Jak wygląda oferta przetargowa
Oferty przetargowe są składane w odpowiedzi na ogłoszenia konkursowe. Wszystkie zasady sporządzania ofert zawarte zostały w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku: Prawo zamówień publicznych. W przetargach publicznych pod uwagę bierze się wytyczne zawarte w SIWZ, czyli Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Jest swojego rodzaju instrukcją dla wykonawców, która dokładnie opisuje, jak powinna wyglądać oferta przetargowa. Odpowiadając na ogłoszenie, należy przede wszystkim przedstawić dokładny kosztorys robót.
Wzór oferty przetargowej
Przygotowując odpowiedź na ogłoszenie, inwestorzy często zadają sobie pytanie, co powinna zawierać oferta przetargowa. Do najważniejszych elementów należą między innymi:
• dane zamawiającego,
• oznaczenie postępowania przetargowego,
• opis produktu zamówienia,
• termin wykonywania zamówienia,
• informacje o ewentualnych podwykonawcach,
• opis sposobu wykonania prac.
Co powinna zawierać oferta przetargowa
Składanie papierów przetargowych należy rozpocząć od wypełnienia formularza oferty. Trzeba w nim zawrzeć informacje o cenie robót, terminach realizacji projektu oraz okresie gwarancyjnym, jaki zapewnia zleceniobiorca. Istotna jest umowa, która później będzie podpisywana przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę. W publicznych przetargach często wymagane są także wypis z KRS, pełnomocnictwa, polisy ubezpieczeniowe oraz zaświadczenia z urzędów skarbowych. Warto przygotować też referencje potwierdzające doświadczenie firmy w zakresie podobnych prac. Uczestnicy konkursów są zobowiązani do przedstawienia pełnego projektu poszczególnych etapów robót. Jeśli przetarg dotyczy np. remontu drogi, to należy załączyć dokładny projekt z wyszczególnieniem używanych materiałów.
Składanie ofert przetargowych
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że oprócz pełnej dokumentacji liczy się termin składania formularzy. W przypadku opóźnień (nawet jednodniowych) kandydaci nie są w ogóle brani pod uwagę w konkursie. Postępowanie przetargowe jest jawne. Oznacza to, że uczestnicy mają dostęp do ofert innych inwestorów. Jeśli konkretne informacje nie powinny dostać się do opinii publicznej, to można je zastrzec, określając dane elementy jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Zgłaszający mają także prawo do poprawek niektórych omyłek. Nie chodzi o wprowadzanie zmian do treści oferty przetargowej, ale o podanie poprawnych danych, takich jak adres firmy, numery NIP bądź REGON.
Szukając przetargów, można skorzystać ze specjalnej rządowej wyszukiwarki Urzędu Zamówień Publicznych. Oferty najczęściej składa się w formie pisemnej, chociaż niektóre elementy przesyłane są drogą elektroniczną (wymaga to posiadania specjalnego podpisu).
Warto także sprawdzić, czy dany konkurs wymaga wadium. Są to pieniądze, które firmy startujące w przetargu muszą wpłacić zamawiającemu jako zabezpieczenie. Wprowadzenie opłaty ma na celu zniechęcenie uczestników do wycofywania się z trwającego przetargu. Jeśli firma nie zdecyduje się na podpisanie umowy, to wpłacona kwota przepada. Gwarancja przy użyciu wadium stosowana jest najczęściej przy przetargach na bardzo dużą sumę.