Rozliczenie PIT-ów przestało być skomplikowane. Od 2019 roku, podatnik wykonując rozliczenie podatku PIT, może skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli deklaracji wypełnianej przez Urząd Skarbowy. Rozliczenia podatkowe za 2018 rok są dzięki temu znacznie szybsze i prostsze. Na czym polega rozliczenie PIT przez US i czy konieczne są w związku z tym dodatkowe kroki?
Rozliczanie PIT przez Urząd Skarbowy – na czym polega?
Od 15 lutego 2019 roku każdy podatnik PIT ma dostęp do usługi Twój e-PIT. Na swoim profilu na Portalu Podatkowym otrzyma podstawową deklarację rozliczoną przez urząd skarbowy. Taki PIT urząd skarbowy automatycznie uzna za deklarację roczną, jeśli podatnik nie zgłosi co do niej zastrzeżeń oraz nie zdecyduje się na samodzielne rozliczenie podatku dochodowego.
Dzięki tej zmianie, doroczne rozliczanie PIT-ów będzie dla podatników znacznie łatwiejsze i szybsze. Da też w efekcie szybszy zwrot należnego podatku. Tak naprawdę podatnicy nie muszą się zastanawiać, który PIT wybrać, wiedzieć jak wypełnić PIT ani szukać wzorów do wypełnienia, bo w systemie znajdą swój własny dokument. Oczywiście trzeba pamiętać, że Urząd Skarbowy, by przeprowadzić rozliczenie PIT-ów korzysta z danych, które posiada. Jeśli zatem podatnik uzyskał niezadeklarowany dochód lub nabył nowe prawo do ulgi, to będzie musiał takie informacje sam uzupełnić.
Urząd Skarbowy PIT-y – dla kogo?
Kto może skorzystać z bezpłatnego rozliczenia przez Urząd Skarbowy? W 2019 roku przy rozliczeniu za 2018 rok zeznania były dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), którzy składali zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od 2020 roku, przy deklaracji za 2019, rozliczanie PIT-ów przez US będzie dostępne również dla osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.
Złożenie zeznania podatkowego przez internet – jak to zrobić?
Dzięki temu, że Ministerstwo Finansów wprowadziło Twój e-PIT, w zasadzie można by zapomnieć o rocznym rozliczeniu. Jeśli bowiem podatnik nawet nie zaloguje się na swój profil w usłudze Twój e-PIT, nie zaakceptuje rozliczenia przygotowanego przez US, ani nie złoży deklaracji drogą tradycyjną, to system i tak automatycznie zaakceptuje wypełnienie PIT-u przez US i tę deklarację uzna za wiążącą. W praktyce jednak, warto zalogować się do serwisu i sprawdzić dokument, bo rozliczanie PIT-u przez US może okazać się błędne (np. nie zostaną uwzględnione wszystkie dane lub ulgi).
Aby się zalogować, trzeba posiadać profil zaufany lub znać swój dochód z deklaracji z poprzedniego roku. Po zalogowaniu można sprawdzić w zakładce bieżące dokumenty przygotowane przez US zeznanie podatkowe. PIT trzeba sprawdzić (warto zwrócić uwagę, czy wszystkie dane finansowe się zgadzają), a jeśli wszystko jest w porządku, to wystarczy zaakceptować rozliczenie z US.
Rozliczenie roczne PIT – kiedy trzeba uzupełnić deklarację twój e-PIT?
• Kiedy chcemy skorzystać z konkretnej ulgi, której wysokość zależy od kwoty faktycznie wydanej na określony cel – np. darowizn na cele pożytku publicznego, ulgi na internet, na badania i rozwój lub odliczeń na emeryturę.
• Kiedy chcemy zmienić OPP, na którą ma zostać przekazana darowizna. Rozliczenie PIT-u dokonywane przez urząd skarbowy uwzględnia bowiem tę samą organizację pożytku publicznego, na którą przekazaliśmy 1% rok temu.
• Kiedy mieliśmy przychód, o którym Urząd Skarbowy nie wie, a który podlega opodatkowaniu – na przykład, otrzymaliśmy darowiznę, która podlega opodatkowaniu,
• Kiedy chcemy zmienić numer rachunku, na który oczekujemy zwrotu z nadpłaty,
• Kiedy chcemy zmienić sposób rozliczenia (np. na wspólny z małżonkiem).
Jak samemu rozliczyć PIT, skoro teraz rozlicza nas US
Każdy płatnik może przeprowadzić rozliczenie podatkowe PIT samodzielnie, dokładnie tak, jak robił to do tej pory. Skorzystać może w tym celu z programów online typu „oblicz PIT” lub wypełnić deklarację ręcznie i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym – osobiście bądź również za pomocą internetu. Program do rozliczenia PIT-u można pobrać z wielu stron internetowych.
Nierozliczenie PIT-u – czy możliwe?
Do 2019 roku to podatnik musiał pamiętać o tym, by czas rozliczeń PIT-ów nie został przez niego przegapiony. Jeśli do końca kwietnia nie złożył deklaracji, to mógł spodziewać się konsekwencji – nawet grzywny. Od momentu kiedy to urząd skarbowy rozlicza PIT online niezłożenie deklaracji w terminie jest w zasadzie prawie niemożliwe. Jeśli bowiem podatnik nie zrobi nic, to wypełniona przez US deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana.
Jedyną możliwością, by nie złożyć deklaracji PIT jest odrzucenie deklaracji, którą wypełnił za nas US (co można zrobić, jeśli podatnik chce samodzielnie rozliczyć PIT), a następnie niezłożenie tej deklaracji. Wydaje się zatem, że kary za niedotrzymanie terminu na rozliczenie podatku odeszły w zapomnienie.