Przyczyny rozwiązania umowy o pracę
Pracodawca, wręczając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, musi pamiętać, że konieczne jest podanie przyczyny tej decyzji. Musi być ona uzasadniona i konkretna. Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1999 roku: „warunek podania konkretnej przyczyny wypowiedzenia umowy spełniony jest wówczas, gdy pracodawca wskazuje w uzasadnieniu fakty i rzeczowe okoliczności dotyczące osoby pracownika bądź jego zachowania w procesie świadczenia pracy lub zdarzeń, także niezależnych od niego, mających wpływ na decyzję pracodawcy”.
Przyczynami wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę nie mogą być:
• osiągniecie wieku emerytalnego przez pracownika,
• wskazanie, iż "pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy w związku z zajmowanym stanowiskiem" (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 2001 roku),
• pozorna likwidacja stanowiska pracy,
• nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy w następstwie choroby, która nie miała charakteru przewlekłego, a ponadto definitywnie minęła.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - uzasadnienie
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę muszą znaleźć się w dokumencie, który pracodawca wręcza pracownikowi. Decyzję o wypowiedzeniu umowy mogą podjąć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jeżeli przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest likwidacja zakładu, to w takiej sytuacji mówi się, że są to przyczyny leżące po stronie pracodawcy. Uzasadnienie zerwania umowy może zatem dotyczyć aktualnej finansowej sytuacji w firmie, restrukturyzacji oraz modernizacji zakładu.
Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę może też nastąpić z powodu naruszenia przez podwładnego obowiązków pracowniczych. Do takich powodów można zaliczyć między innymi brak dbałości w wykonywaniu obowiązkach, naruszenie dyscypliny, podjecie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, nieusprawiedliwiona nieobecność, rażące zaniedbania w wykonywaniu obowiązków, stawienie się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwym (lub pod wypływem innych substancji psychoaktywnych), nieprzestrzeganie przepisów BHP oraz notoryczne spóźnianie się.
Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę należy podać przyczynę
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony jest dokumentem formalnym, dlatego musi zawierać określone elementy. Jeżeli wypowiedzenie zostało przedłożone przez pracodawcę, to musi zawierać przede wszystkim: miejscowość, datę, dane pracodawcy i pracownika, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z określeniem daty jej zawarcia, oświadczenie o zachowaniu okresu wypowiedzenia z określeniem terminu jego upływu, przyczynę wypowiedzenia umowy, a także podpisy osoby wypowiadającej oraz przyjmującej.
Oprócz tego pracodawca musi w wypowiedzeniu poinformować pracownika o możliwości odwołania się od tej decyzji. Natomiast w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracownika podanie przyczyny nie jest obowiązkowe.