Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

 
Przestój w pracy - wynagrodzenie, urlop, prawo pracy

Część z nas zapewne spotkała się z pojęciem wynagrodzenia postojowego oraz z przestojem w pracy. Z czym dokładnie się wiążą? Jakie świadczenia otrzyma zatrudniony? O tym poniżej.

 

Postojowe z winy pracodawcy

 

Może zdarzyć się, że dojdzie do sytuacji, w których personel będzie gotowy do podjęcia swoich obowiązków, jednak uniemożliwi mu to szereg nieplanowanych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności. Wtedy właśnie mówi się o przestoju. Brak prądu w zakładzie, awarie, niedobór zamówień, niedostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży wymaganej na stanowisku czy właściwych narzędzi - te i inne, podobne czynniki stanowią o możliwości wypłacenia wynagrodzenia przestojowego.

 

Przestój a prawo pracy

 

Jak to ma się do przepisu, który mówi, że wynagrodzenie powinno zostać przyznane za wykonane zadania? Otóż zaraz po przywołanym fragmencie art. 80. w Kodeksie pracy jest kolejny, mówiący, że wynagrodzenie należy się personelowi, za czas w którym nie wykonywał pracy, ale był gotów do działania i doświadczył przeszkód dotyczących pracodawcy.

Tak więc kodeks przewiduje wyjątki od ogólnego postanowienia płacy za czas świadczenia obowiązków.

 

Warto jednak zaznaczyć, że zatrudniającemu przysługuje również prawo, by osobie zmuszonej do przestoju powierzyć wykonywanie innego zadania. Wtedy wysokość wypłaty jest uzależniona od nowych obowiązków, jednak nie powinna być niższa niż ustalona w przepisach stawka postojowa.

 

Przestój w pracy a wynagrodzenie

 

Na jaką wypłatę może zatem liczyć osoba, której dotyczy przestój w pracy? Przede wszystkim bierze się pod uwagę osobiste zaszeregowanie danego zatrudnionego (wg miesięcznej lub godzinowej stawki).
Jeżeli nie został wyodrębniony tak składnik – wtedy pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia.
Nie może być jednak ono niższe od poziomu ustalonego minimalnego wynagrodzenia.

 

Należy również dodać, że jeśli postój w zakładzie pracy nastąpił z winy zatrudnionej osoby wtedy przestojowe nie zostanie przyznane.

 

Istnieje jeszcze osobny punkt dotyczący wynagrodzenia za przerwy w pracy, które spowodowane zostały warunkami atmosferycznymi - przysługuje wtedy jeśli wykonywanie obowiązków jest uzależnione od stanu pogodowego i stanowią o tym przepisy prawa pracy.

 

Przestój w pracy a urlop

 

Niekiedy pracodawcy praktykują wysyłanie kadry na urlopy w czasie przestoju. Jednak często uznaje się te działania za niezgodne z prawem. Oczywiście nie we wszystkich wypadkach. Jeśli np. pracodawca jest w stanie przewidzieć (w momencie planowania urlopów w zakładzie) czas przestoju to może wspólnie z pracownikami ustalić na ten okres termin wypoczynku. Jednak w takim wypadku powinna nastąpić obopólna akceptacja.

 

Jednak rozważając problem: przestój w pracy a urlop, najlepiej analizować każdy przypadek indywidualnie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?