Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał w swoim komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To optymistyczna informacja – wzrost wynagrodzeń jest wyższy od prognoz specjalistów.
Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosła nie tylko rok do roku. Teraz średnia zarobków pracowników firm wynosi 4017,75 zł – to o 4,2 proc. więcej niż jeszcze w lutym. Po uwzględnieniu inflacji oznacza to realny wzrost płac o 4,1 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.
Ogłoszone przez GUS dane dotyczące wzrostu zarobków są optymistyczne – przekroczyły prognozowany przez analityków poziom. Przykładowo, ekonomiści przepytani przez PAP oszacowali, że wynagrodzenie rok do roku wzrośnie o 4,1 proc., a w ujęciu miesięcznym o 3,5 proc.
To nie koniec dobrych informacji. Rośnie również zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Co prawda ten wzrost nie jest aż tak spektakularny - w porównaniu z marcem ubiegłego roku zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o pół punktu procentowego i o 0,1 proc. w zestawieniu z wynikami osiągniętymi w lutym. Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu w sektorze przedsiębiorstw pracowało ponad 5 mln 515 tys. osób.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to wskaźnik ważny nie tylko dla samych pracowników i ogólnej oceny kondycji polskich przedsiębiorstw. Na jego podstawie obliczana jest też dolna granica podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby objęte ubezpieczeniem społecznym. Na wysokość obowiązującej obecnie składki wpływ miało przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale minionego roku.