Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przedsiębiorstwo społeczne – definicja, cele, ustawa

Przedsiębiorstwo społeczne – definicja, cele, ustawa

 
Przedsiębiorstwo społeczne – definicja, cele, ustawa

Na czym polega prowadzenie działalności w ramach przedsiębiorstwa społecznego? Jakie są cele takiej organizacji i w jaki sposób ją prowadzić?

 

Przedsiębiorstwo społeczne – definicja


Przedsiębiorstwo społeczne to (najkrócej mówiąc) organizacja, która prowadząc działalność gospodarczą, wyznacza sobie również cele społeczne. Wypracowane przez takie przedsiębiorstwo zyski, są przeznaczane na realizację celów statutowych.


Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej ma dość długą historię. Pierwsze zorganizowane formy tego typu organizacji zaczęły pojawiać się w I połowie XIX wieku, ale tak naprawdę ich rodowody są znacznie szersze. To wszelkiego rodzaju bractwa, towarzystwa czy kooperatywy, które powstawały już w czasach Oświecenia.


Pierwszą formalną spółdzielnią było Roczdelskie Stowarzyszenie Sprawiedliwych Pionierów, założone w 1844 roku w północnej Anglii. Kolejne powstawały w Anglii, Francji, Stanach Zjednoczonych. W Polsce za pierwszą spółdzielnię uważa się Hrubieszowskie Towarzystwo Rolniczego Ratowania się Wspólnie w Nieszczęściach, dla którego statut stworzył Stanisław Staszic.


W polskim prawodawstwie nie istnieje jednoznaczna definicja takiego przedsięwzięcia. Z tego powodu, zazwyczaj definiując przedsiębiorstwo społeczne, wykorzystuje się wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020.


W ramach wytycznych automatycznie status przedsiębiorstwa społecznego zyskują spółdzielnie socjalne. Inne formy prawne mogą uzyskać taki status, jeśli spełnią określone warunki:
    1. Podmiot prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w KRS lub działalność odpłatną pożytku publicznego, lub działalność oświatową, lub kulturalną (w rozumieniu odpowiednich przepisów), której celem jest:
    • Integracja społeczna i zawodowa (wyrażona poprzez zatrudnienie określonych osób – np. 50% pracowników powinno rekrutować się spośród osób bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym, ubogich pracujących, osób opuszczających zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich, młodzieżowe ośrodki wychowawcze lub młodzieżowe ośrodki socjoterapii, lub absolwentów CIS i KIS. Druga opcja to 30% kadry zrekrutowanej spośród osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
    • Lub realizacja usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej, usług opieki nad dzieckiem do lat 3. lub usług wychowania przedszkolnego i jednoczesna integracja społeczna i zawodowa (czyli zatrudnienie osób wspomnianych powyżej) na poziomie 20%.


    2. Przedsiębiorstwo nie dystrybuuje zysku pomiędzy udziałowców, ale przeznacza go na wzmocnienie potencjału, reintegrację zawodową lub społeczną bądź działalność pożytku publicznego prowadzoną na rzecz społeczności lokalnej;


    3. Przedsiębiorstwo jest zarządzane na zasadach demokratycznych (współzarządzanie, akcjonariat pracowniczy lub zasady partycypacji pracowników – musi to być określone w statucie);


    4. Wynagrodzenie pracowników i kadry zarządzającej jest ograniczone limitami;


    5. Przedsiębiorstwo zatrudnia na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej co najmniej 3 osoby w wymiarze co najmniej ¼ etatu.


Przedsiębiorstwem społecznym mogą być:
    • Stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą,
    • Fundacje, prowadzące działalność gospodarczą,
    • Spółki z o.o. non profit,
    • Spółdzielnie socjalne.

Od wyboru formy prawnej zależy to, czy podstawą działania danej organizacji będzie prowadzenie działalności, czy też pełnienie jedynie funkcji pomocniczej.

 

Przedsiębiorstwo społeczne a działalność socjalna w przedsiębiorstwie

 

Warto zauważyć, że realizowanie celów społecznych przez przedsiębiorstwo nie jest tożsame, z prowadzeniem przez firmę działalności socjalnej. Działalność socjalna w przedsiębiorstwie oznacza wspieranie pracowników firmy poprzez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Firma, która dokonuje odpisów na ZFŚS, nie staje się przedsiębiorstwem społecznym – są to dwie, zupełnie różne kwestie.

 

Cele społeczne przedsiębiorstwa


Cele działalności gospodarczej przedsiębiorstwa społecznego to nie tylko kwestie osiągania przychodu, ale przede wszystkim cele społeczne. Wszelkie nadwyżki związane prowadzeniem działalności są w takich organizacjach inwestowane w realizację celów społecznych. Oznacza to przede wszystkim:
    • Integrację społeczną i zawodową członków przedsiębiorstwa,
    • Działania na rzecz społeczności lokalnej.


Jeśli chodzi o integrację społeczną i zawodową, to zasadą jest tu zapewnienie miejsca aktywności zawodowej członków organizacji. Z uwagi na to, że aby można było mówić o podmiocie ekonomii społecznej, część pracowników takiej organizacji musi być zagrożona wykluczeniem społecznym, to samo prowadzenie działalności w ramach takiego przedsiębiorstwa już zapewnia integrację zawodową.


Jeśli chodzi o przedsiębiorstwo społeczne w rozwoju lokalnym, działalność zależy od potrzeb i najczęściej dotyczy świadczenia usług na otwartym rynku lokalnym (np. usług turystycznych), działalności produkcyjnej i handlowej, dostarczania usług publicznych (w tym społecznych – np. w zakresie edukacji).

 

Ustawa o przedsiębiorczości społecznej

 

Obecnie w Polsce działalność przedsiębiorstw społecznych opiera się o Ustawę z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych. Obejmuje ona wyłącznie zasady zakładania, prowadzenia, łączenia oraz likwidacji spółdzielni socjalnych i nie dotyczy innych podmiotów należących do przedsiębiorczości społecznej.
Przez kilka lat trwały w Polsce prace nad przygotowaniem uregulowań otoczenia prawnego przedsiębiorstw społecznych. Zostały jednak zawieszone we wrześniu 2015 r. Projekt ustawy o przedsiębiorczości społecznej można znaleźć na stronach rpo.gov.pl.

 

Spółdzielnie socjalne i przedsiębiorstwa społeczne w Polsce


Od momentu wprowadzenia pojęcia spółdzielni socjalnych ich liczba w Polsce rośnie. O ile w 2009 roku zarejestrowanych było jedynie 187 podmiotów, o tyle na koniec 2015 roku już prawie 1400. Nie wszystkie są jednak aktywne. Szacuje się, że faktycznie działa zaledwie około 1/3 z nich.


Najczęściej, spółdzielnie socjalne funkcjonują w obrębie działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, administracją i zarządzaniem budynkami, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Ponad połowa spółdzielni socjalnych osiąga przychody pomiędzy 100 tys. zł do 1 mln, a 35% od 10 tys. do 100 000 zł (dane GUS za 2015 r.).


O ile w Polsce można określić liczbę zarejestrowanych spółdzielni socjalnych, o tyle liczba wszystkich podmiotów należących do przedsiębiorstw społecznych jest nieznana (głównie ze względu na brak aktualnych badań w tej materii).
Od 2018 roku w Polsce działa konkurs dla podmiotów ekonomii społecznej „Znaki Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2018”. Jest to wyróżnienie dla instytucji łączących działalność gospodarczą ze społecznym zaangażowaniem. Do 2021 roku wyróżnionych ma być kilkaset podmiotów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.