Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Prokurent - kim jest, odpowiedzialność, obowiązki, powołanie

Prokurent - kim jest, odpowiedzialność, obowiązki, powołanie

 
Prokurent - kim jest, odpowiedzialność, obowiązki, powołanie

Prokurent - kim jest?

 

Ogólnie przyjęta definicja prokurenta określa tym mianem osobę, która pełni funkcję pełnomocnika reprezentującego przedsiębiorcę/spółkę (zarząd). Pełnomocnictwo udzielane prokurentowi to prokura. Prokurent musi być wpisany do KRS. Do czynności wykonywanych przez prokurenta można zaliczyć np. reprezentację firmy (zarządu) przed wszystkimi organami i sądami, a także wszelkie czynności związane z podpisywaniem umów, czy wekslami.

 

Prokurent otrzymuje specjalne pełnomocnictwo do reprezentacji przedsiębiorcy. Ten szczególny rodzaj pełnomocnictwa to prokura. Pełnomocnictwo udzielane jest osobie fizycznej przez przedsiębiorcę/zarząd. Osoba uprawniona zostaje wpisana do rejestru przedsiębiorców i otrzymuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem firmy. Prokurent w spółce z o.o. może zostać powołany na podstawie kilku prokur. W Kodeksie Cywilnym wyróżniono trzy rodzaje prokury:


• prokurę samoistną,
• prokurę łączną,
• prokurę oddziałową.

 

Prokurent samoistny

 

W związku z prokurą samoistną powoływany jest prokurent samoistny. Oznacza to, że osoba ta może reprezentować spółkę albo z członkiem zarządu, albo samodzielnie. Dlatego też często mówi się, że jest to prokura samodzielna. Wtedy też prokurent może działać na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych lub też na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego.

 

Prokura łączna nakłada konieczność współdziałania co najmniej dwóch prokurentów. Prokura oddzielna (prokura oddziałowa) polega na tym, że każdy z ustanowionych prokurentów może samodzielnie wykonywać czynności.

 

Odpowiedzialność prokurenta

 

Prokurent teoretycznie nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność zawsze jest po stronie spółki, a kolejno przechodzi na członków zarządu i likwidatora. Prokurent w firmie może ponieść odpowiedzialność z tytułu artykułu 415. Kodeksu Cywilnego. Ten artykuł odwołuje się do zasady odpowiedzialności opartej na winie sprawcy szkody. Oznacza to, że jeżeli źródłem zawinionego zachowania i powstałej szkody jest osoba (prokurent), to poniesie ona odpowiedzialność niezależnie od spółki.

 

Odpowiedzialność prokurenta w spółce z o.o. związana może być także z przekroczeniem granic umocowania oraz działania fałszywego prokurenta np. po odwołaniu z funkcji.

 

Prokurent w spółce - kto go powołuje?

 

Kto powołuje prokurenta? Powołanie prokurenta następuje w drodze ustanowienia uchwały za zgodą wszystkich członków zarządu. Uchwała o powołaniu prokurenta zawiera imię i nazwisko oraz sposób reprezentacji spółki tj. jednoosobowo, dwuosobowo, czy też łącznie. Kolejną uchwałą zarządu zostaje udzielona prokura. Powołanie prokurenta w spółce z o.o. następuje zatem przez zarząd. Prokury nie może udzielić przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdyż nie jest to przedsiębiorca wpisany do KRS.

Kodeksowo mówiąc, prokury udziela przedsiębiorca, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców zgodnie z artykułem 109. Kodeksu Cywilnego. Zarząd musi podjąć uchwałę o powołaniu prokurenta oraz ustalić uprawnienia prokurenta.

 

Obowiązki prokurenta

 

Zakres prokury określa obowiązki prokurenta. Gdy ma miejsce ustanowienie prokurenta, umocowuje się także jego obowiązki. Upoważnia się go wtedy zazwyczaj do reprezentacji przedsiębiorcy w przypadku wszelkich spraw sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Oznacza to, że prokurent może reprezentować przedsiębiorcę przed sądami, organami państwowymi i samorządowymi, a także w kontaktach z różnymi instytucjami jak np. bankami.

W związku z powyższym prokurent posiada uprawnienia do podejmowania czynności takich jak np. zawarcie kredytu/pożyczki, różnych umów np. najmu, kupna/sprzedaży. Może też podpisywać weksle i czeki lub zawierać umowy z zakresu prawa pracy. Prokurent ma uprawnienia, aby wytoczyć i cofnąć powództwo, uczestniczyć w rozprawie, zawrzeć ugodę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.