Niebawem kończysz studia i zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją ścieżkę zawodową? A może od lat pracujesz jako fizjoterapeuta czy rehabilitant i myślisz o przejściu na swoje? Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zrealizować pomysł na biznes w postaci gabinetu rehabilitacyjnego.
Kto może założyć gabinet rehabilitacji?
Prywatny gabinet rehabilitacyjny to dobry sposób na własny biznes dla osób, które mają już doświadczenie w zawodzie, zdobyły zaufanie klientów, renomę i uważają, że to solidne podstawy, aby zacząć działać na swój rachunek. Jako rehabilitant czy też fizjoterapeuta lub fizykoterapeuta może pracować wyłącznie osoba, która ukończyła kierunkowe studia fizjoterapeutyczne. Prywatną praktykę ma prawo prowadzić też lekarz rehabilitacji.
Jak założyć gabinet rehabilitacyjny?
Opcji jest kilka. Aby zacząć pracę jako rehabilitant na własny rachunek, niekoniecznie trzeba otwierać gabinet rehabilitacyjny. Działalność lecznicza, do której zalicza się rehabilitacja, może być prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza w ramach indywidualnej praktyki, indywidualnej praktyki wyłącznie w miejscu wezwania (najczęściej są to po prostu domy pacjentów) lub w zakładzie leczniczym. Można także założyć grupową praktykę.
Nim rehabilitant zacznie przyjmować pacjentów, musi uzyskać wpis nowej praktyki zawodowej w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i wykupić polisę OC.
Wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego
Rehabilitacja to kompleksowe wsparcie pacjentów w przywróceniu im utraconej na skutek choroby czy urazu sprawności, poprawie jakości ich funkcjonowania. Korzystają z niej osoby z niepełnosprawnością, po operacjach, udarze mózgu czy zawale serca. Gabinet rehabilitacyjny odwiedzają zarówno dorośli, jak i dzieci. Ważne więc, aby miejsce to było łatwo dostępne. Lokal musi spełniać ustawowe wymogi, być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością i dobrze wyposażony. Trudno więc uznać gabinet rehabilitacyjny za własny biznes z małym wkładem.
Wymogi dotyczące lokalu i jego wyposażenia znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Zakupione do gabinetu wyposażenie zależy od profilu działalności rehabilitanta, tego, jakich pacjentów przyjmuje. Niemniej sprzęt powinien być sprawny, regularnie serwisowany i musi posiadać wymagane certyfikaty.
Gabinet rehabilitacyjny:
-
reklama
Warto postarać się, aby informacja o nowo powstałym gabinecie rehabilitacyjnym znalazła się w internecie. Bez własnej strony WWW trudno jest dotrzeć do potencjalnych pacjentów. Warto także budować swój profesjonalny wizerunek, zamieszczać porady, udzielać się w dyskusjach tematycznych itd. Pozytywne opinie pacjentów sprawią, że nowe osoby łatwiej zaufają sprawdzonemu rehabilitantowi.
-
spodziewany zysk
Trudno oszacować zysk, jaki można osiągnąć, prowadząc własny gabinet. Zarobki zależą bowiem od bardzo wielu czynników – po pierwsze kosztów poniesionych na początku, po drugie miejsca prowadzenia działalności, po trzecie liczby przyjmowanych pacjentów. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana, czyli wartość środkowa, wynagrodzeń rehabilitantów brutto wynosi 3180 zł (dane na styczeń 2021 r.). Własna działalność gospodarcza pozwala osiągnąć o wiele wyższe zarobki, ale wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami i koniecznością zainwestowania środków na początku.