Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

 
Rozliczanie czasu pracy - Kodeks pracy, okres rozliczeniowy, systemy podstawowy i normatywny

Na czym polega obliczanie czasu pracy? Czy w jednej firmie mogą być wprowadzone różne systemy? Jak wygląda rozliczanie czasu pracy w praktyce?

 

Rozliczanie czasu pracy

 

Prawo pracy bardzo dokładnie określa to, ile czasu może pracować każdy zatrudniony, ile i kiedy powinien odpoczywać oraz kiedy przepracowana godzina staje się godziną nadliczbową, za jaką należy się odpowiedni dodatek.

 

Aby zrozumieć to, jak odbywa się liczenie czasu pracy, trzeba rozróżnić podstawowe pojęcia:

• Czas pracy – wg. Kodeksu pracy jest to liczba godzin, jaką przepracowuje pracownik. Obowiązują go dwie normy – dobowy czas pracy (czyli to, ile może pracować w ciągu doby) oraz tygodniowy czas pracy (czyli to, ile może pracować w ciągu tygodnia).

Wymiar czasu pracy – liczba godzin w ciągu tygodnia, jaką przeciętnie powinien przepracować pracownik. Rodzaje wymiaru czasu pracy to np. praca na cały etat (przeciętnie 40 godzin) lub na pół etatu (przeciętnie 20 godzin).

Wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym – liczba godzin pracy do przepracowania w danym okresie (np. w skali miesiąca).

System czasu pracy – określa to, na ile godzin można zaplanować pracę w ciągu dnia oraz w jakie dni może się odbywać wykonywanie obowiązków.

Okres rozliczeniowy czasu pracy – czas, w jakim planuje się pracę, w taki sposób, by zachowane były zasady ochrony pracownika (np. okresów odpoczynku), a jednocześnie uwzględnione potrzeby zakładu.

• Harmonogram pracy – planowane zestawienie godzin pracy, przygotowane zgodnie z obowiązującym systemem i wymiarem. Może być stworzony indywidualnie dla pracownika albo dla całej grupy (brygady). Rzeczywisty czas pracy, ze względu na różne sytuacje, które dzieją się w firmie (np. nagłym urlop na żądanie), może się jednak różnić od założeń harmonogramu. Dlatego konieczna jest ewidencja, która określi faktyczny czas pracy każdej zatrudnionej osoby. Porównanie godzin, które były zaplanowane do przepracowania, z tymi, które przepracowano, daje podstawę do obliczenia godzin nadliczbowych.

 

Uwaga! Stosowanym w praktyce pojęciem są również rodzaje czasu pracy lub formy czasu pracy. Nie są to jednak pojęcia używane w prawie pracy. W efekcie w zależności od tego, co ma na myśli osoba posługująca się tymi pojęciami, rodzaj lub forma czasu pracy może być rozumiana jako wymiar (np. praca na pół etatu) lub jako system (np. praca w trybie weekendowym). Czytając o rodzajach/formach, warto upewnić się, czy autor ma na myśli system, czy wymiar czasu pracy.

 

Rozliczanie czasu pracy – przykłady

 

Jak wspomniano wyżej, każdego pracownika obowiązują dwie normy czasu pracy – dobowa i tygodniowa. Dodatkowo pracodawca, planując pracę, musi uwzględnić prawo do odpoczynku. Jeśli przekroczeniu ulegnie norma dobowa, to rozliczenie godzin nadliczbowych powinno nastąpić wraz z wypłatą wynagrodzenia za dany okres. Jeśli przekroczeniu ulegnie norma tygodniowa, to rozliczenie następuje po upływie obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego.

 

Na przykład, jeśli pracownik pracuje w systemie równoważnym z jednomiesięcznym okresem rozliczeniowym i w harmonogramie miał zaplanowane na dany dzień 8 godzin pracy, ale pracował 10, to jeśli nie zdąży odebrać tych 2 godzin w ciągu miesiąca, będzie musiał otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny po zakończonym miesiącu pracy.

 

Pracujący w systemie podstawowym (4-miesięczny okres rozliczeniowy), który był w zakładzie przez 6 kolejnych dni po 8 godzin, ma na odbiór nadgodzin 4 miesiące. Rozliczenie wypłaty za jego nadgodziny będzie możliwe dopiero po zakończeniu całego okresu rozliczeniowego.

