Uprawnienie to zależy bowiem od tego, czy w dniu 17 czerwca 2013 r., tj. wejścia w życie ustawy z 28 maja 2013 r. nowelizującej Kodeks pracy, korzystali jeszcze z podstawowego (matka) lub dodatkowego (matka lub ojciec) urlopu macierzyńskiego. W pewnych szczególnych przypadkach powyższy warunek mogą spełnić również rodzice dzieci urodzonych jeszcze w końcówce 2012 r.
Tak będzie w przypadku bliźniąt, których matka uprawniona była w ubiegłym roku do 31 tygodni podstawowego oraz 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nie wykluczone więc, że w dniu wejścia w życie nowych przepisów mogła ona korzystać jeszcze z podstawowego lub dodatkowego (matka lub ojciec) urlopu macierzyńskiego. Jeśli więc 17 czerwca br. korzystała jeszcze z podstawowego urlopu macierzyńskiego, wówczas ona lub ojciec dziecka może ubiegać się o wydłużony (do 8 tygodni) urlop dodatkowy, a po jego wykorzystaniu, również o urlop rodzicielski. Jeśli zaś w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej któryś z rodziców korzystał już z dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielonego na starych zasadach (tj. w wymiarze 6 tygodni), może ubiegać się o urlop uzupełniający w wysokości różnicy między nowym wymiarem dodatkowego urlopu macierzyńskiego (tj. 8 tygodni), a wymiarem urlopu już wykorzystanym, a po nim – o urlop rodzicielski.
Analogiczna sytuacja może dotyczyć rodziców, których dziecko również urodziło się w końcówce 2012 r., ale wymagało hospitalizacji. Okoliczność ta uprawnia bowiem jego matkę do przerwania urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu minimum 8 tygodni. To zaś mogło spowodować, że 17 czerwca br. kobieta nadal korzystała z urlopu macierzyńskiego (podstawowego lub dodatkowego), a więc spełniała warunek uprawniający ją lub ojca dziecka do urlopu rodzicielskiego.