Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przemyśl: rynek pracy i jego specyfika

Przemyśl: rynek pracy i jego specyfika

 
Przemyśl: rynek pracy i jego specyfika

Przemyśl jest jednym z największych ośrodków gospodarczych Podkarpacia, bramą do wschodnich rynków zbytu, węzłem transportowym, a przy tym miastem przyciągającym turystów, malowniczo zlokalizowanym u stóp górskich szczytów. Jeśli interesuje Cię temat praca – Przemyśl, czytaj dalej i dowiedz się:

  • jakie branże są rozwijane w tym mieście,
  • kogo w szczególności poszukują tutejsi pracodawcy,
  • czy łatwo dostać w Przemyślu pracę,
  • na jakie wsparcie mogą liczyć osoby bezrobotne i poszukujące zatrudnienia.

 

Rozwinięte branże, firmy – Przemyśl

 

Turystyka, a także związane z nią usługi gastronomiczno-hotelowe i inne stanowią ważną dziedzinę w profilu gospodarczym tej miejscowości. Przemyśl to wielowiekowe miasto królewskie, w którym znajduje się wiele zabytków, skupionych głównie na starym mieście i wokół rynku, choć nie tylko. Na wzgórzu ponad miastem usytuowany jest Zamek Kazimierzowski, jedna z głównych atrakcji turystycznych miejscowości. Inne to na przykład Muzeum Dzwonów i Fajek, Pałac Lubomirskich z parkiem, Kopiec Tatarski, stare budowla sakralne jak Archikatedra Przemyska, Sobór św. Jana Chrzciciela, Kościół Reformatów czy Nowa Synagoga. Przemyski Park Sportowo-Rekreacyjny i inne ciekawe miejsca, a także liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, możliwość korzystania ze spływów kajakowych po Sanie oraz oczywiście górska okolica z licznymi szlakami narciarskimi i krajoznawczymi – przyciągają do miasta wczasowiczów.

 

Przemyśl ma także długie tradycje rzemieślnicze (ludwisarskie, fajczarskie) i przemysłowe, rozwijane do dziś. W mieście działają liczne firmy z branży drzewno-meblowej, a także producenci farb, artykułów biurowych, kosmetyków, materiałów powlekanych, płyt pilśniowych, pokryć dachowych, narzędzi, artykułów metalowych, elektroniki.

 

W miejscowości funkcjonują też liczne przedsiębiorstwa budowlane, a także firmy logistyczno-transportowe, w tym wiele prowadzących działalność międzynarodową (polsko-ukraińskie przejście graniczne Medyka-Szeginie oddalone jest o około 10 kilometrów od Przemyśla, na terenie powiatu przemyskiego).

 

Największa liczba prowadzonych w mieście działalności to sklepy / hurtownie / punkty naprawy pojazdów – stanowią łącznie 24,7% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, zarejestrowanych w mieście (REGON, stan na koniec lipca 2021 r.). Na drugim miejscu są firmy z branży nieruchomości (10%), niewiele mniej jest przedsiębiorstw transportowych (9,8%) oraz budowlanych (9,7%), a także jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową bądź techniczną (7,8%). Zakłady przetwórstwa przemysłowego stanowią 4,4% ogółu przemyskich podmiotów gospodarczych.

 

Praca w Przemyślu dostępna jest w firmach i instytucjach różnej wielkości. Na ponad 6,7 tys. podmiotów gospodarczych z tego miasta:

  • 6457 to mikrojednostki tworzące do 9 miejsc pracy,
  • 204 to małe jednostki tworzące 10-49 miejsc pracy,
  • 72 to średnie jednostki tworzące 50-249 miejsc pracy,
  • 7 to duże jednostki tworzące 250-999 miejsc pracy,
  • 2 to bardzo duże jednostki tworzące co najmniej 1000 miejsc pracy.

 

Warto zauważyć, że dwa największe zakłady pracy w Przemyślu należą do sektora budżetowego.

 

Stopa bezrobocia w Przemyślu

 

Bezrobocie w Polsce znacząco wzrosło po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 i wprowadzeniu szeregu obostrzeń gospodarczych, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wiele firm zdecydowało się wówczas na redukcję etatów, a osoby tracące posady zmuszone były często do szukania pomocy w urzędzie pracy. Skok bezrobocia widoczny był również w województwie podkarpackim oraz w Przemyślu. Wiele wskazuje jednak na to, że obecnie sytuacja na rynku pracy w mieście i w regionie stabilizuje się. Oddają to statystyki GUS dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego. Warto prześledzić zmiany w skali rocznej, ukazującej poziom bezrobocia przed pandemią, w pierwszym, najtrudniejszym roku pandemii oraz obecnie.

 

Stopa bezrobocia w Przemyślu na przestrzeni lat:

  • lipiec 2019 – 10,4%,
  • lipiec 2020 – 11,3%,
  • lipiec 2021 – 10,9%.

 

Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim na przestrzeni lat:

  • lipiec 2019 – 7,8%,
  • lipiec 2020 – 9,0%,
  • lipiec 2021 – 8,4%.

 

Dla przypomnienia, stopa bezrobocia rejestrowanego obliczona dla Polski w lipcu 2021 r. wyniosła 5,8%.