 

Kodeks pracy - czas pracy

 

Podstawowym dokumentem, który określa normy i ogólny wymiar czasu pracy jest w Polsce Kodeks pracy. W rozdziale II, w art. 129 – 131 opisane są normy i wymiar czasu pracy. Rozdział IV (art. 135 – 150) opisuje systemy i rozkłady czasu pracy.

 

Jeśli chodzi o godziny nadliczbowe, Kodeks pracy omawia je w rozdziale V, w art. 151. Rozliczanie nadgodzin, jako związane z okresem rozliczeniowym, nie jest opisane wprost, ale stosuje się tu przepisy art. 135. W art. 104 wspomniane jest również to, że w regulaminie pracy znaleźć powinny się informacje opisujące przyjęty w firmie okres rozliczeniowy oraz obowiązujące systemy czasu pracy. Kodeks pracy wymiar czasu dla pracownika nakazuje umieścić w umowie o pracę (art. 29 K.P.).

 

Okres rozliczeniowy czasu pracy

 

23 sierpnia 2013 roku weszła w życia duża nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie rozliczenia czasu pracy i możliwości jego wydłużenia. Co do zasady, Kodeks pracy okres rozliczeniowy określa na 1 miesiąc (przy systemach równoważnym, dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia, skróconym tygodniu pracy i trybie weekendowym). Dla systemów czasu pracy: podstawowego, przerywanego, zadaniowego i skróconego czasu pracy, podstawowym okresem rozliczeniowym są 4 miesiące.

 

Kwartalny okres rozliczeniowy czasu pracy obejmuje trzy miesiące. Rozliczenie kwartalne czasu pracy w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być wprowadzone w systemie równoważnym oraz przy pilnowaniu mienia i ochronie osób. W systemach tych, przy zajęciach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych, można wprowadzić też rozliczenie 4-miesięczne.

 

Jednocześnie, w przypadkach uzasadnionych obiektywnymi lub technicznymi przyczynami oraz przyczynami związanymi z organizacją obowiązków, można wydłużyć okres rozliczeniowy w pracy do 12 miesięcy. Takie roczne rozliczenie czasu pracy może być zastosowane w każdym systemie. Ustawa o rocznym rozliczeniu czasu pracy została wprowadzona w 2013 roku.

 

Rozliczenie czasu pracy pracownika zależy od tego, jaki w danej firmie przyjęto okres na rozliczenie godzin pracy i musi nastąpić w danym okresie rozliczeniowym. Choć co do zasady w jednym zakładzie powinien obowiązywać jeden okres rozliczeniowy, to jeśli jest to podyktowane potrzebami firmy, można wprowadzić dla poszczególnych działów czy stanowisk różne okresy oraz systemy. Na przykład w dziale księgowości przedsiębiorstwa produkcyjnego może obowiązywać rozliczenie kwartalne i system równoważny (związany z nagromadzeniem się pracy w pierwszych 10 dniach miesiąca), a w dziale produkcji system pracy w ruchu ciągłym i rozliczenie 6-miesięczne, związane z sezonowością.

 

Wszelkie zmiany w rozliczaniu czasu pracy w firmie pracodawca musi obwieścić w regulaminie lub w układzie zbiorowym pracy (na minimum dwa tygodnie przed rozpoczęciem obowiązywania). Jeśli działa organizacja związkowa, trzeba z nią takie zmiany uzgodnić. W przypadku obwieszczenia o systemie i rozkładzie czasu pracy – wzór takiego dokumentu można znaleźć w internecie.

 

Podstawowy system czasu pracy

 

Podstawowy czas pracy to przeciętnie 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Okres rozliczeniowy w podstawowym systemie czasu pracy wynosi 4 miesiące (i może być wydłużony do 12).

 

Dobowy wymiar czasu pracy w systemie równoważnym może być przedłużony do 12 godzin. Okres rozliczeniowy w równoważnym systemie czasu pracy wynosi miesiąc (ale może być wydłużony do 3 miesięcy, przy pracach uzależnionych od pory roku do 4 miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach do 12 miesięcy - art. 129 § 2 K.P).

 

Normatywny czas pracy


Podstawowa norma czasu pracy to 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Na jej podstawie określa się normatywny miesięczny czas pracy.


Aby wyliczyć normatywny czas pracy, należy pomnożyć liczbę tygodni w miesiącu (4) przez 40, dodać do tego dni „wystające” poza pełne tygodnie, które przypadają od poniedziałku do piątku i odjąć 8 godzin za każde święto w dniu innym niż niedziela. Roczna norma czasu pracy powstaje przez dodanie do siebie wszystkich 12-miesięcznych wymiarów czasu pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.