Ratownik medyczny - kim jest?
Ratownik medyczny to osoba, która w większości przypadków pojawia się na miejscu wypadku jako pierwsza. Do jej zadań należy udzielanie pierwszej pomocy oraz przeprowadzenie wywiadu z osobą poszkodowaną (o ile ofiara jest do tego zdolna) tak, aby móc przekazać potrzebne informacje lekarzom. W pracy ratownika medycznego ważna jest zatem komunikatywność, ale też musi być to osoba odporna na stres, która potrafi trzeźwo ocenić sytuację.
Ratownik medyczny musi posiadać szeroki zakres wiedzy medycznej, od udzielania pierwszej pomocy osobie, która zemdlała, po udział w akcji ratowniczej w poważnym wypadku samochodowym. Ratownik medyczny musi także zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, aby było jak najmniej ofiar. Ratownicy medyczni wspomagają także inne służby porządkowe (np. policję, straż pożarną czy wojsko) podczas ewakuacji z miejsc zagrożenia oraz przy klęskach żywiołowych. Do jego kompetencji należy także obsługa sprzętu medycznego.
Ile zarabia ratownik medyczny?
Przy wyborze zawodu bardzo ważną kwestią jest wynagrodzenie. Powszechnie znany jest fakt, że pracownicy służby zdrowia nie są bardzo dobrze opłacalni. W przypadku ratownika medycznego zarobki różnią się od miejsca pracy oraz regionu. Średnia pensja ratownika medycznego wynosi
2 200 zł. Wszystko zależy też od ilości dyżurów. Jeżeli ratownik zdecyduje się na zatrudnienie w ramach kontraktu, to wtedy może zarobić znacznie więcej, jednak musi pamiętać, że wtedy nie obowiązują go takie same zasady, jak w przypadku umowy o pracę i nie ma zapewnionej ochrony pracowniczej.
Jak zostać ratownikiem medycznym?
Żeby zostać ratownikiem medycznym, trzeba spełnić określone wymagania. Jednym z nich jest zdobycie wykształcenia. Jak już było wspomniane wyżej, od ratownika medycznego wymaga się rozległej wiedzy medycznej, nie aż tak rozległej jak lekarzy, jednak ich kompetencje także muszą być na najwyższym poziomie, ponieważ często od nich zależy ludzkie życie.
Do zawodu ratownika medycznego przygotowują kandydatów uczelnie wyższe, które oferują studia z zakresu ratownictwa medycznego. Program studiów obejmuje takie przedmioty jak: zdrowie publiczne, biochemia, patologia, anatomia, dydaktyka ratownictwa, toksykologia, farmakologia w ratownictwie oraz medyczne zabiegi ratunkowe. Na większości kierunków wprowadza się także naukę języka migowego, techniki samoobrony oraz podstawy prawa. Oprócz tego są też zajęcia z psychologii (tutaj ważne są techniki radzenia sobie ze stresem w bardzo trudnych sytuacjach) oraz etyki.
Głównym celem studiów jest przygotowanie przyszłych ratowników medycznych do udzielania pierwszej pomocy od masażu serca poprzez sztuczne oddychanie do tamowania krwotoków.
Uprawnienia ratownika medycznego
Aby zostać ratownikiem medycznym i otrzymać prawo do wykonywania zawodu, kandydaci na to stanowisko muszą ukończyć studia oraz zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Oprócz tego należy także odbyć półroczny staż w podmiotach uprawnionych do jego prowadzenia. Jak w przypadku każdego medycznego zawodu, ratownik medyczny również musi się doszkalać i regularnie zwiększać swoje kompetencje oraz poszerzać zakres wiedzy. Jest to obowiązek każdego ratownika medycznego, który chce pracować w swoim zawodzie. Za każdy kurs, szkolenie, konferencje oraz publikacje ratownicy medyczni otrzymują punkty. Są z nich rozliczani w pięcioletnim cyklu. Aby móc dalej wykonywać swój zawód, muszą uzyskać odpowiednią ilość punktów.
Ratownik medyczny - wymagania
Ratownik medyczny musi mieć nerwy ze stali. W swojej pracy praktycznie cały czas będzie miał do czynienia ze stresującymi sytuacjami. Dlatego, jeżeli nie potrafimy radzić sobie w stresujących momentach, nie będzie to praca dla nas. Ratownicy medyczni nie mogą popełniać błędów, ponieważ często zależy od tego życie ludzkie. Musi to też być osoba stanowcza, która szybko podejmuje decyzje, ponieważ często na nim spoczywa organizacja ewakuacji z zagrożonych miejsc.
Kwalifikacje w zawodzie ratownika medycznego
Ratownicy medyczni muszą cały czas podwyższać swoje kwalifikacje, głównie po to, żeby móc wykonywać swój zawód. Dzięki temu mogą pracować w pogotowiach ratunkowych, prywatnych firmach medycznych. Mogą także być członkami służb ratunkowych w różnych instytucjach pożytku publicznego np. w policji, straży pożarnej czy w wojsku.