Przemyśl to miasto, w którym bezrobocie wciąż jest sporym problemem. Główną instytucją rynku pracy, do której mogą zgłaszać się osoby szukające zatrudnienia, chcące uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, dodatek stażowy, dodatek aktywizacyjny czy po prostu skorzystać z doradztwa zawodowego – jest Powiatowy Urząd Pracy w Przemyślu. W lipcu 2021 r. w jego rejestrze figurowały 3 tys. osób bezrobotnych.

 

PUP Przemyśl
Adres: 37-700, Katedralna 5, Przemyśl
Telefon: 16 678 59 80

 

W czasie szukania pracy warto jednak przejąć inicjatywę i nie czekać, aż to urząd wskaże atrakcyjne oferty. Najlepiej samodzielnie starać się pozyskiwać propozycje zatrudnienia od pracodawców, umawiać na rozmowy kwalifikacyjne.

Jak szukać pracy w Przemyślu? Warto na przykład:

  • zarejestrować się nie tylko w PUP, ale też sprawdzić, co do zaoferowania mają komercyjne agencje zatrudnienia (nie mogą one pobierać opłat od kandydatów do pracy);
  • założyć konto na profesjonalnym portalu pracy, ustawić job alerty, zapisać się do newslettera i regularnie sprawdzać dostępne ogłoszenia. Na praca.pl ogłoszenia z Przemyśla znajdziemy błyskawicznie – wystarczy wpisać nazwę tego miasta w pasku wyszukiwarki i kliknąć Szukaj;
  • przygotować profesjonalne CV – można w tym celu skorzystać z bezpłatnego Kreatora CV na praca.pl.
  • poinformować bliskich i znajomych o poszukiwaniu posady – mogą być oni cennym źródłem informacji na temat rekrutacji;
  • rozglądać się za targami pracy w swojej okolicy;
  • wziąć pod uwagę poszerzenie kwalifikacji, zrobienie dodatkowego kursu zawodowego;
  • zachować optymizm i uzbroić się w cierpliwość. W razie przeciągającego się bezrobocia warto korzystać z doradztwa zawodowego, pomocy coacha, czytać poradniki dotyczące rynku pracy i procesów rekrutacyjnych (warto sprawdzić zakładkę Kariera i rozwój na praca.pl).

 

Praca w Przemyślu – jakich specjalistów poszukuje rynek pracy?

 

Na kogo czekają oferty pracy w Przemyślu? W ocenie indywidualnych szans na szybkie znalezienie posady w swoim zawodzie może pomóc badanie Barometr zawodów. Jest to ogólnopolska prognoza zapotrzebowania na rynku pracy, wykonywana z inicjatywy resortu pracy. Zawody podzielone są w niej na deficytowe (zbyt mało kandydatów w stosunku do dostępnych ofert), w równowadze oraz nadwyżkowe (zbyt dużo kandydatów w porównaniu do liczny aktualnych ofert). Barometr zawodów pozwala na wstępne rozeznanie na rynku pracy.

 

Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na kadrę w Przemyślu w 2021 r.? W mieście zanotowano 26 grup poszukiwanych zawodów.

 

Na liście znajdują się przedstawiciele branży budowlanej z różnego rodzaju uprawnieniami:

  • niższego szczebla – betoniarze i zbrojarze, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • wyższego szczebla – inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru budowlanego.

 

Braki kadrowe w budownictwie zauważalne są nie tylko w Przemyślu, ale w całej Polsce. Podobnie rzecz ma się z kolejną branżą, w której w tym mieście brakuje chętnych do pracy, czyli usługami medycznymi i opiekuńczymi. Zakłady opieki zdrowotnej mają trudności z zapełnieniem wakatów dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także fizjoterapeutów i masażystów.

 

Zbyt mało jest też chętnych do pracy w oświacie – szkoły i placówki opiekuńcze szukają wychowawców, a także nauczycieli o różnych specjalnościach: nauczania przedszkolnego, początkowego, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu. Potrzebni są także nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

 

W Przemyślu praca czeka również w branży TSL – na kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, w przemyśle – na tapicerów, ślusarzy, spawaczy, mechaników samochodowych. Ze znalezieniem posady nie powinni mieć też problemu samodzielni księgowi oraz agenci ubezpieczeniowi.

 

Warto dodać, że w mieście wskazano także dość dużą grupę zawodów nadwyżkowych. Osoby, które je wykonują, mogą spotkać się ze zbyt liczną konkurencją podczas rekrutacji albo nie znaleźć dla siebie ofert pracy. Zgodnie z badaniem taka sytuacja może dotyczyć kandydatów do pracy:

  • w gastronomii – cukierników, kucharzy, kelnerów i barmanów,
  • w przetwórstwie spożywczym, rolnictwie, leśnictwie i pokrewnych branżach – rolników, hodowców, ogrodników i sadowników, specjalistów rolnictwa i leśnictwa, specjalistów technologii żywności i żywienia,
  • w administracji, zarządzaniu, finansach – specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji,
  • w naukach społecznych, ekonomicznych – ekonomistów, socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, prawników,
  • w budownictwie, urbanistyce, planowaniu przestrzennym – techników budownictwa, geodetów i kartografów, meteorologów, geologów, geografów,
  • w transporcie – kierowców samochodów osobowych,
  • w oświacie – pedagogów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących,
  • w usługach medycznych – operatorów aparatury medycznej, pracowników ds. techniki dentystycznej,
  • w turystyce – pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
  • innych specjalistów – techników mechaników, techników informatyków, specjalistów telekomunikacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.