Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją, której głównym zadaniem jest służenie społeczeństwu. Policja dba o bezpieczeństwo obywateli oraz utrzymuje bezpieczeństwo i porządek publiczny. Dla niektórych praca w policji to wielkie marzenie. Jak zatem wygląda rekrutacja do policji i co zrobić, aby pozytywnie przejść wszystkie jej etapy?
Nabór do policji
Nabór do policji ogłaszany jest przez Komendę Główną Policji. Podawane są wtedy terminy poszczególnych etapów rekrutacji oraz limit przyjęć w danym roku. Osoba ubiegająca się o posadę policjanta musi w odpowiednim terminie przedłożyć wymagane dokumenty, które następnie będą weryfikowane przez specjalną komisję.
Wszystkie aplikacje będą sprawdzane pod kątem prawdziwości zawartych danych.
Rekrutacja do policji
Pierwszym etapem rekrutacji jest złożenie dokumentów. Oprócz tego kandydaci do policji będą musieli napisać test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Pojawiają się też zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. W przypadku tego testu tylko 1 odpowiedź jest poprawna. Pytania, które otrzymują kandydaci, przygotowuje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Po pisemnym teście przychodzi czas na test sprawności fizycznej, który obejmuje tor przeszkód (trzeba go pokonać w czasie 1,41 sek., inaczej test można uznać za niezaliczony). Ta część ma sprawdzać szybkość, zwinność, siłę oraz wytrzymałość. Tor przeszkód i maksymalny czas jego przejścia jest jednakowy dla mężczyzn i dla kobiet.
Zadania na teście sprawności fizycznej to między innymi: bieg wahadłowy, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, przeniesienie manekina, który waży 28 kg, brzuszki z piłką lekarską, pokonanie skrzyń gimnastycznych.
Kolejny etap to test psychologiczny Multi Select, który ma za zadanie zbadać predyspozycje intelektualne i osobowościowe. Taki test może trwać nawet kilka godzin i ma sprawdzać cechy charakteru kandydata, inteligencję (są to np. zadania matematyczne oraz logiczne, które mają sprawdzić podzielność uwagi), radzenie sobie ze stresem i problemami, stabilność emocjonalną, podejście do pracy oraz współdziałanie w grupie.
Warunki przyjęcia do policji
Warunkiem przyjęcia do policji jest zaliczenie wszystkich etapów rekrutacji. Oprócz wyżej wymienionych etapów, kandydat musi przejść także rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną, która obejmuje następujące obszary:
• umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
• motywacja do podjęcia służby w policji,
• społeczną postawę wobec ludzi,
• umiejętność autoprezentacji.
Ostatnim etapem rekrutacji jest komisja lekarska, która ocenia stan naszego zdrowia i sprawdza, czy nie ma medycznych przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku policjanta.
Wymagania na policjanta
Każda osoba, która chce zasilić szeregi policji musi spełniać pewne wymagania. Przyszli policjanci muszą:
• posiadać polskie obywatelstwo,
• mieć ukończone 18 lat,
• mieć nieposzlakowaną opinię,
• być w pełni sprawni fizycznie,
• posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
• posiadać zdolność psychiczną umożliwiającą pracę w służbach mundurowych,
• mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
• korzystać z pełni praw publicznych.
Oprócz tego osoby ubiegające się o stanowisko w policji nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo skarbowe, a także muszą dawać rękojmie zachowania tajemnicy.
Podanie o przyjęcie do policji
miejscowość, data
Imię i nazwisko kandydata
Adres
tel. domowy ...................
tel. komórkowy ..............
Komendant Wojewódzkiej Policji
w ….
Podanie
Proszę o przyjęcie mnie do służby w Policji w (tutaj należy wykazać preferowaną jednostkę).
Prośbę motywuję ……………………………………………………..................................................................................................