Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rodzaje nieobecności w pracy

Rodzaje nieobecności w pracy

 
Rodzaje nieobecności w pracy

Rodzaje nieobecności w pracy

 

Pracownik może nie przyjść do firmy z wielu różnych powodów. Osoby zatrudnione w oparciu umowę o pracę muszą pamiętać, że niestawienie się w pracy ma być usprawiedliwione. Inaczej zostaną złamane podstawowe obowiązki pracownicze, a to może skutkować nałożeniem kar przez przełożonego. W związku z tym należy pamiętać o wymogach, jakie muszą być spełnione, aby udać się na urlop lub skorzystać z okolicznościowych dni wolnych.

 

Rodzaje usprawiedliwionej nieobecności

 

W Kodeksie pracy zostały wymienione następujące rodzaje usprawiedliwionej nieobecności w pracy: urlop wypoczynkowy, bezpłatny, rodzicielski. Muszą być one zaakceptowane przez przełożonego po przedłożeniu odpowiedniego wniosku.

 

Urlopy rodzicielskie przyznawane są w momencie urodzenia lub adoptowania dziecka. Zalicza się do nich także urlop ojcowski oraz wychowawczy. Rodzice mogą również liczyć na 2 dni w ciągu roku kalendarzowego, które przysługuje z tytułu wychowania dziecka do 14 roku życia.

 

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest zależny od stażu pracy. Jeśli staż wynosi mniej niż 10 lat, to pracownikowi przysługuje 20 dni wolnych. W przypadku wykonywania obowiązków pracowniczych dłużej niż 10 lat można liczyć na 26 dni wypoczynkowych. Według zapisów Kodeksu pracy każda zatrudniona osoba powinna wziąć w roku kalendarzowym 2 tygodnie nieprzerwanego urlopu. Dzięki temu podwładni będą mieli możliwość wypoczęcia i zregenerowania sił.

 

Do innych rodzajów nieobecności w pracy można zaliczyć te, które wynikają z obowiązków obywatelskich. Zalicza się do nich okres powołania do wojska, składanie zeznań w sądzie lub Najwyższej Izbie Kontroli. Aby potwierdzić daną nieobecność, podwładny musi przedłożyć dokument potwierdzający fakt złożenia zeznań. Członkostwo w komisji wyborczej, uczestnictwo w akcjach ratowniczych Ochotniczej Straży Pożarnej lub Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego także zobowiązują pracodawcę do udzielenia zatrudnionym dnia wolnego.

 

Urlop okolicznościowy to dni wolne przysługujące pracownikowi na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych rodzinnych okoliczności. Przysługuje one z tytułu ślubu pracownika lub dziecka pracownika, śmierci i pogrzebu najbliższej rodziny podwładnych.

 

Dni wolne na żądanie bierze się podczas nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Może to być choroba, zepsuty samochód, kiepskie samopoczucie. Należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio wcześnie poinformować przełożonego. Wyżej wymienione rozporządzenie mówi, że: „W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okrasie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności”.

 

W ciągu roku podwładny ma prawo do 4 dni nieobecności na żądanie, które są zabierane z puli urlopu wypoczynkowego. Warto zaznaczyć, że pracodawca nie musi się godzić na taką nieobecność. Jeśli nie otrzymaliśmy pozwolenia, to należy jak najszybciej dotrzeć do firmy. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności.

 

Niezależnie od tego, jaki był powód naszej nieobecności, trzeba pamiętać o usprawiedliwieniu dni wolnych. Jeśli nie powiadomiliśmy o dniu wolnym, przełożony może zastosować jedną z kar porządkowych (upomnienie, naganę bądź karę grzywny). Według Kodeksu pracy obowiązkiem zatrudnionych jest stawianie się w zakładzie. Złamanie tego przepisu traktuje się jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Za opuszczenie dnia pracy z niewiadomych powodów możliwe jest niewypłacenie wynagrodzenia. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na skrajne rozwiązanie, jakim jest rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.