Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

 
Rekrutacja w policji – warunki przyjęcia, wymagania, podanie

Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją, której głównym zadaniem jest służenie społeczeństwu. Policja dba o bezpieczeństwo obywateli oraz utrzymuje bezpieczeństwo i porządek publiczny. Dla niektórych praca w policji to wielkie marzenie. Jak zatem wygląda rekrutacja do policji i co zrobić, aby pozytywnie przejść wszystkie jej etapy?

 

Nabór do policji


Nabór do policji ogłaszany jest przez Komendę Główną Policji. Podawane są wtedy terminy poszczególnych etapów rekrutacji oraz limit przyjęć w danym roku. Osoba ubiegająca się o posadę policjanta musi w odpowiednim terminie przedłożyć wymagane dokumenty, które następnie będą weryfikowane przez specjalną komisję.
Wszystkie aplikacje będą sprawdzane pod kątem prawdziwości zawartych danych.

 

Rekrutacja do policji


Pierwszym etapem rekrutacji jest złożenie dokumentów. Oprócz tego kandydaci do policji będą musieli napisać test wiedzy, który obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Pojawiają się też zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa publicznego. W przypadku tego testu tylko 1 odpowiedź jest poprawna. Pytania, które otrzymują kandydaci, przygotowuje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

Po pisemnym teście przychodzi czas na test sprawności fizycznej, który obejmuje tor przeszkód (trzeba go pokonać w czasie 1,41 sek., inaczej test można uznać za niezaliczony). Ta część ma sprawdzać szybkość, zwinność, siłę oraz wytrzymałość. Tor przeszkód i maksymalny czas jego przejścia jest jednakowy dla mężczyzn i dla kobiet.

Zadania na teście sprawności fizycznej to między innymi: bieg wahadłowy, przewroty w tył i w przód, rzut piłką lekarską, przeniesienie manekina, który waży 28 kg, brzuszki z piłką lekarską, pokonanie skrzyń gimnastycznych.

Kolejny etap to test psychologiczny Multi Select, który ma za zadanie zbadać predyspozycje intelektualne i osobowościowe. Taki test może trwać nawet kilka godzin i ma sprawdzać cechy charakteru kandydata, inteligencję (są to np. zadania matematyczne oraz logiczne, które mają sprawdzić podzielność uwagi), radzenie sobie ze stresem i problemami, stabilność emocjonalną, podejście do pracy oraz współdziałanie w grupie.

 

Warunki przyjęcia do policji


Warunkiem przyjęcia do policji jest zaliczenie wszystkich etapów rekrutacji. Oprócz wyżej wymienionych etapów, kandydat musi przejść także rozmowę z psychologiem oraz rozmowę kwalifikacyjną, która obejmuje następujące obszary:


    • umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami,
    • motywacja do podjęcia służby w policji,
    • społeczną postawę wobec ludzi,
    • umiejętność autoprezentacji.

Ostatnim etapem rekrutacji jest komisja lekarska, która ocenia stan naszego zdrowia i sprawdza, czy nie ma medycznych przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku policjanta.

 

Wymagania na policjanta


Każda osoba, która chce zasilić szeregi policji musi spełniać pewne wymagania. Przyszli policjanci muszą:

    • posiadać polskie obywatelstwo,
    • mieć ukończone 18 lat,
    • mieć nieposzlakowaną opinię,
    • być w pełni sprawni fizycznie,
    • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
    • posiadać zdolność psychiczną umożliwiającą pracę w służbach mundurowych,
    • mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej,
    • korzystać z pełni praw publicznych.

Oprócz tego osoby ubiegające się o stanowisko w policji nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo skarbowe, a także muszą dawać rękojmie zachowania tajemnicy.

 

Podanie o przyjęcie do policji


miejscowość, data

Imię i nazwisko kandydata                                                    
Adres
tel. domowy ...................
tel. komórkowy ..............


    
                                                                                                                                    
                                                                                                                                     Komendant Wojewódzkiej Policji
                                                                                                                                     w ….
  

Podanie
   
           Proszę o przyjęcie mnie do służby w Policji w (tutaj należy wykazać preferowaną jednostkę).


Prośbę motywuję  ……………………………………………………..................................................................................................

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?