Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przychód a dochód – czym się różnią?

Przychód a dochód – czym się różnią?

 
Przychód a dochód – czym się różnią?

Dochód czy przychód? – oto jest pytanie… które zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców i osób poszukujących pierwszej pracy. Czym się różnią te pojęcia?

 

Dochód czy przychód? Obliczanie dochodu


Dochód i przychód często bywają stosowane zamiennie, jednak nie są to synonimy. O ile dla osoby pracującej na etacie te terminy nie mają tak dużego znaczenia, o tyle dla przedsiębiorcy stanowią podstawę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dobrze znać podstawowe różnice i wiedzieć, jak obliczyć dochód, a także z czego wynika przychód.

Przychód jest to łączna wartość sprzedaży towarów lub usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym (mówimy np. o przychodzie dziennym, miesięcznym, rocznym). To wszystkie korzyści materialne uzyskane w ramach działalności gospodarczej, pracy na etacie, ze sprzedaży nieruchomości, wynajmu itd. Warto pamiętać, że to kwoty należne – a więc także nieopłacone, ale wystawione w danym czasie przez firmę faktury). Jako przychodu nie uznaje się natomiast kredytów i wkładów własnych.

Z kolei dochód to przychód minus koszty. Odejmując wydatki, poniesione by osiągnąć zysk, otrzymamy wartość dochodu brutto. Gdy od tej kwoty odejmiemy podatek dochodowy, uzyskamy dochód netto.

 

Przychód i dochód w firmie

 

Raz jeszcze podkreślmy, że dochód a przychód firmy to dwie osobne wartości. Fakt, że firma ma bardzo duże, znacznie większe niż konkurenci, przychody nie świadczy o tym, że prosperuje lepiej niż inni. Sam przychód nie daje bowiem podstaw, by oceniać rzeczywistą sytuację finansową. Tę funkcję spełnia natomiast dochód, który pokazuje, jaki firma osiągnęła zysk w danym okresie.

Dochód wyliczamy, odejmując od przychodu koszy uzyskania przychodu. Aby dany wydatek mógł zostać zaksięgowany jako koszt, musi służyć uzyskaniu przychodu albo zabezpieczeniu jego źródła. Zobrazujmy to na bardzo uproszczonym przykładzie. Firmy A i B osiągnęły miesięczny przychód w wysokości 20 tys. zł. Pierwsze przedsiębiorstwo ma jednak znacznie niższe firmowe koszty niż drugie – wynajmuje tańszy lokal, podpisało korzystniejsze umowy z dostawcami materiałów. Firma A uzyskała zatem wyższy dochód, pomimo takiego samego jak firma B przychodu.

 

Dochód brutto i netto w wynagrodzeniu

 

Dla osób pracujących na etacie najważniejsze jest rozróżnienie dwóch pojęć: dochód brutto i netto. Różnica między nimi jest bowiem niezwykle istotna np. w negocjacjach płacowych z pracodawcą. Dochód brutto to całość wynagrodzenia, łącznie z zaliczkami na podatek dochodowy i składkami ZUS. Do kieszeni pracownika nie trafia jednak ta kwota. Suma, która realnie co miesiąc przesyłana jest na konto zatrudnionego to dochód netto.  

Jeśli chodzi o przychód, to w przypadku pracy na etacie są nim wynagrodzenie, premie, nagrody i wszystkie inne świadczenia od pracodawcy (wynagrodzenie brutto). Od tej kwoty odlicza się składki na ubezpieczenia i inne koszty niezbędne, by osiągnąć ten przychód. Przychód minus koszty uzyskania przychodu to podstawa do do wyliczenia podatku dochodowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?