Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

 
Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

Część z nas zapewne spotkała się z pojęciem wynagrodzenia postojowego oraz z przestojem w pracy. Z czym dokładnie się wiążą? Jakie świadczenia otrzyma zatrudniony? O tym poniżej.

 

Postojowe z winy pracodawcy

 

Może zdarzyć się, że dojdzie do sytuacji, w których personel będzie gotowy do podjęcia swoich obowiązków, jednak uniemożliwi mu to szereg nieplanowanych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności. Wtedy właśnie mówi się o przestoju. Brak prądu w zakładzie, awarie, niedobór zamówień, niedostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży wymaganej na stanowisku czy właściwych narzędzi - te i inne, podobne czynniki stanowią o możliwości wypłacenia wynagrodzenia przestojowego.

 

Przestój a prawo pracy

 

Jak to ma się do przepisu, który mówi, że wynagrodzenie powinno zostać przyznane za wykonane zadania? Otóż zaraz po przywołanym fragmencie art. 80. w Kodeksie pracy jest kolejny, mówiący, że wynagrodzenie należy się personelowi, za czas w którym nie wykonywał pracy, ale był gotów do działania i doświadczył przeszkód dotyczących pracodawcy.

Tak więc kodeks przewiduje wyjątki od ogólnego postanowienia płacy za czas świadczenia obowiązków.

 

Warto jednak zaznaczyć, że zatrudniającemu przysługuje również prawo, by osobie zmuszonej do przestoju powierzyć wykonywanie innego zadania. Wtedy wysokość wypłaty jest uzależniona od nowych obowiązków, jednak nie powinna być niższa niż ustalona w przepisach stawka postojowa.

 

Przestój w pracy a wynagrodzenie

 

Na jaką wypłatę może zatem liczyć osoba, której dotyczy przestój w pracy? Przede wszystkim bierze się pod uwagę osobiste zaszeregowanie danego zatrudnionego (wg miesięcznej lub godzinowej stawki).
Jeżeli nie został wyodrębniony tak składnik – wtedy pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia.
Nie może być jednak ono niższe od poziomu ustalonego minimalnego wynagrodzenia.

 

Należy również dodać, że jeśli postój w zakładzie pracy nastąpił z winy zatrudnionej osoby wtedy przestojowe nie zostanie przyznane.

 

Istnieje jeszcze osobny punkt dotyczący wynagrodzenia za przerwy w pracy, które spowodowane zostały warunkami atmosferycznymi - przysługuje wtedy jeśli wykonywanie obowiązków jest uzależnione od stanu pogodowego i stanowią o tym przepisy prawa pracy.

 

Przestój w pracy a urlop

 

Niekiedy pracodawcy praktykują wysyłanie kadry na urlopy w czasie przestoju. Jednak często uznaje się te działania za niezgodne z prawem. Oczywiście nie we wszystkich wypadkach. Jeśli np. pracodawca jest w stanie przewidzieć (w momencie planowania urlopów w zakładzie) czas przestoju to może wspólnie z pracownikami ustalić na ten okres termin wypoczynku. Jednak w takim wypadku powinna nastąpić obopólna akceptacja.

 

Jednak rozważając problem: przestój w pracy a urlop, najlepiej analizować każdy przypadek indywidualnie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.