Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rekrutacja pracowników online – jak się przygotować?

Rekrutacja pracowników online – jak się przygotować?

 
Rekrutacja pracowników online – jak się przygotować?

Nowoczesne narzędzia rekrutacyjne umożliwiają udział w rozmowie o pracę zdalnie. W obliczu przeniesienia działalności wielu firm w tryb online rekrutacja internetowa czy rozmowa kwalifikacyjna przez telefon stają się codziennością wielu osób szukających zatrudnienia.

 

W jaki sposób dobrze przygotować się do wideorozmowy, jak zaplanować odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania? Dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać zalety rekrutacji przez internet, by zdobyć pracę. 

 

Narzędzia rekrutacyjne

 

Rekrutacja zdalna ma na celu zweryfikowanie formalnych kwalifikacji oraz innych predyspozycji kandydata na dane stanowisko za pośrednictwem narzędzi wykorzystujących:

  • dokumenty i bazy online (np. formularze aplikacyjne, platformy z profilami, testy),
  • połączenia wideo,
  • połączenia głosowe.

 

Obecnie nawet w ramach tradycyjnie prowadzonych rekrutacji pierwszy etap, czyli wystawienie ogłoszenia oraz wysyłanie aplikacji przez kandydatów – został w znacznej mierze przeniesiony do sieci.

 

Nowość stanowią jednak kolejne etapy selekcji. Kandydat może zostać poproszony o wykonanie testu wiedzy lub zadania problemowego na platformie internetowej. Kandydat uzyskuje dostęp do testu rekrutacyjnego online i na wywiązanie się z polecenia ma określony czas – liczony np. od momentu zalogowania się w systemie. Taki system sprawdza się od lat na Zachodzie na przykład w branży IT czy finansowej i staje się coraz popularniejszy również w naszym kraju.

 

Prawie w każdym przypadku etapy procesu rekrutacji zakładają przeprowadzenie bezpośredniej rozmowy rekrutera/pracodawcy z kandydatem. W przypadku rekrytacji pracowników online będzie to rozmowa audio (telefoniczna, za pośrednictwem komunikatora) lub wideo.

 

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – przygotuj pytania

 

Niezależnie od sposobu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, dla kandydata kluczowe jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. To szczególnie ważne w czasie rozmowy audio – kiedy na jego korzyść nie działają inne elementy, jak np. uśmiech, profesjonalny strój itp. Każda rozmowa składa się z kilku stałych elementów:

 

  • wstęp – przedstawienie się, opowiedzenie kilku słów na swój temat (ten etap ma również na celu zmniejszenie stresu u kandydata),
  • część rozmowy na temat kandydata – dotycząca jego umiejętności, doświadczenia, oczekiwań na stanowisku; tutaj może też nastąpić weryfikacja wiedzy starającego się o pracę, pytania o znajomość firmy, rozmowa w języku obcym itp.,
  • część rozmowy dotycząca stanowiska pracy – niekiedy ma postać informacyjną, innym razem rekruter po prostu pyta kandydata, co chciałby wiedzieć,
  • negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia – oczekiwania finansowe, wymiar czasu pracy, jeśli te kwestie nie zostały poruszone wcześniej,
  • zakończenie – podsumowanie, ustalenie formy kontaktu, pożegnanie.

 

W przypadku rekrutacji przez internet, kiedy weryfikacja umiejętności nastąpiła wcześniej, np. po zdaniu testu, wykonaniu zadania online, sama rozmowa kwalifikacyjna ma przede wszystkim na celu sprawdzenie motywacji kandydata, poznanie wartości, jakimi się kieruje czy jego cech osobowości.

 

Pytania, na które zwykle będzie musiał odpowiedzieć przyszły pracownik to:

  • Kim pan/pani jest? Proszę opowiedzieć nam o sobie kilka słów.
  • Jak pan/pani trafił/trafiła na nasze ogłoszenie.
  • Dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie?
  • Czy zna pan/pani naszą firmę? Co pan/pani o niej wie? Czy jest pan/pani klientem naszej firmy?
  • Czy pracował pan/pani już wcześniej zdalnie? (Jeśli stanowisko dotyczy pracy w tej formie).

 

W przypadku rozmowy audio, ale również wideo, istnieje pokusa, by wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na poszczególne, nawet proste pytania, a potem czytać je z kartki. Tylko częściowo jest to dobra strategia. Bez wątpienia warto spisać np. w punktach najważniejsze kwestie. Niemniej każdy rekruter bez trudu wyłapie fakt odczytywania pełnych zdań z kartki, co będzie odebrane jako brak pewności siebie, asekuracyjność.

 

Rekrutacja zdalna – odpowiednie miejsce do spotkania

 

Jeśli czeka nas rozmowa wideo, wybór właściwego miejsca do jej przeprowadzenia jest bardzo ważny. Na naszą korzyść będzie działać miejsce:

  • odizolowane od innych pomieszczeń, np. takich, w których przebywa reszta domowników,
  • jasno oświetlone,
  • o jednolitym, nierozpraszającym tle,
  • czyste, uporządkowane (brudne naczynia, kubki po kawie, zmięte chusteczki – z pewnością nam nie pomogą).

 

Nie oznacza to, że koniecznie trzeba prowadzić rozmowę na tle białej ściany. Osobiste przedmioty, np. związane z hobby, czasami mogą wręcz pomóc, poprzez ukazanie różnych oryginalnych cech naszej osobowości. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z gadżetami wokół nas.Zbyt wiele przedmiotów będzie odwracać uwagę rekrutera od naszej twarzy oraz tego, co mówimy.

 

Rekrutacja internetowa – zadbaj o ciszę

 

Niewiele osób ma możliwość skorzystania z wygłuszonego pomieszczenia na czas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego warto poprosić domowników o ciszę oraz – jeśli to możliwe – zamknąć drzwi. Nie włączajmy “nastrojowej” muzyki, zamknijmy okno, szczególnie wychodzące na ulicę. Szumy, szelesty i rozmowy mogą nas rozpraszać oraz utrudniać rozmowę.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór, postawa

 

Podczas wideorozmowy starajmy się zachowywać i wyglądać tak jak podczas rekrutacji w siedzibie firmy. Usiądźmy prosto, nie bawmy się jakimś niepotrzebnym przedmiotem, ruchami głowy, mimiką dawajmy znać, że słuchamy rekrutera. Nie pozwalajmy sobie na rozbiegany wzrok, raczej patrzmy w kierunku kamery lub monitora.

 

Na koniec przypomnienie – nawet jeśli obraz online ukazuje nas wyłącznie od pasa w górę, przed rozmową należy skompletować pełen strój formalny (ewentualnie smart casual, w zależności od branży). Nie chcemy się przecież wstydzić – i przekreślić szanse na etat – w razie konieczności wstania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?