Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rok 2018 na rynku pracy – wzrośnie zatrudnienie i płace

Rok 2018 na rynku pracy – wzrośnie zatrudnienie i płace

 
Rok 2018 na rynku pracy – wzrośnie zatrudnienie i płace

Pracownicy oraz poszukujący pracy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. W 2018 roku firmy w naszym kraju będą bowiem zwiększać zatrudnienie oraz podnosić oferowane wynagrodzenia.


Eksperci Konfederacji Lewiatan uważają, że polski rynek pracy znajduje się w sytuacji, w której nie był od ćwierćwiecza. Bezrobocie spada, rosną wynagrodzenia i PKB, a firmy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na nowych pracowników. To wszystko sprawia, że można mówić o tzw. rynku pracownika.


„Świadczy o tym najniższa od 25 lat stopa bezrobocia, która w listopadzie wyniosła 6,5%, rosnąca liczba wolnych miejsc pracy oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 7,4% z perspektywą jeszcze większych podwyżek w kolejnym roku”, czytamy w komentarzu Jakuba Gontarka z Konfederacji Lewiatan.


Rynek pracownika nie dotyczy jednak wszystkich branż czy regionów kraju. Chociażby we wschodniej części Polski, szczególnie w mniejszych miejscowościach, bezrobocie nadal jest dosyć wysokie.


Oprócz rosnących płac ekspert Konfederacji Lewiatan zaznacza także, że w 2018 roku firmy będą zwiększać zatrudnienie. Obecnie problemy ze znalezieniem siły roboczej sprawiają, że część przedsiębiorców coraz częściej jest zmuszonych do ograniczania planów inwestycyjnych.


„Firmom brakuje przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników w takich branżach jak ICT, budownictwo, transport oraz w pracach prostych, gdzie podaż tanich pracowników zza wschodniej granicy została praktycznie wyczerpana”, dodaje Jakub Gontarek.


Większy popyt na pracowników niż ich podaż na rynek sprawiają, pracodawcy odczuwają presję płacową, a konkurencja między firmami sprawia, że są one w stanie zagwarantować kandydatom do pracy nawet 40-50 proc. wyższe zarobki. Kierujący firmami zwiększają swoje budżety na wynagrodzenia, gdyż liczą się z tym, że może to być niezbędne do tego, by zatrzymać u siebie pracowników.


Zdaniem Konfederacji Lewiatan sposobem na rozwiązanie problemu niedoboru rąk do pracy może być odpowiednia polityka migracyjna w zakresie pracowników i wprowadzenie nowych regulacji ułatwiających zatrudnianie cudzoziemców. Określają to jako jedno z głównym zadań stojących przed polskim rynkiem pracy w 2018 roku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?