Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przygotowanie oferty przetargowej krok po kroku

Przygotowanie oferty przetargowej krok po kroku

 
Przygotowanie oferty przetargowej krok po kroku

Jak wygląda oferta przetargowa

 

Oferty przetargowe są składane w odpowiedzi na ogłoszenia konkursowe. Wszystkie zasady sporządzania ofert zawarte zostały w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 roku: Prawo zamówień publicznych. W przetargach publicznych pod uwagę bierze się wytyczne zawarte w SIWZ, czyli Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Jest swojego rodzaju instrukcją dla wykonawców, która dokładnie opisuje, jak powinna wyglądać oferta przetargowa. Odpowiadając na ogłoszenie, należy przede wszystkim przedstawić dokładny kosztorys robót.

 

Wzór oferty przetargowej

 

Przygotowując odpowiedź na ogłoszenie, inwestorzy często zadają sobie pytanie, co powinna zawierać oferta przetargowa. Do najważniejszych elementów należą między innymi:

• dane zamawiającego,
• oznaczenie postępowania przetargowego,
• opis produktu zamówienia,
• termin wykonywania zamówienia,
• informacje o ewentualnych podwykonawcach,
• opis sposobu wykonania prac.

 

Co powinna zawierać oferta przetargowa

 

Składanie papierów przetargowych należy rozpocząć od wypełnienia formularza oferty. Trzeba w nim zawrzeć informacje o cenie robót, terminach realizacji projektu oraz okresie gwarancyjnym, jaki zapewnia zleceniobiorca. Istotna jest umowa, która później będzie podpisywana przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę. W publicznych przetargach często wymagane są także wypis z KRS, pełnomocnictwa, polisy ubezpieczeniowe oraz zaświadczenia z urzędów skarbowych. Warto przygotować też referencje potwierdzające doświadczenie firmy w zakresie podobnych prac. Uczestnicy konkursów są zobowiązani do przedstawienia pełnego projektu poszczególnych etapów robót. Jeśli przetarg dotyczy np. remontu drogi, to należy załączyć dokładny projekt z wyszczególnieniem używanych materiałów.

 

Składanie ofert przetargowych

 

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że oprócz pełnej dokumentacji liczy się termin składania formularzy. W przypadku opóźnień (nawet jednodniowych) kandydaci nie są w ogóle brani pod uwagę w konkursie. Postępowanie przetargowe jest jawne. Oznacza to, że uczestnicy mają dostęp do ofert innych inwestorów. Jeśli konkretne informacje nie powinny dostać się do opinii publicznej, to można je zastrzec, określając dane elementy jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Zgłaszający mają także prawo do poprawek niektórych omyłek. Nie chodzi o wprowadzanie zmian do treści oferty przetargowej, ale o podanie poprawnych danych, takich jak adres firmy, numery NIP bądź REGON.


Szukając przetargów, można skorzystać ze specjalnej rządowej wyszukiwarki Urzędu Zamówień Publicznych. Oferty najczęściej składa się w formie pisemnej, chociaż niektóre elementy przesyłane są drogą elektroniczną (wymaga to posiadania specjalnego podpisu).

 

Warto także sprawdzić, czy dany konkurs wymaga wadium. Są to pieniądze, które firmy startujące w przetargu muszą wpłacić zamawiającemu jako zabezpieczenie. Wprowadzenie opłaty ma na celu zniechęcenie uczestników do wycofywania się z trwającego przetargu. Jeśli firma nie zdecyduje się na podpisanie umowy, to wpłacona kwota przepada. Gwarancja przy użyciu wadium stosowana jest najczęściej przy przetargach na bardzo dużą sumę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    14 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    15 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.