Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

 
Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

Szklany sufit, pomijanie przy premiach, niższe pensje… są to negatywne zjawiska, które niestety wciąż zdarzają się w przedsiębiorstwach. Tymczasem prawo gwarantuje równouprawnienie płci w życiu społecznym i zawodowym. Co to oznacza?

 

Równość płci a przepisy

 

O równouprawnieniu i zakazie dyskryminacji traktuje przede wszystkim Konstytucja RP. W art. 33. pt. Zasada równości kobiet i mężczyzn” czytamy:

 

„1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”.

 

Zapisy o równości kobiet i mężczyzn znajdują się też w Kodeksie pracy. Art. 11. stanowi m.in.:

„Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”.

 

„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

 

Ponadto zgodnie z tą ustawą pracodawca ma obowiązek zagwarantować, by w miejscu pracy była szanowana godność i inne dobra osobiste pracowników. Ponosi on zatem również odpowiedzialność za zachowania niezgodne z prawem, które dotykają podwładnych w miejscu pracy – takie jak molestowanie i mobbing. Wynika to z art. 94. Kodeksu pracy:

 

„Pracodawca jest obowiązany w szczególności: (…) przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy”.

 

„Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi”.

 

Zasada równości płci – wynagrodzenia

 

Mimo że przepisy dotyczące równouprawnienia płci w Polsce są jasne, a pokrzywdzone osoby mogą zgłaszać naruszenia do Państwowej Inspekcji Pracy i skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem pracy (uzyskując np. odszkodowanie od pracodawcy), wciąż dochodzi do naruszeń. Są one związane między innymi z krzywdzącymi stereotypami. Jednym z rozpowszechnionych, godzących w zasadę równości płci zjawisk, jest luka płacowa. Polega ona na tym, że kobiety statystycznie zarabiają mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach.

 

Jest to rozpowszechniony proceder w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z badaniami Eurostatu i GUS-u „Życie kobiet i mężczyzn w Europie 2018” luka płacowa w Polsce wynosi 7% (to znaczy, że kobiety zarabiają średnio o 7% mniej od mężczyzn).

 

Bardziej szczegółowych danych dostarcza raport GUS-u „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2018”:
• wynagrodzenie kobiet pracujących w grupie „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy” jest aż o 26% niższe od płac mężczyzn,
• najmniejsza luka płacowa występuje w grupach „Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy” (ok 1%) i Pracownicy biurowi (ok 2%),
• wynagrodzenia kobiet są średnio wyższe w trzech grupach zatrudnienia: „Budownictwo”, „Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja” oraz „Transport, gospodarka magazynowa”. Jednocześnie odsetek pań zatrudnianych w tych branżach jest bardzo niski.

 

Należy pamiętać, że pracodawca nie ma prawa proponować kobiecie niższej płacy niż mężczyźnie. Warto walczyć podczas rozmowy rekrutacyjnej o wysokie wynagrodzenie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?