Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przetarg ograniczony a nieograniczony

Przetarg ograniczony a nieograniczony

 
Przetarg ograniczony a nieograniczony

Kto może brać udział w przetargu? Do kogo kierowane są oferty i gdzie publikowane? Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje znowelizowane Prawo zamówień publicznych, regulujące kwestie tzw. przetargu ograniczonego i nieograniczonego.

 

Przetarg ograniczony i nieograniczony – czym są?

 

Przygotowanie oferty przetargowej krok po kroku bywa powodem wielu wątpliwości. Przetarg jest jednym ze sposobów wyboru oferty sprzedawcy (np. nieruchomości, sprzętu specjalistycznego itp.) lub usługodawcy. W ofertach dotyczących konkursów przetargowych muszą zostać podane między innymi takie informacje jak miejsce oraz przedmiot przetargu, termin składania oferty, terminy wykonania pracy / dostarczenia dóbr, inne warunki, jakie musi spełnić wykonawca przetargu.

 

Przetargi mogą być nieograniczone i ograniczone. Informacje na temat każdego z nich znajdziemy w Ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Przetargowi nieograniczonemu poświęcony jest Oddział 2 (art. 132-139), a ograniczonemu Oddział 3 (art. 140-151).

 

Składanie ofert:

 

  • przetarg nieograniczony

 

Jak czytamy w ustawie:

 

Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.

 

Zamówienie przetargowe przekazywane jest do ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Od tego momentu zainteresowani mają co najmniej 35 dnia na złożenie oferty przetargowej (w uzasadnionych, określonych w ustawie okolicznościach termin może zostać skrócony do co najmniej 15 dni).

 

W dalszej kolejności zamawiający dokonuje badania, oceny wszystkich otrzymanych ofert. Na tej podstawie przeprowadza kwalifikację wykonawców. Warto pamiętać, że zamawiający musi mieć obiektywne podstawy do wykluczenia danego wykonawcy w postępowaniu. Obiektywnie uzasadniona powinna być zarazem najwyższa ocena przyznana któremuś z wykonawców.

 

Postępowanie przetargowe kończy się wyborem najkorzystniejszej oferty bądź unieważnieniem procedury.

 

  • przetarg ograniczony

 

We wspomnianym akcie prawnym przetarg ograniczony definiowany jest następująco:


Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, a oferty mogą składać wyłącznie wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

 

W tym trybie dane zawarte w zamówieniu przetargowym są nieco inne niż w przypadku przetargu nieograniczonego.

 

Zamówienie musi zawierać dodatkowo między innymi (art. 142):

 

  • informację o etapach postępowania, na których wykonawcy będą obowiązani do składania wszystkich lub niektórych podmiotowych środków dowodowych, jeżeli zamawiający przewiduje taką możliwość;
  • informację, czy zamawiający przewiduje możliwość ograniczenia liczby wykonawców, których zaprosi do składania ofert wraz z podaniem liczby wykonawców oraz kryteriów selekcji (...) jeżeli są ustalone;
  • opis sposobu przygotowywania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu;
  • sposób oraz termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

 

Przetarg ograniczony – termin, ograniczenia

 

Wykonawcy mają co najmniej 30 dni na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym – licząc od dnia przekazania oferty o zamówieniu do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej. Także w tym przypadku termin może zostać skrócony do co najmniej 15 dni – w uzasadnionych okolicznościach, np. gdy zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia. Co istotne, wszystkie wnioski rozpatrywane są w tym samym czasie, już po upływie terminu ich nadsyłania.

 

Jak wyżej wspomniano, w konkursie przetargowym o charakterze ograniczonym biorą udział wyłącznie te podmioty, które zostały zaproszone do złożenia wniosku o udział w postępowaniu. W ustawie wyraźnie zaznaczono (art. 146.2), że wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawcy niezaproszonego do składania ofert uznaje się za odrzucony.

 

Zamawiający może ograniczyć liczbę zaproszonych do przetargu wykonawców – o ile jest ona dostateczna do przeprowadzenia konkursu i nie mniejsza niż 5.

 

W dalszej części postępowania wykonawcy składają oferty przetargowe w terminie nie krótszym niż 30 dni od dnia przekazania zaproszenia do składania ofert (w uzasadnionych okolicznościach termin może zostać skrócony do co najmniej 10 dni).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.