Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

 
Psychoterapeuta - czym się zajmuje, uprawnienia, zarobki

Psychoterapeuta - kim jest?


Psychoterapeuta zajmuje się grupą problemów psychicznych lub rodzajem terapii. Może leczyć uzależnienia, pomagać z problemami z przemocą, zaburzeniami odżywiania lub innymi problemami rodzinnymi. Prowadzi terapie grupowe lub indywidualne dla dzieci bądź dorosłych.

 

Psycholog terapeuta - czym się zajmuje?


Nie ma takiego zawodu jak psycholog terapeuta. Ktoś może być albo psychologiem, albo terapeutą. Wrzucanie tych dwóch w gruncie rzeczy różnych zawodów do jednego worka jest niemożliwe. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, a psychoterapeuta nie ma uprawnień do przeprowadzanie testów psychologicznych. Dlatego, jeżeli szukasz pomocy, musisz wiedzieć, którą ścieżkę wybrać, tak aby zaprowadziła Cię do odpowiedniego specjalisty.

Psychoterapeuta często mylony jest z psychologiem lub psychiatrą. Jednak to nie jest jedna i ta sama osoba. Przypisywanie psychoterapeucie łatki psychologa terapeuty jest błędne. Każda z tych osób ma inne wykształcenie i umiejętności. Każda z nich musi odbyć odpowiednią ilość godzin stażu, aby w odpowiedni sposób pomagać ludziom. To, co ich łączy to jeden cel, czyli pomoc. Jednak jej zakres i metody działania są różne.

 

Psycholog a psychoterapeuta różnice


Psychologa i psychoterapeutę łączy znajomość ludzkiej psychiki. Co zatem dzieli ta dwa zawody. Zdecydowanie jest to sposób leczenia. Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy osobami wykonującymi te zawody?

Psycholog to osoba po 5-letnich studiach psychologicznych. Ma tytuł magistra psychologii i takim też dyplomem się posługuje. Psycholog, aby podjąć pracę w zawodzie, nie ma obowiązku poddawaniu się psychoterapii własnej oraz przechodzenia etapu superwizji tak, jak psychoterapeuta. W gabinecie świadczy usługi z zakresu poradnictwa psychologicznego lub psychoedukacji. Psycholog wykonuje także testy osobowościowe oraz na inteligencję. Wydaje opinie, zaświadczenia oraz stawia diagnozę psychologiczną. Psycholog nie ma uprawnień do przepisywania recept oraz zwolnień lekarskich.

Psychoterapeuta to specjalista legitymujący się dyplomem uczelni wyższej. Ukończone studia nie muszą być z zakresu psychologii. Nie muszą to także być studia medyczne, choć po nich też można pracować jako psychoterapeuta. W zasadzie każde studia humanistyczne uprawniają do wykonywania tego zawodu. Co ważne po ukończeniu studiów należy rozpocząć 4-letnie studium w szkole psychoterapii. Jednak to nie koniec. Czas nauki w zawodzie psychoterapeuty szacowany jest nawet na 12 lat. Wynika to z pracy pod superwizją, czyli ze spotkań psychoterapeuty z innym psychoterapeutą, legitymującym się certyfikatem superwizora. Ma to pomóc w zdobyciu odpowiednich kompetencji i ustalić poziom świadczonych usług.

Psychoterapeuta musi obowiązkowo poddać się psychoterapii własnej. Dokumentem, który potwierdza kwalifikacje psychoterapeuty, jest certyfikat lub rekomendacja. Psychoterapeuta stawia diagnozy psychoterapeutyczne, prowadzi psychoedukację i ma uprawnienia do wydawania zaświadczeń o udziale w psychoterapii. Nie ma natomiast kompetencji do zapisywania leków na receptę, czy wystawiania zwolnień z pracy. Działania z zakresu psychologii, jak diagnoza psychologiczna, wykonywanie testów osobowościowych, czy psychologicznych oraz wystawianie opinii psychologicznej nie leży w zakresie uprawnień psychoterapeuty.

 

Uprawnienia psychoterapeuty


Zawód psychoterapeuty nie jest prawnie uregulowany. W związku z tym rodzi się wiele pytań i niejasności. Kto ma prawo wykonywać ten zawód w Polsce? Kto ma prawo zwać się psychoterapeutą? Uprawnienia psychoterapeuty w formie certyfikatu wydaje Krajowa Organizacja Przyznająca, czyli Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polska Federacja Psychoterapii według standardów określonych przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii. Dzięki temu można otworzyć i prowadzić własny gabinet psychoterapii.

Na potrzeby NFZ jest to jednak niewystarczające. W związku z tym od osób świadczących usługi psychoterapeutyczne w ramach funduszu wymaga się certyfikatu wydanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.  

Z zakresu psychoterapii warto się dokształcać i podnosić swoje kompetencje. Szkolenia psychoterapii, czy nawet podyplomowe studia psychoterapeutyczne to dobry kierunek w podnoszeniu swoich umiejętności zawodowych.

 

Psycholog terapeuta - zarobki


Jak już wspomniano powyżej, nie łączymy tych dwóch zawodów w jeden. Dlatego też trzeba rozróżnić poziom zarobków odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.