Kilkadziesiąt lat temu bardzo popularną profesją był zawód maszynistki. Miano to nosiła osoba, która przepisywała teksty na maszynie. Dzisiaj też można zajmować się przepisywaniem tekstów, jednak obecnie używa się do tego komputera. Z reguły zajęcie to jest traktowane jako praca dorywcza z domu. Na czym polega taka praca i czy musimy spełniać jakieś konkretne wymagania?
Przepisywanie tekstów praca - specyfika
Zawodowe przepisywanie tekstów z reguły odbywa się z domu na zasadzie zlecenia. Najczęściej osoba, która zdecyduje się na przepisywanie tekstów, pracuje w oparciu o umowę-zlecenie. Często podejmują się tego zadania osoby, które np. wychowują dzieci i chcą podreperować domowy budżet. Praca z domu pozwala im wtedy na spędzanie z dzieckiem czasu. Przepisywanie tekstów jest jednym ze sposobów zarabiania przez Internet.
Przepisywanie tekstów - rodzaje (redagowanie, wypełnianie, poprawianie tekstów)
Jeżeli otrzymamy rękopis (czasem także maszynopis), to przede wszystkim musimy go zdigitalizować, czyli kolokwialnie rzecz ujmując, przepisać na komputerze. Często może okazać się to niezbyt łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli dostaniemy ręcznie napisany tekst, który może być trudny do odczytania. Rodzaje tekstów, które są nam dostarczane, są bardzo różne. Może to być cała powieść, artykuł, praca naukowa, artykuł prasowy, felieton, dokument służbowy, sprawozdanie.
Osoba, która przepisuje tekst, może dostać też polecenie zredagowania go zgodnie z obowiązującymi zasadami. Może to być dodanie numeracji stron, wprowadzenie akapitów oraz odstępów, formatowanie tekstu zgodnie z życzeniami klienta. Należy pamiętać, że wszelkie poprawki w tekście muszą być na bieżąco konsultowane z autorem teksu. Nie możemy także kopiować, udostępniać bądź publikować prac naszych klientów, ponieważ w takiej sytuacji może być przeciwko nam wszczęte postępowanie cywilne. Będzie to traktowane jako kradzież własności intelektualnej.
Często też możemy znaleźć oferty pracy dla osób, które będą wyszukiwać błędy na stronach www bądź aktualizowały bazy danych. Kolejnym rodzajem pracy z tekstem jest transkrypcja nagrań. Niektórym autorom o wiele łatwiej jest nagrać swoje dzieło, a następnie przesłać je komuś w formacie mp3.
Praca w domu pisanie tekstów - wymagania
Przepisywanie tekstów w domu może być traktowane jako dodatkowy zarobek np. dla studentów. W przypadku formalnych wymagań, jakie powinniśmy spełnić, to przede wszystkim posiadanie sprawnego komputera (laptop lub komputer stacjonarny) oraz dostęp do Internetu. Obecnie obie te rzeczy są praktycznie w każdym domu, dlatego ten, kto chce pisać teksty za pieniądze, może się łatwo na to zdecydować.
Przepisywanie tekstów - wymagania
Oprócz formalnych wymagań, które zostały przedstawione wyżej, nie ma żadnych danych, co do posiadanego wykształcenia. Przepisywania tekstów może podjąć się praktycznie każdy. Warto tutaj jednak podkreślić, że osoba, która podjęła się przepisywania tekstu, powinna być spostrzegawcza, uważna, znać podstawowe zasady ortografii. Podczas przepisywania bądź transkrypcji tekstów warto być skoncentrowanych, aby żaden fragment nam nie umknął.
Kluczowa jest także terminowość i staranne wywiązanie się ze zlecenia. Dzięki temu możemy liczyć na kolejne oferty od danej osoby. W terminowości może nam pomóc szybkie pisanie na klawiaturze. Jeżeli chcemy w ten sposób zarabiać więcej pieniędzy i zwiększyć swoją wydajność, to warto się w takim przypadku zainteresować specjalnymi kursami szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze.
Praca w domu, pisanie tekstów - zarobki
Pisanie tekstów może być traktowane, jako praca dodatkowa w domu. Zarobki są zależne od tego, ile zleceń uda nam się wykonać. Najczęściej stawkę podaje się za znormalizowany maszynopis, czyli 1800 znaków ze spacją.