, trzeba posiadać profil zaufany lub znać swój dochód z deklaracji z poprzedniego roku. Po zalogowaniu można sprawdzić w zakładce bieżące dokumenty przygotowane przez US zeznanie podatkowe. PIT trzeba sprawdzić (warto zwrócić uwagę, czy wszystkie dane finansowe się zgadzają), a jeśli wszystko jest w porządku, to wystarczy zaakceptować rozliczenie z US.

 

Rozliczenie roczne PIT – kiedy trzeba uzupełnić deklarację twój e-PIT?

 

• Kiedy chcemy skorzystać z konkretnej ulgi, której wysokość zależy od kwoty faktycznie wydanej na określony cel – np. darowizn na cele pożytku publicznego, ulgi na internet, na badania i rozwój lub odliczeń na emeryturę.
• Kiedy chcemy zmienić OPP, na którą ma zostać przekazana darowizna. Rozliczenie PIT-u dokonywane przez urząd skarbowy uwzględnia bowiem tę samą organizację pożytku publicznego, na którą przekazaliśmy 1% rok temu.
• Kiedy mieliśmy przychód, o którym Urząd Skarbowy nie wie, a który podlega opodatkowaniu – na przykład, otrzymaliśmy darowiznę, która podlega opodatkowaniu,
• Kiedy chcemy zmienić numer rachunku, na który oczekujemy zwrotu z nadpłaty,
• Kiedy chcemy zmienić sposób rozliczenia (np. na wspólny z małżonkiem).

 

Jak samemu rozliczyć PIT, skoro teraz rozlicza nas US

 

Każdy płatnik może przeprowadzić rozliczenie podatkowe PIT samodzielnie, dokładnie tak, jak robił to do tej pory. Skorzystać może w tym celu z programów online typu „oblicz PIT” lub wypełnić deklarację ręcznie i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym – osobiście bądź również za pomocą internetu. Program do rozliczenia PIT-u można pobrać z wielu stron internetowych.

 

Nierozliczenie PIT-u – czy możliwe?


Do 2019 roku to podatnik musiał pamiętać o tym, by czas rozliczeń PIT-ów nie został przez niego przegapiony. Jeśli do końca kwietnia nie złożył deklaracji, to mógł spodziewać się konsekwencji – nawet grzywny. Od momentu kiedy to urząd skarbowy rozlicza PIT online niezłożenie deklaracji w terminie jest w zasadzie prawie niemożliwe. Jeśli bowiem podatnik nie zrobi nic, to wypełniona przez US deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana.

 

Jedyną możliwością, by nie złożyć deklaracji PIT jest odrzucenie deklaracji, którą wypełnił za nas US (co można zrobić, jeśli podatnik chce samodzielnie rozliczyć PIT), a następnie niezłożenie tej deklaracji. Wydaje się zatem, że kary za niedotrzymanie terminu na rozliczenie podatku odeszły w zapomnienie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.