Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

 
Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją, której głównym zadaniem jest służenie społeczeństwu. Policja dba o bezpieczeństwo obywateli oraz utrzymuje bezpieczeństwo i porządek publiczny. Dla niektórych praca w policji to wielkie marzenie. Jak zatem wygląda rekrutacja do policji i co zrobić, aby pozytywnie przejść wszystkie jej etapy?

 

Nabór do policji


Nabór do policji ogłaszany jest przez Komendę Główną Policji. Podawane są wtedy terminy poszczególnych etapów rekrutacji oraz limit przyjęć w danym roku. Osoba ubiegająca się o posadę policjanta musi w odpowiednim terminie przedłożyć wymagane dokumenty, które następnie będą weryfikowane przez specjalną komisję.
Wszystkie aplikacje będą sprawdzane pod kątem prawdziwości zawartych danych.

 

Rekrutacja do policji


Pierwszym etapem rekrutacji jest złożenie dokumentów. Oprócz tego kandydaci do policji będą musieli napisać test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Pojawiają się też zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. W przypadku tego testu tylko 1 odpowiedź jest poprawna. Pytania, które otrzymują kandydaci, przygotowuje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Po pisemnym teście przychodzi czas na test sprawności fizycznej, który obejmuje tor przeszkód (trzeba go pokonać w czasie 1,41 sek., inaczej test można uznać za niezaliczony). Ta część ma sprawdzać szybkość, zwinność, siłę oraz wytrzymałość. Tor przeszkód i maksymalny czas jego przejścia jest jednakowy dla mężczyzn i dla kobiet.

Zadania na teście sprawności fizycznej to między innymi: bieg wahadłowy, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, przeniesienie manekina, który waży 28 kg, brzuszki z piłką lekarską, pokonanie skrzyń gimnastycznych.

Kolejny etap to test psychologiczny Multi Select, który ma za zadanie zbadać predyspozycje intelektualne i osobowościowe. Taki test może trwać nawet kilka godzin i ma sprawdzać cechy charakteru kandydata, inteligencję (są to np. zadania matematyczne oraz logiczne, które mają sprawdzić podzielność uwagi), radzenie sobie ze stresem i problemami, stabilność emocjonalną, podejście do pracy oraz współdziałanie w grupie.

 

Warunki przyjęcia do policji


Warunkiem przyjęcia do policji jest zaliczenie wszystkich etapów rekrutacji. Oprócz wyżej wymienionych etapów, kandydat musi przejść także rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną, która obejmuje następujące obszary:


    • umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
    • motywacja do podjęcia służby w policji,
    • społeczną postawę wobec ludzi,
    • umiejętność autoprezentacji.

Ostatnim etapem rekrutacji jest komisja lekarska, która ocenia stan naszego zdrowia i sprawdza, czy nie ma medycznych przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku policjanta.

 

Wymagania na policjanta


Każda osoba, która chce zasilić szeregi policji musi spełniać pewne wymagania. Przyszli policjanci muszą:

    • posiadać polskie obywatelstwo,
    • mieć ukończone 18 lat,
    • mieć nieposzlakowaną opinię,
    • być w pełni sprawni fizycznie,
    • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
    • posiadać zdolność psychiczną umożliwiającą pracę w służbach mundurowych,
    • mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
    • korzystać z pełni praw publicznych.

Oprócz tego osoby ubiegające się o stanowisko w policji nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo skarbowe, a także muszą dawać rękojmie zachowania tajemnicy.

 

Podanie o przyjęcie do policji


miejscowość, data

Imię i nazwisko kandydata                                                    
Adres
tel. domowy ...................
tel. komórkowy ..............


    
                                                                                                                                    
                                                                                                                                     Komendant Wojewódzkiej Policji
                                                                                                                                     w ….
  

Podanie
   
           Proszę o przyjęcie mnie do służby w Policji w (tutaj należy wykazać preferowaną jednostkę).


Prośbę motywuję  ……………………………………………………..................................................................................................

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.