W ciągu ostatnich kilku lat rynek pracy skłania się ku pracownikowi. Według Forbes, w Polsce odnotowano najniższe bezrobocie od 25 lat. Pracownicy czują się pewnie na rynku pracy oraz w miejscu zatrudnienia. Jest to komfort związany właśnie z m.in. niskim poziomem bezrobocia. Dobra sytuacja na rynku sprzyja także wzrostowi wynagrodzeń, a szansa na znalezienie lepszej pracy rośnie.
Eksperci Praca.pl zgodnie podkreślają, że bezrobocie w I kwartale 2017 utrzymywało się na niskim poziomie, a ofert pracy jest coraz więcej. GUS podaje, że aktualne bezrobocie wynosi 8,2%, co oznacza, że znalezienie lub zmiana pracy nie będzie specjalnie trudnym zadaniem.
Na Polskim rynku obserwujemy deficyt pracowników wyspecjalizowanych zawodowo. Z kolei najbardziej perspektywiczne profesje należą do zaplecza białych kołnierzyków.
Według zamówionego przez resort pracy Barometru Zawodów największy deficyt odnotowano na stanowisku kierowca tira, spawacz, kucharz, fryzjer, krawiec, a także pielęgniarka i położna czy samodzielny księgowy.
Z kolei Hays wskazuje najbardziej perspektywiczne zawody 2017 roku pod względem zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy i wysokości wynagrodzeń. Wśród top 10 znajdują się:
- programista
- specjalista IT w obszarze bezpieczeństwa
-
inżynier (jakości, procesu, R&D)
-
specjaliści ze znajomością języków obcych
-
project manager
-
HR business partner
-
key account manager
-
specjalista ds. employer brandingu
-
specjalista ds. e-commerce
-
kontroler finansowy
Są to głównie sektory z branż nowoczesnych usług dla biznesu.
Uczestnicy polskiej edycji światowego badania Randstad Employer Brand Research 2017 wskazali najbardziej atrakcyjne branże zawodowe:
- branża produkcyjna
- branża surowców i paliw
- branża energetyczna
Dla porównania w ubiegłorocznym badaniu w pierwszej trójce plasowały się:
- energetyka
- surowce i paliwa
- motoryzacja
Według badania Randstad Employer Brand Research 2017 najbardziej atrakcyjne sektory to inżynieria, motoryzacja, elektrotechnika, FMCG, farmacja i kosmetyka, nowoczesne usługi dla biznesu i budownictwo.
Wśród kobiet królują branże FMCG, farmaceutyczna i kosmetyczna, a także elektroniczna. U mężczyzn z kolei największym zainteresowaniem cieszą branże: surowce i paliwa, inżynieria oraz energetyka. Podobnie jak w grupie badanych mężczyzn wyglądają wyniki wśród respondentów w wieku 25-44 lat, podobnie sprawa wygląda z wiekiem 45-65 lat. Z kolei pokolenie 18-24 latków docenia najbardziej pracę w branżach elektrotechnicznej i inżynieryjnej oraz w sektorze telekomunikacji i IT.
W branży produkcyjnej respondenci najbardziej doceniają wykorzystanie nowoczesnych technologii, stabilność finansową i rozwój kariery.
Wyniki badania przeprowadzonego przez portal Praca.pl wpisują się również w trendy ogólnopolskie. Jak pokazują wyniki ankiety najwięcej ofert pracy na portalu Praca.pl w I kwartale publikowanych było w obszarach:
- sprzedaż i obsługa klienta
- praca fizyczna, przemysł i produkcja
- informatyka i administracja
- inżynieria i projektowanie
Najczęściej poszukiwani pracownicy to z kolei:
- pracownik produkcyjny
- księgowy
- przedstawiciel handlowy
- specjalista ds. sprzedaży
- specjalista ds. administracyjnych
Największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta. Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska:
- sprzedawca
- przedstawiciel handlowy
- pracownik biurowy
- specjalista ds. administracyjnych
- pracownik produkcyjny
Rynek pracownika stał się faktem. Pracownicy są coraz bardziej wymagający, z kolei pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem zainteresowanych oferowanymi stanowiskami pracy. Nie bez znaczenia jest także emigracja zarobkowa Polaków. Wyzwaniem stało się zatem znalezienie pracownika. Dlatego firmy z coraz większym zaangażowaniem wprowadzają i pielęgnują swoją markę pracodawcy, aby móc konkurować na rynku o najlepszych pracowników.