Psychoterapeuta - kim jest?
Psychoterapeuta zajmuje się grupą problemów psychicznych lub rodzajem terapii. Może leczyć uzależnienia, pomagać z problemami z przemocą, zaburzeniami odżywiania lub innymi problemami rodzinnymi. Prowadzi terapie grupowe lub indywidualne dla dzieci bądź dorosłych.
Psycholog terapeuta - czym się zajmuje?
Nie ma takiego zawodu jak psycholog terapeuta. Ktoś może być albo psychologiem, albo terapeutą. Wrzucanie tych dwóch w gruncie rzeczy różnych zawodów do jednego worka jest niemożliwe. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii, a psychoterapeuta nie ma uprawnień do przeprowadzanie testów psychologicznych. Dlatego, jeżeli szukasz pomocy, musisz wiedzieć, którą ścieżkę wybrać, tak aby zaprowadziła Cię do odpowiedniego specjalisty.
Psychoterapeuta często mylony jest z psychologiem lub psychiatrą. Jednak to nie jest jedna i ta sama osoba. Przypisywanie psychoterapeucie łatki psychologa terapeuty jest błędne. Każda z tych osób ma inne wykształcenie i umiejętności. Każda z nich musi odbyć odpowiednią ilość godzin stażu, aby w odpowiedni sposób pomagać ludziom. To, co ich łączy to jeden cel, czyli pomoc. Jednak jej zakres i metody działania są różne.
Psycholog a psychoterapeuta różnice
Psychologa i psychoterapeutę łączy znajomość ludzkiej psychiki. Co zatem dzieli ta dwa zawody. Zdecydowanie jest to sposób leczenia. Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy osobami wykonującymi te zawody?
Psycholog to osoba po 5-letnich studiach psychologicznych. Ma tytuł magistra psychologii i takim też dyplomem się posługuje. Psycholog, aby podjąć pracę w zawodzie, nie ma obowiązku poddawaniu się psychoterapii własnej oraz przechodzenia etapu superwizji tak, jak psychoterapeuta. W gabinecie świadczy usługi z zakresu poradnictwa psychologicznego lub psychoedukacji. Psycholog wykonuje także testy osobowościowe oraz na inteligencję. Wydaje opinie, zaświadczenia oraz stawia diagnozę psychologiczną. Psycholog nie ma uprawnień do przepisywania recept oraz zwolnień lekarskich.
Psychoterapeuta to specjalista legitymujący się dyplomem uczelni wyższej. Ukończone studia nie muszą być z zakresu psychologii. Nie muszą to także być studia medyczne, choć po nich też można pracować jako psychoterapeuta. W zasadzie każde studia humanistyczne uprawniają do wykonywania tego zawodu. Co ważne po ukończeniu studiów należy rozpocząć 4-letnie studium w szkole psychoterapii. Jednak to nie koniec. Czas nauki w zawodzie psychoterapeuty szacowany jest nawet na 12 lat. Wynika to z pracy pod superwizją, czyli ze spotkań psychoterapeuty z innym psychoterapeutą, legitymującym się certyfikatem superwizora. Ma to pomóc w zdobyciu odpowiednich kompetencji i ustalić poziom świadczonych usług.
Psychoterapeuta musi obowiązkowo poddać się psychoterapii własnej. Dokumentem, który potwierdza kwalifikacje psychoterapeuty, jest certyfikat lub rekomendacja. Psychoterapeuta stawia diagnozy psychoterapeutyczne, prowadzi psychoedukację i ma uprawnienia do wydawania zaświadczeń o udziale w psychoterapii. Nie ma natomiast kompetencji do zapisywania leków na receptę, czy wystawiania zwolnień z pracy. Działania z zakresu psychologii, jak diagnoza psychologiczna, wykonywanie testów osobowościowych, czy psychologicznych oraz wystawianie opinii psychologicznej nie leży w zakresie uprawnień psychoterapeuty.
Uprawnienia psychoterapeuty
Zawód psychoterapeuty nie jest prawnie uregulowany. W związku z tym rodzi się wiele pytań i niejasności. Kto ma prawo wykonywać ten zawód w Polsce? Kto ma prawo zwać się psychoterapeutą? Uprawnienia psychoterapeuty w formie certyfikatu wydaje Krajowa Organizacja Przyznająca, czyli Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polska Federacja Psychoterapii według standardów określonych przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii. Dzięki temu można otworzyć i prowadzić własny gabinet psychoterapii.
Na potrzeby NFZ jest to jednak niewystarczające. W związku z tym od osób świadczących usługi psychoterapeutyczne w ramach funduszu wymaga się certyfikatu wydanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Z zakresu psychoterapii warto się dokształcać i podnosić swoje kompetencje. Szkolenia psychoterapii, czy nawet podyplomowe studia psychoterapeutyczne to dobry kierunek w podnoszeniu swoich umiejętności zawodowych.
Psycholog terapeuta - zarobki
Jak już wspomniano powyżej, nie łączymy tych dwóch zawodów w jeden. Dlatego też trzeba rozróżnić poziom zarobków odpowiednio do zajmowanego stanowiska pracy.