Część z nas zapewne spotkała się z pojęciem wynagrodzenia postojowego oraz z przestojem w pracy. Z czym dokładnie się wiążą? Jakie świadczenia otrzyma zatrudniony? O tym poniżej.
Postojowe z winy pracodawcy
Może zdarzyć się, że dojdzie do sytuacji, w których personel będzie gotowy do podjęcia swoich obowiązków, jednak uniemożliwi mu to szereg nieplanowanych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności. Wtedy właśnie mówi się o przestoju. Brak prądu w zakładzie, awarie, niedobór zamówień, niedostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży wymaganej na stanowisku czy właściwych narzędzi - te i inne, podobne czynniki stanowią o możliwości wypłacenia wynagrodzenia przestojowego.
Przestój a prawo pracy
Jak to ma się do przepisu, który mówi, że wynagrodzenie powinno zostać przyznane za wykonane zadania? Otóż zaraz po przywołanym fragmencie art. 80. w Kodeksie pracy jest kolejny, mówiący, że wynagrodzenie należy się personelowi, za czas w którym nie wykonywał pracy, ale był gotów do działania i doświadczył przeszkód dotyczących pracodawcy.
Tak więc kodeks przewiduje wyjątki od ogólnego postanowienia płacy za czas świadczenia obowiązków.
Warto jednak zaznaczyć, że zatrudniającemu przysługuje również prawo, by osobie zmuszonej do przestoju powierzyć wykonywanie innego zadania. Wtedy wysokość wypłaty jest uzależniona od nowych obowiązków, jednak nie powinna być niższa niż ustalona w przepisach stawka postojowa.
Przestój w pracy a wynagrodzenie
Na jaką wypłatę może zatem liczyć osoba, której dotyczy przestój w pracy? Przede wszystkim bierze się pod uwagę osobiste zaszeregowanie danego zatrudnionego (wg miesięcznej lub godzinowej stawki).
Jeżeli nie został wyodrębniony tak składnik – wtedy pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia.
Nie może być jednak ono niższe od poziomu ustalonego minimalnego wynagrodzenia.
Należy również dodać, że jeśli postój w zakładzie pracy nastąpił z winy zatrudnionej osoby wtedy przestojowe nie zostanie przyznane.
Istnieje jeszcze osobny punkt dotyczący wynagrodzenia za przerwy w pracy, które spowodowane zostały warunkami atmosferycznymi - przysługuje wtedy jeśli wykonywanie obowiązków jest uzależnione od stanu pogodowego i stanowią o tym przepisy prawa pracy.
Przestój w pracy a urlop
Niekiedy pracodawcy praktykują wysyłanie kadry na urlopy w czasie przestoju. Jednak często uznaje się te działania za niezgodne z prawem. Oczywiście nie we wszystkich wypadkach. Jeśli np. pracodawca jest w stanie przewidzieć (w momencie planowania urlopów w zakładzie) czas przestoju to może wspólnie z pracownikami ustalić na ten okres termin wypoczynku. Jednak w takim wypadku powinna nastąpić obopólna akceptacja.
Jednak rozważając problem: przestój w pracy a urlop, najlepiej analizować każdy przypadek indywidualnie.